Sel aastal Eestis Euroopa Liidu toiduabi ei jagata ({{commentsTotal}})

Autor: Pärnu Postimees/Scanpix

Kuna Euroopa Liit muutis toiduabi jagamise korda ning uute nõuete täitmisega läheb aega, siis sel aastal Eestis Euroopa Liidu toiduabi ei jagata.

Kuni 2013. aastani jagati toiduabi Euroopa Põllumajandusfondi vahenditest ja abi jagamist koordineeris Eestis PRIA. Euroopa Kohtu otsusega see süsteem aga lõpetati ning enim puudust kannatavate inimeste abistamiseks loodi eraldi uus Euroopa abifond, selgitas sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõunik Aleksandra Solntseva ERRi uudisteportaalile.

Koos 1,8-miljonilise omafinantseeringuga on Eestil toiduabi jagamiseks uuel rahastusperioodil, aastatel 2014-2020 kasutada 8,9 miljonit eurot.

Raha saamiseks aga tuleb läbida bürokraatlik takistusrada. Märtsis jõustus abifondi määrus, mille kohaselt tuleb liikmesriikidel esitada septembri alguseks abifondi rakenduskava. Seejärel on Euroopa Komisjonil kuus kuud aega liikmesriikidega ametlikke läbirääkimisi pidada ja rakenduskavale heakskiit anda. Rakenduskava alusel koostatakse omakorda programm, mis sätestab abijagamise täpsemad reeglid.

Solntseva kinnitusel on sotsiaalministeeriumis abifondi rakenduskava praegu valmimisjärgus.

"Eeldatavasti õnnestub jagamist alustada juba järgmise aasta esimeses pooles. Kuidas täpselt hakatakse abi tulevikus jagama, on just otsustamisel ning sellele leitakse lähiajal lõplikud vastused rakenduskava ning programmi koostamise käigus koos partneritega," ütles ta.

2013. aastal jagati Eestis heategevusorganisatsioonide kaudu rekordkogus Euroopa Liidu toiduabi. 140 000 abivajajale jagati tasuta 3237 tonni kuivaineid ja 394 000 liitrit toiduõli.

Toiduabist ilmajäämine ähvardab ka Soome puudustkannatavaid

Samas on Euroopa toiduabi jagamisega hädas ka Soomes. Eelmisel nädalal kirjutas YLE, et maakondlikud toidupangad on mures selle pärast, et sel sügisel võivad nad Euroopa Liidu toiduabist ilma jääda.

"Bürokraatia aeglustab toidu kohaletoimetamist. Abi tuleb kas oktoobri lõpus või hiljemalt jaanuaris," ütles Hämeenlinna-Vanaja koguduse töötaja Timo Heikka.

Heikka sõnul on koguduste piirkondlik ühendus otsustanud igaks juhuks ka ise toitu varuda, pidades näiteks läbirääkimisi toidupoodidega, et nad toidupankadele toitu tasuta annaksid.Miks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.