Niguliste kappaltari taastamist jälgib kogu Euroopa ({{commentsTotal}})

ERR
ERR
Tänasel nigulapäeval käivitus Niguliste kiriku hiliskeskaegse kappaltari suur restaureerimisprojekt, mida kajastatakse nii näitusel, trükiste väljaandmisega kui ka rahvusvahelisel konverentsil.
Kuigi seda Põhja-Euroopa üht uhkeimat ja paremini säilinud altarit restaureeriti ka nõukogude ajal, võimaldab tänapäevane tehnika seda teha paremini, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ettevalmistused restaureerimise alustamiseks on kestnud juba pea aasta, kuid täna algas ametlikult peale reaalne protsess.

Altarist on välja võetud mõned baldahhiinid ning detail detaili haaval toimub tehnilise seisukorra ülevaatamine ning edasise metoodika väljatöötamine.

Eriliseks teeb selle protsessi aga see, et inimestele ei näidata mitte ainult lõpptulemust, vaid tervet pikka restaureerimise protsessi.

Eesti kunstimuuseumi restaureerimisosakonna juhataja Hilkka Hiiop selgitas, et restaureerimise kõrval tehakse väga põhjalikud tehnilised uuringud, mida siis esitletakse kui protsessi nii näituse kaudu kui ka kodulehel.

Niguliste kiriku kappaltar on üks uhkemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksamaa altariretaableid kogu Euroopas. See teos, millel on kujutatud rohkem kui neljakümmet erinevat pühakut ja piiblitegelast, jõudis siia 1481. aastal.

Nõukogude aja lõpus toimusid samuti kappaltari ulatuslikud konserveerimistööd, kuid 1992. aastal need katkestati, nii et restaureerimata jäid umbes pooled skulptuurid. Tolleaegne töö on küll tehtud väga hea kvaliteediga, ent tänased tehnilised võimalused on veelgi paremad.

"Tehnika on kindlasti parem, sest on olemas väga palju selliseid tehnikaid, mis on mitte-lõhkuvad, millega siis tänasel päeval neid uuringuid läbi viiakse. Meil ei ole näiteks füüsiliselt vaja kratsida sealt värvitükki lahti, vaid me saame seda analüüsi teha aparaadiga, mis pannakase puuskulptuuri lähedale ja sellest täiesti piisab," selgitas Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret.

Kuna tegemist on väga väärtusliku tööga, siis restaureerimisega kiirustama ei hakata, kuid teadusuuringud ja esitlusprojekt mahuvad paari aasta sisse.

Kogu protsess pakub huvi ka teistele Euroopa riikidele ning hõlmab see ka rahvusvahelist konverentsi, töötubasid, haridusprogramme ning trükiste ja raamatute väljaandmist.

Toimetaja: Anna-Liisa VillmannEurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.