Moostes õpivad välismaalased suitsusauna ehitama ({{commentsTotal}})

Lõuna-Eesti suitsusaunatraditsiooni vastu on tekkinud huvi ka suure lombi taga. Nii ehitavad neil päevil Moostes kahte traditsioonilist suitsusauna USA-st, Kanadast ja veel mitmest riigist pärit meistrid.

Seejärel lähevad ehitajad saadud oskusi juba kodumaal rakendama, vahendas "Aktuaalne kaamera."

Tegu on klassikalise loometurismiga, kus õppusest osalejad on päeva jooksul hõivatud ehitusega ning õhtuti naudivad turismi- ja kultuuriprogrammi. Enamik on traditsiooniline puitehitusega kokku puutunud ning eesmärgiks on omandada Eesti taluarhitektuurile omased töövõtted.

"Nad peavad oskama kõigepealt märkida nurgatappi, lõigata, siis nad peavad oskama märkida vara, lõigata vara, teha lõpliku viimistlust, kasutada erinevaid tööriistasid," kirjeldas MTÜ Vanaajamaja meister Margus Palolill.

Koolitusel valmib Moostes kaks suitsusauna, kumbki oma traditsioonilise nurgatapi variandiga. Kui nurkade sidumine on üle maailma universaalne tarkus, siis näiteks palgivahede tuulekindlaks tegemine on pigem uudiseks.

"Ma ehitan samuti puitmaju, kuid ma asetan palgid lihtsalt üksteise peale ning jätan vahed sisse. Ehitusviis on üsna sarnane, kuid vara tegemine siinkandis on keerulisem ja ma õpin seda varianti," rääkis kanadalane Higgs Murphy.

Huvi Eesti suitsusauna vastu tekkis traditsioonilise puitarhitektuuri huvilistel ühe varasema projekti käigus, kui Ida-Virumaale kerkis Eesti ainus katusega puitsild.

"Iga õhtu käisime saunas ja nii mõnelegi mehele hakkas saun meeldima ja sealt küpses idee omakorda, et sealt tuleks õppida saunaehitust. Mõeldud, tehtud ja nüüd siis oleme siin ja õpetame neid. Tõenäoliselt ühte ma tean, kes võtab talvel kodus puud maha ja hakkab järgmine aasta sauna ehitama," rääkis MTÜ Vanaajamaja meister Andres Uus.

"Siinkandis on ju ehitanud talumehed, kel polnud ei keerulisi tööriistu ega palju raha. Need oskused tulevad ka tänapäeval kasuks. Olen üles kasvanud maal farmis  ja tahan sinna tagasi kolida, elada looduslähedasemat elu. Tahan õppida sellist ehituskunsti, et suuta ehitada ise, odavamalt ja lihtsamalt, selle asemel, et palgata ehitusfirma," rääkis ameeriklane Will Lisak.

Kokku on õppurid Moostesse tulnud viiest riigist ning kursus kestab umbes nädala.

 

 

Toimetaja: Maarja RoonPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics