Moostes õpivad välismaalased suitsusauna ehitama ({{commentsTotal}})

Lõuna-Eesti suitsusaunatraditsiooni vastu on tekkinud huvi ka suure lombi taga. Nii ehitavad neil päevil Moostes kahte traditsioonilist suitsusauna USA-st, Kanadast ja veel mitmest riigist pärit meistrid.

Seejärel lähevad ehitajad saadud oskusi juba kodumaal rakendama, vahendas "Aktuaalne kaamera."

Tegu on klassikalise loometurismiga, kus õppusest osalejad on päeva jooksul hõivatud ehitusega ning õhtuti naudivad turismi- ja kultuuriprogrammi. Enamik on traditsiooniline puitehitusega kokku puutunud ning eesmärgiks on omandada Eesti taluarhitektuurile omased töövõtted.

"Nad peavad oskama kõigepealt märkida nurgatappi, lõigata, siis nad peavad oskama märkida vara, lõigata vara, teha lõpliku viimistlust, kasutada erinevaid tööriistasid," kirjeldas MTÜ Vanaajamaja meister Margus Palolill.

Koolitusel valmib Moostes kaks suitsusauna, kumbki oma traditsioonilise nurgatapi variandiga. Kui nurkade sidumine on üle maailma universaalne tarkus, siis näiteks palgivahede tuulekindlaks tegemine on pigem uudiseks.

"Ma ehitan samuti puitmaju, kuid ma asetan palgid lihtsalt üksteise peale ning jätan vahed sisse. Ehitusviis on üsna sarnane, kuid vara tegemine siinkandis on keerulisem ja ma õpin seda varianti," rääkis kanadalane Higgs Murphy.

Huvi Eesti suitsusauna vastu tekkis traditsioonilise puitarhitektuuri huvilistel ühe varasema projekti käigus, kui Ida-Virumaale kerkis Eesti ainus katusega puitsild.

"Iga õhtu käisime saunas ja nii mõnelegi mehele hakkas saun meeldima ja sealt küpses idee omakorda, et sealt tuleks õppida saunaehitust. Mõeldud, tehtud ja nüüd siis oleme siin ja õpetame neid. Tõenäoliselt ühte ma tean, kes võtab talvel kodus puud maha ja hakkab järgmine aasta sauna ehitama," rääkis MTÜ Vanaajamaja meister Andres Uus.

"Siinkandis on ju ehitanud talumehed, kel polnud ei keerulisi tööriistu ega palju raha. Need oskused tulevad ka tänapäeval kasuks. Olen üles kasvanud maal farmis  ja tahan sinna tagasi kolida, elada looduslähedasemat elu. Tahan õppida sellist ehituskunsti, et suuta ehitada ise, odavamalt ja lihtsamalt, selle asemel, et palgata ehitusfirma," rääkis ameeriklane Will Lisak.

Kokku on õppurid Moostesse tulnud viiest riigist ning kursus kestab umbes nädala.

 

 

Toimetaja: Maarja RoonVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.