Ministeerium: sealiha ekspordikeeldu praegu plaanis ei ole ({{commentsTotal}})

Eestis on siiani registreeritud Aafrika seakatk kahel surnud metsseal, taudi kartuses on riik karmistanud seafarmide kontrolli eelkõige Lõuna-Eestis. Sealiha ekspordikeeldu siiski praegu plaanis kehtestada ei ole.

Põllumajandusministeeriumi asekantsler Toomas Kevvai rääkis ERR-i raadiouudistele, et talle teadaolevalt ei plaani Eesti riik praeguses olukorras elusloomade eksporti keelata ning seda ei saa Euroopa Liidu riigid teha ka omal algatusel.

"Hetkel ei ole Eestis olukord kindlasti selline, et me peaksime üldse kaaluma elussigade ekspordi või teistesse liikmesriikidesse vedamise keelamist," rääkis asekantsler.

Kevvai sõnul on ka teiste riikide praktika selline, et üleriigilisi keelde ei rakendata. Pigem kasutatakse ohutsoone ja elusloomade tapale vedamine on viimaste abinõude seas.

Ohutuse tagamiseks on kehtestatud kolm piirangute tsooni. Eestis kehtib esimene ehk sinine tsoon, mille piirangud on väga leebed. Haigete kodusigade tapmine ja liha hävitamine toiduks töötlemise asemel oleks Kevvai sõnul aktuaalne alles kõige karmimate piirangutega rohelises tsoonis.

"Selle lähiümbrusesse tulevad ka küllaltki tugevad piirangud ja seal tohib ainult väga kindlasti tapamajasse viia ja peavad tooted olema eraldi väga selgesti märgistatud," selgitas Kevvai.

Tõusigade Aretusühistu nõukogu liige Urmas Laht ütles, et iganädalaselt eksporditakse aretusühistu liikmete farmidest suurusjärgus 2000-2500 elussiga Lätti, Leetu, Poola ja varem ka Venemaale. Eksport on Lahe sõnul tingitud sellest, et kodumaised tööstused ei ole Eesti seakasvatajale õiglast hinda maksnud. Ekspordikeelu puhul ei oleks võimalik liha Eestis hea hinnaga realiseerida.

"Kui me nüüd piirame elussigade ekspordi, see tähendab seda, et see liha siseneb Eesti turule, kus saadakse ebamõistlikku hinda ja selle tulemusena mitmed seakasvatajad kindlasti lõpetavad pankrotiga," arvas Laht.

Siiani ei ole Lahe sõnul ükski seakasvataja katkujuhtumite tõttu sõlmitud lepingutest ilma jäänud. Seega puudutab taud seakasvatajaid praegu vaid kaudselt, läbi karmistatud ohutusnõuete.

Toimetaja: Kertu LoideEurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.