Vändra vald ei poolda planeerijate parimaks peetud Rail Balticu trassi ({{commentsTotal}})

{{1407248304000 | amCalendar}}

Vändra vallas Kaismal kohtusid Pärnu maavanem, kohalike omavalitsuste juhid ja Rail Balticu konsultandid, kes arutlesid Rail Balticu Vändra, Tootsi ja Are vallas kulgevate lõikude üle. Vändra vald ei poolda varianti, mida planeerijad on seni parimaks pidanud.

Kohtumisel vaadati looduses läbi võimalikud tehnilised lahendused inimeste, loomade ja tehnika liikumiseks, vahendasid ERRi raadiouudised.

Pärnu maavanem Andres Metsoja ütles, et püüab vallaga läbi rääkida selle, kuidas riik saaks panustada kohalikku kogukonda.

"Näiteks kui me ikkagi leiame, et on mõistlik ja maksumaksjatele odavam teha trassikoridor otse ja ei ole võõrandatavaid objekte ehk kellegi kodu sinna alla ei jää ning see on igas mõttes majanduslikult mõistlikum, siis tuleb leida kokkuleppekoht riigi ja kohaliku omavalitsuse vahel, et eraldada ressurssi siia piirkonda," selgitas ta.

Metsoja tõi näiteks raha investeerimise kohalikesse teedesse, et elanikud tunnetaksid, et raudtee tulemine kompenseeritakse nende elukeskkonna parandamisega.

Kaalumisel on jätkuvalt kaks võimaliku trassi. Üks liigub otse läbi külade ja põllumaade ning teine variant läheks tiiruga ümber külade.

Kohal olnud omavalitsuste esindajad eelistavad ümber külade minevat varianti, sest see häiriks inimesi kõige vähem.

"Ilmselgelt läheb valla arvamus oluliselt lahku planeerijate arvamusest, kes lähtuvad sellest, mis on paberil ja mida rahanumbrid näitavad. Tänase kohtumise käigus üritame näidata, et see pole ainult raha ja jutt trassil, vaid siin on ka emotsioonid, inimesed, töökohad, läbipääsud," rääkis Vändra valla volikogu esimees Tarmo Lehiste.

Selgelt murelikud on ka maaomanikud, kelle maadel Rail Balticu trass võib hakata kulgema.

"Mingi kompensatsioon peaks olema. Kuskil peaks ju talukohal olema, kus metsa saab teha, sest maal on ju kütet vaja. Midagi peab toimuma. Kodukohast ära minna ka ei tahaks," ütles Vändra vallas elav Kopli talu peremees Toomas Kraavi.

"Praegu on selgusetu see, kas trass läheb üle põldude või tuleb mulle täitsa hoovi ja ma pean hakkama aknaklaase vahetama selleks, et saaks siin klirina saatel edasi elada," rääkis Lõo talu perenaine Hiie Lilienthal, kelle maadest möödub üks võimalik trassiversioon.

 

Konsultant: trassieelistus on põhjalikult läbi mõeldud

Pärnumaal on Rail Balticu trassi kulgemises suures osa kokku lepitud, vaidlusi pole lõigul Läti piirist Pärnu linnani. Planeerijate pakutust teistsugust trassi tahavadki vaid maakonna põhjaosa omavalitsused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tänasel kohtumisel püüti teineteise argumente mõista.

"Kõike on võimalik kompenseerida ja lõppkokkuvõttes kinni maksta. Aga see elukeskkond rikutakse või seda muudetakse igaveseks. Kui on variandid, et seda elukeskkonda saab võimalikult vähe puudutada, siis vallas me peame seisma eelkõige vallaelanike huvide eest," kinnitas Tarmo Lehiste.

Maavanem Metsoja tõdes, et majanduslikult on keeruline leida argumente, miks peaks minema ringi kui saab otse ja see on ka odavam. "Samas on alati sellises planeerimisprotsessis ka emotsionaalset tausta," lisas Metsoja.

Rail Balticu projekti eestvedajad sooviksid, et trass kulgeks kõige otsemat teed läbi küla. Rail Balticu projekti tehniline konsultant Mikk Reier rääkis, et tänasel kohtumisel käidi vallainimestega koos väljas ning selgitati trassivariante. Projekti eestvedajad aga said teada kohalike seisukohad lahendustele.

Planeerijate kinnitusel on nad oma trassieelistuse põhjalikult läbi mõelnud.

"Ma pakun konsultandina sellist varianti, mis meie arvamuse ja arvutuste põhjal oleks projekti eesmägi poolest ja riigi poolest parim variant. Me ei kaalu ju ainult rahalist varianti," ütles Reier.

Ta lisas, et kui otsustatakse valdade soovitud variandi kasuks, on arvesse võetud üksnes emotsionaalseid väärtusi.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema