Kiili vallas avastati maa-alune jõgi ({{commentsTotal}})

Kahtlus, et Harjumaa Kiili valla Paekna allikajärve suubub salajõgi, tekkis tänu kaevandajate plaanile avada sealkandis mitu uut lubjakivikarjääri. 
 

"Kui on allikajärv ja viis allikat, siis lihtsalt peab ka jõgi olema," ütles Tuhala looduskeskuse juht Ants Talioja. Biogeoloog Rein Hanstein selgitaski pendli abil, et maa-alune jõgi on tõepoolest olemas. 

Juba esimesel uurimiskäigul avastas Hanstein, et salajõgi voolab mitme maja alt läbi. "Kas tõstsite voodi teise kohta?" kontrollis ta pendlimõõtmisi jätkama asudes Paekna naabrusesse jääva Kurevere küla Mäe talu vanaperenaist Erna Mäed. 
 
 
Pendlimõõtmised näitasid, et perenaise voodi, mis jääb vanast rehealusest ümber ehitatud tuppa, seisis otse jõe ning selle elektromagnetiliste väljade nn surmapunkti kohal, mis mõjub inimese tervisele halvasti. Nüüd on voodi tõstetud toa teise seina, kuid Hanstein soovitab selle hoopis teise tuppa viia. "Tervis läheb kindlasti paremaks," lubas ta. Hansteini sõnul võib isegi juhtuda, et perenaine hakkab ilma praeguse tugikäruta liikuma. 
 
 
"No see oleks ime küll," arvas Erna Mäe, kes põliselanikuna mäletab hästi aega, mil Paekna kuivas maapealses jõesängis veel jõgi voolas ja suurvete ajal taludes paadiga liikuda tuli. "Kui härjad Kuristiku talu juures auku vajusid, tulid Proosa allikast välja," teadis Erna Mäe vana rahvajuttu, mis viitab samuti maa-alustele veeühendustele. 

Maaleht
 
 Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.