Abiliinile helistavad tööalase ärakasutamise pärast rohkem mehed ({{commentsTotal}})

Inimkaubanduse alla kuulub ka tööalane ekspluateerimine ning nõustamisliinile helistavad tööalase ärakasutamise või isegi ekspluateerimise pärast mehed rohkem kui naised, rääkis MTÜ Living for Tomorrow spetsialist Sirle Blumberg.

Inimkaubandus jaguneb mitmeks liigiks ning kui seksuaalse ekspluateerimise ohvriks satuvad rohkem naised, siis tööalase ekspluateerimise puhul esineb naiste ja meeste ärakasutamist suhteliselt võrdselt, rääkis Blumber "Vikerraadios".

"Meestel on raske nende teemadega välja tulla, sest see käib eneseuhkuse ja -au pihta, aga kasvõi meie nõustamisliini näidetel on kõnesid meestega, keda on kas tööalaselt ära kasutatud või lausa ekspluateeritud, rohkem," ütles ta inimkaubanduse soolist statistikat kommenteerides.

Eesti kontekstis on spetsialisti sõnul üheks suurimaks probleemiks Soome tööle suundujad. "Soome teema on väga aktuaalne. Need lood on alates palga väljamaksmistest kuni kompleksküsimusteni, et tööpäevad on väga pikad, inimesed elavad väga kohutavates oludes ja palka peetakse kinni, makse ei maksta," rääkis Blumberg.

Kui temalt küsiti, kui laialdane probleem tööjõu petmine Soomes on, ütles ta, et kuigi on ka väga korralike ettevõtjaid, puutuvad nad välismaale tööleläinute probleemidega kokku igapäevaselt. "Kahjuks on küll ja küll tööandjaid, kes üpris teadlikult inimesi petavad," tõdes spetsialist.

Samas rõhutas ta, et väljapääsmatuid olukordi ei ole. Blumberg soovitas välismaale tööle suundujatel kindlasti allkirjastada tööleping juba Eestis olles, teada kindlasti oma tööandja nime ning arvutada enne sellele alla kirjutamist läbi, kui palju maksab seal elamine ja toidu ostmine.

"Sellele tuleks kohe osutada tähelepanu ja mõelda, mis siis saab, kui ma välismaale lähen, mis keeles ma lepingule alla kirjutan ja mis tingimused selles lepingus on," ütles ta, lisades, et juba Soomes olles võib ootamatult täbarasse olukorda sattunud inimene jääda lootma, et millalgi läheb asi paremaks.

"Võib pöörduda meie poole telefonil 6607320 ja me aitame lepinguid üle vaata, meie teenused on kõik tasuta. Eestisiseselt töötades võib pöörduda tööinspektsiooni poole, kus on samuti tasuta juristiabi. Tegelikult neid kohti, kuhu pöörduda on - meie kodulehel on kontakte organisatsioonidele, kus antakse abi ja inimesed võivad loota tasuta abile," selgitas Blumberg.

Toimetaja: Maarja RoonVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.