Eesti Raudtee juht: kaubamahtude suure languse taga on osaliselt ka sanktsioonide mõju ({{commentsTotal}})

Naftatoodete tsisternid raudteel.
Naftatoodete tsisternid raudteel. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Eesti Raudtee ootab aasta kokkuvõttes kaubamahtude vähenemist veerandi jagu. Osaliselt on seda mõjutanud Venemaa suhtes kehtestatud majandussanktsioonid.

Aasta peale tähendab see viitteist miljonit saamata jäänud eurot. Eesti Raudtee juhatuse esimees Ahti Asmann rääkis ERRi raadiouudistele, et kui transiidiga enam raudtee ülevalpidamiseks vajalikke investeeringuid katta ei saa, siis peavad tõenäoliselt hakkama rohkem maksma reisijate vedajad.

Venemaa osakaal Eesti ekspordist on maikuu andmetel 11 protsenti. Võrreldes eelmise aastaga on eksport Venemaale vähenenud viiendiku jagu. Import Venemaalt kasvas samal ajal üle 40 protsendi.

Eesti Raudtee juhatuse esimehe Ahti Asmanni sõnul on kaubavedu mööda raudteed geopoliitiline äri, kus tulemused sõltuvad suurel määral riikidevahelistest suhetest, ka poliitilistest suhetest. Seetõttu mõjutavad sanktsioonid raudteeäri negatiivselt ning seda näitavad ka Eesti Raudtee selle aasta tulemused.

"Aasta algusest on kaubamahud langustrendis, peaasjalikult naftatoodete osas. Praegu prognoosime me aasta lõikes languseks umbes 25 protsenti ehk kuus miljonit tonni. Seda, palju sellest langusest on seletatav sanktsioonidega, sellele on raske hinnangut anda, aga kui võtta arvesse, et kogu see kaup, mis on Eestist eemale suunatud, seda kaupa kontrollisid ettevõtted või isikud, kes on USA sanktsioonide nimekirjas, siis võime kogu mahtude languse sisuliselt juba kirjutada sanktsioonide alla," rääkis Asmann.

Kaubamahtude langus veerandi võrra tähendab Eesti Raudteele aasta peale viitteist miljonit saamata jäänud eurot. See paneb ettevõtte raskesse seisu ning mõjutab omakorda raudtee kasutajaid, kellest üks osa on reisijate vedajad.

"Siiani on Eesti Raudtee tegevust ja investeeringuid finantseeritud põhiliselt transiidist teenitava rahavoo abil. Kui see rahavoog kukub ära, siis peab asemele tekkima rahavoog kuskilt mujalt. Tänasel päeval ma ei näe muud kohta kui reisijatevedu, mis peab hakkama infrastruktuuri eest õiglast tasu maksma," ütles Asmann.

Eesti Masinatööstuse Liidu juht Indrek Rohtma ütles, et ettevõtluses on poliitikast olulisemad isiklikud kontaktid. Seetõttu ei usu ta, et Eesti masinatööstust Venemaa-vastased sanktsioonid eriti mõjutavad. Kõike pole aga siiski võimalik ette nähta.

"Eelmised kriisid on õpetanud seda, et paljud ettevõtted on suunanud end ikkagi Lääne turgudele. Mõned ettevõtted küll on, kes on suunatud Vene turule, aga nende sõnul on tähtsad isiklikud suhted ja seepärast neid poliitiline pool ei mõjuta. Samas võib juhtuda, et Vene pool ütlebki ettevõtjatele, et Euroopa poolt neile enam mingit toodangut sisse ei tule. Siis mõjutab küll," rääkis Rohtma.

Osa Eesti masinatööstuse ettevõtteid viib oma kauba Venemaale Soome kaudu, sest soomlased on Venemaalt eestlastest paremas kirjas.

Toimetaja: Maarja RoonLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema