Tulevased arstid pooldavad alkoholi miinimumhinna kehtestamist ({{commentsTotal}})

Postimees / Scanpix
Eesti arstiteadusüliõpilaste seltsi kinnitusel on tulevaste arstide jaoks kõige tähtsam eesti rahva hea tervis, üks peamistest seda kahjustavatest teguritest on aga alkohol ning seetõttu toetavad arstitudengid vägijookide miinimumhinna kehtestamist.
Arstiteadusüliõpilaste seltsi president Marta Velgan ütles, et kuigi viimaste aastatega on alkoholiaktsiisi tõstetud, pole alkoholi hind tarbija jaoks sisuliselt muutunud ning seda näitab ka aastas ühe inimese keskmiselt ärajoodava alkoholikoguse jätkuv suurenemine.

"Seetõttu toetame sotsiaalministri poolt pakutud ideed kehtestada Eestis alkoholi miinimumhind," lausus Velgan.

Alkoholi miinimumhinna mõte on lihtne: olenemata sellest, kas tegu on kange või lahja, kääritatud või piirituse baasil tehtud alkohoolse joogiga, on ühel alkoholiühikul (10 mg absoluutalkoholi) fikseeritud müügihind. Peamiselt mõjutab selline meede poeriiulitel olevaid odavaid tooteid ning supermarketites tehtavaid arvukaid sooduspakkumisi.

Šotimaal läbiviidud uuringutes on leitud, et 50 protsenti kogu tarbitavast alkoholikogusest joovad ära liigtarvitajad, samal ajal eelistavad liigtarvitajad poodides olevaid kõige odavamaid tooteid. Hinnatundlikud on ka noored, kes Eestis alustavad alkoholi tarbimist üha varasemas eas. Teadusuuringud on näidanud ka seda, et mida nooremas eas alkoholi proovitakse, seda suurem on risk tulevikus alkoholist sõltuvusse jääda.

"Alkoholi miinimumhinna kehtestamine oleks üks võimalikest viisidest alkoholi liigtarvitamise vähendamiseks, kuid kindlasti ei tohiks seda rakendada ainsa meetmena. Selleks, et Eestit saadaks edu, tuleks lisaks miinimumhinnale kindlasti ka alkoholaktsiisi tõsta ning mõelda kättesaadavuse ja reklaami piiramisele. Välja tuleks arendada ka korralik alkoholisõltuvuse ravimise süsteem," sõnas Velgan.

Ta lisas, et tähtsad on ka mitmesugused ennetuskampaaniad, kuid nende efektiivsust alkoholi tarbimise mõjutamisele ei ole tõestatud. Samuti on nende kampaaniate läbiviimine riigile mitu korda kallim kui eelpool mainitud efektiivsete meetmete rakendamine.

Toimetaja: Karin KoppelMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.