Rein Pakk: maailma seletus öökapil ({{commentsTotal}})

Rein Pakk on näitleja ja lavastaja.
Rein Pakk on näitleja ja lavastaja. Autor/allikas: Lauri Kulpsoo
Selge see, et jõulude ajal võib müüa kõike. Ent ometi tundus mulle üks möödunud jõulude aegne müügiedulugu meeldivalt üllatav ja tähelepanuväärne. Raamatukaupluste müügiedetabelite tipus oli "Matemaatika õhtuõpik".

Selle matemaatikast nii-öelda lihtsas inimkeeles ja piltlikult kõneleva raamatu tiraaž kahe tänaseks enam-vähem läbi müüdud trüki peale kokku on 3500.

Kõigepealt rõõmustas see lugu minu südant järjekordse tõestusega turunduse kõikvõimetusest. Üldiselt püüab turundus kui valdkond väita just vastupidist - et nemad juba teavad mis müüb, kuidas ja miks. Oleks mõnelt turundustarkpealt enne raamatu avaldamist küsitud, et kas selline raamat muutub ülimenukaks ja tõuseb raamatukaupluste müügitipu esinumbriks, oleks ta tõenäoliselt naernud.

Olen üsna veendunud, et see pole pelk spekulatsioon, sest mitu kirjastust, kelle poole "Matemaatika õhtuõpiku" autorid pöördusid, lükkasid idee kiiresti tagasi, sest mingil põhjusel ei nähtud selles piisavalt suurt teenimisvõimalust.

Tõepoolest, miks see raamat müüb nii võimsalt?

See, et matemaatikutel on konverentsid ja muusikutel kontserdid, on puhas juhus. Inimkultuuri ajalugu oleks vabalt võinud minna ka vastupidi. Matemaatika ja muusika on mõlemad asjad iseeneses, abstraktsed ja jumalikud distsipliinid, mis kirjeldavad maailma omade vahenditega, omal moel. Moel, mis ei kasuta maailma ennast kirjeldamisel materjalina (ma mõtlen maailma nähtusena ehk niisugusena, nagu me seda igapäevaselt tunneme). Ja ometi tunduvad mõlemad, nii muusika kui matemaatika meile nii täiuslikud, terviklikud, kõikehaaravad ja õiged. See teebki nad jumalikuks.

Nii nagu paljudel pole muusikalist kuulmist, pole paljudel ka matemaatilist taipu ja seetõttu jääb matemaatika paljudele koolis arusaamatuks. Kuulun ka kahjuks selliste hulka. Raamatu kolmel eestlasest autoril on õnnestunud tõepoolest matemaatikat minusugustele arusaadavalt avada. Tõenäoliselt on see neil õnnestunud ennekõike rakendades oma erinevaid võimekusi matemaatikas, kunstis, semiootikas, kommunikatsioonis ja projektijuhtimises.

Kuid raamatu müügiedu põhjuseid tuleks minu meelest otsida veelgi laiemalt pildilt.

Nimelt otsivad inimesed seletust maailmale. Inimene on nii ehitatud, et selleks, et näha, määratleda ja tunnetada ennast kõiksuses, on vaja mingit toetuspunkti. Nagu kaptenil on vaja öisel merel orientiiri, näiteks Põhjanaela, mille järgi oma asukohta määrata.

Ajal, mil jumalad meiega enam vastuvaidlemist mittesallival toonil ei räägi, võiks hea, jumalik, kuid arusaadav seletus maailmale olla selline toetuspunkt. Ja milline kergendus on "Matemaatika õhtuõpikut" lugedes tunda, et mina ei olegi maailma naba!

Tegemist on Vikerraadio päevakommentaariga. Kõiki päevakommentaare on võimalik täispikkuses kuulata siin.

Toimetaja: Rain KooliJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema