VEB fondi uurimiskomisjoni töömaterjalid hävitati ({{commentsTotal}})

Rainer Vakra Autor: Postimees/Scanpix

Oma töö lõpetanud riigikogu VEB fondi uurimiskomisjon tegi istungitest nii helisalvestisi kui ka käsikirjalisi märkmeid, kuid neid ei säilitatud, vältimaks nende jõudmist kolmandate isikuteni.

Komisjoni esimees Rainer Vakra selgitas ERR-i uudisteportaalile, et uurimiskomisjon otsustas juba esimesel istungil konsensuslikult, et komisjoni ees käinutele tagatakse anonüümsus eesmärgiga saada küsitletavatelt võimalikult palju uut informatsiooni.

"Kinnitasime kõigile 49 uurimiskomisjonis käinule, et komisjon oma töömaterjale kolmandatele pooltele ei avalda. Usun, et just tänu sellele õnnestus riigikogu erikomisjonil koostöös riigikontrolliga teada saada fakte, mida olidi varasemalt pea paarkümmend aastat varjatud ja salatud," lisas Vakra.

Vakra lausus, et selle tulemusena on VEB fondi uurimiskomisjoni lõppraportis mustvalgelt kirjas nimed, kelle teadmata poleks olnud võimalik Eesti Pangal koostada valeandmetega kirja ega TSL Internationalil saada nõuete eest Venemaalt 32,3 miljoni dollarit. Lisaks on siiani käimas Vahur Krafti osas kriminaalmenetlus.

Huvi selle vastu, mil viisil talletati VEB fondi erikomisjoni istungid, tundis Ekspressi ajakirjanik Tarmo Vahter, kes saatis selle kohta riigikokku teabenõude.

Riigikogu õigusnõunik Tiina Ojasalu selgitas, et erinevalt riigikogu täiskogu istungitest riigikogu komisjonide, sh uurimiskomisjonide istungite stenografeerimist, heli- või videosalvestamist ette nähtud ei ole.

Komisjoni istungi kohta tuleb koostada üksnes protokoll, mis on avalik. Kuidas ja kas üldse komisjon oma istungeid mingil viisil talletab, on komisjoni enda määrata, registreerimisele kuuluvaid ametlikke stenogramme või salvestisi sellisest talletamisest ei teki.

Ojasalu vastas teabenõudes, et VEB Fondi uurimiskomisjon tegi komisjoni töö sisemiseks korraldamiseks istungitest üksnes nn töösalvestisi. Kuna töösalvestised olid mõeldud komisjoni omatarbeks, siis tehti neid lihtsustatud viisil laual oleva üldise mikrofoniga.

"Selliselt tehtud salvestistel kajastuvad ruumis olevad helid üheaegselt - lisaks kõnelejale tausthelina istungil viibijate omavahelised kõnelused, paberite krabin, toolide krigin - mis teeb salvestise raskesti jälgitavaks. Seetõttu sai istungil tehtud paralleelselt salvestamisega käsikirjalisi märkmeid ning vahetult pärast istungit täiendatud neid salvestiste ja viimaste puudulikkuse tõttu ka enda ning teiste istungil viibinud ametnike värske mälupildi abil," märkis õigusnõunik.

Ojasalu kinnitas, et töösalvestisi ja käsikirjalisi märkmeid sai kasutatud uurimiskomisjoni lõpparuande koostamisel, samuti olid need käepärast lõpparuande projektide aruteludel.

"Pärast uurimiskomisjoni tegevuse lõppu vajadus nende töösalvestiste ja märkmete järele langes ära, mistõttu neid säilitatud ei ole," märkis ta.

Toimetaja: Priit LutsVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.