Ministeerium: sealiha ekspordikeeldu praegu plaanis ei ole ({{commentsTotal}})

Eestis on siiani registreeritud Aafrika seakatk kahel surnud metsseal, taudi kartuses on riik karmistanud seafarmide kontrolli eelkõige Lõuna-Eestis. Sealiha ekspordikeeldu siiski praegu plaanis kehtestada ei ole.

Põllumajandusministeeriumi asekantsler Toomas Kevvai rääkis ERR-i raadiouudistele, et talle teadaolevalt ei plaani Eesti riik praeguses olukorras elusloomade eksporti keelata ning seda ei saa Euroopa Liidu riigid teha ka omal algatusel.

"Hetkel ei ole Eestis olukord kindlasti selline, et me peaksime üldse kaaluma elussigade ekspordi või teistesse liikmesriikidesse vedamise keelamist," rääkis asekantsler.

Kevvai sõnul on ka teiste riikide praktika selline, et üleriigilisi keelde ei rakendata. Pigem kasutatakse ohutsoone ja elusloomade tapale vedamine on viimaste abinõude seas.

Ohutuse tagamiseks on kehtestatud kolm piirangute tsooni. Eestis kehtib esimene ehk sinine tsoon, mille piirangud on väga leebed. Haigete kodusigade tapmine ja liha hävitamine toiduks töötlemise asemel oleks Kevvai sõnul aktuaalne alles kõige karmimate piirangutega rohelises tsoonis.

"Selle lähiümbrusesse tulevad ka küllaltki tugevad piirangud ja seal tohib ainult väga kindlasti tapamajasse viia ja peavad tooted olema eraldi väga selgesti märgistatud," selgitas Kevvai.

Tõusigade Aretusühistu nõukogu liige Urmas Laht ütles, et iganädalaselt eksporditakse aretusühistu liikmete farmidest suurusjärgus 2000-2500 elussiga Lätti, Leetu, Poola ja varem ka Venemaale. Eksport on Lahe sõnul tingitud sellest, et kodumaised tööstused ei ole Eesti seakasvatajale õiglast hinda maksnud. Ekspordikeelu puhul ei oleks võimalik liha Eestis hea hinnaga realiseerida.

"Kui me nüüd piirame elussigade ekspordi, see tähendab seda, et see liha siseneb Eesti turule, kus saadakse ebamõistlikku hinda ja selle tulemusena mitmed seakasvatajad kindlasti lõpetavad pankrotiga," arvas Laht.

Siiani ei ole Lahe sõnul ükski seakasvataja katkujuhtumite tõttu sõlmitud lepingutest ilma jäänud. Seega puudutab taud seakasvatajaid praegu vaid kaudselt, läbi karmistatud ohutusnõuete.

Toimetaja: Kertu Loide"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

FC Flora - FC LevadiaFC Flora - FC Levadia
TÄNA OTSE | A. Le Coq Arenal kohtuvad Levadia ja Trans

Täna algusega kell 19.25 algab ETV2 vahendusel jalgpalli Premium liiga mäng Tallinna Levadia - Narva Trans. Kohtumist kommenteerivad Tarmo Tiisler ja Jan Harend, stuudios on Alvar Tiisler.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Õlle väljapanek kaupluses.Õlle väljapanek kaupluses.

Õlletootjad ennustavad: Eestis on õlu varsti kolm korda kallim kui Lätis

Eesti suurimad õlletootjad, Saku õlletehas ja A. Le Coq ennustavad, et seoses aktsiisitõusuga hakkab Eestis õlu varsti maksma ligi kolm korda enam kui Lätis. 2020. aastal võib pooleliitrine õlu poes maksta juba üle kahe euro.

Kaustik nimedega.Kaustik nimedega.
"Tegusa Tallinna" koosolekul oli kaustik võimalike nimekirja liikmetega

ERR-i fotograaf sai pildile Urmas Sõõrumaa, Jüri Mõisa ja Mart Luige valimisliidu koosolekul laua peal olnud kaustiku, kuhu oli kirja pandud hulk nimesid.

Võistlustöö "New Balance"Võistlustöö "New Balance"
Fotod: Vanasadama silla arhitektuurikonkursi võitis Hollandi-Läti büroo

Tallinna Sadam avaldas reedel Vanasadamasse Admiraliteedi basseinile rajatava jalakäijate silla arhitektuurivõistlused võitjad. Edukaks osutus Hollandi ja Läti arhitektide tandemi SIA Witteveen + Bos Latvia võistlustöö märksõnaga "New Balance 100".

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema