Brüssel paneb täna Eesti teadlased ja ettevõtjad koostöökohti otsima ({{commentsTotal}})

TÜ siirdemeditsiinikeskus.
TÜ siirdemeditsiinikeskus. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Euroopa pikaleveninud majanduslangusest toibumine on pannud Euroopa Komisjoni ja europarlamenti survestama liikmesriike otsima vahendeid majanduse turgutamiseks teaduse ja innovatsiooni abil. Täna kohtuvad Brüsselis arutelu laua taga Eesti teadlased, eurosaadikud ja ettevõtjad. Eesti teadlased on aga mures, kuna siinsete poliitikute otsused lähevad Euroopa Liidu omadest lahku ning vähem kui kahe aasta pärast on teadus jõudma suurde kriisi.

Eelmisel nädalal tegid Teaduste Akadeemia, Teadusagentuur ja Rektorite Nõukogu avaliku pöördumise, milles toodi välja, et senised teadusrahastamise viis ja summa ei taga teadlaskonna kestlikkust ning seavad tulevikus ohtu Eesti riigi konkurentsivõime. Pöördumisega avaldati toetust haridus- ja teadusministri taotlusele suurendada märkimisväärselt Eesti teaduse rahastamist riigieelarvest järgnevatel aastatel.

Nimelt on teadusrahastuse maht samal tasemel kui aastal 2009, mil majanduslangus oli saavutamas haripunkti. Eelmisel ja sel aastal suurendati ühekordselt paari protsendi jagu osasid rahastamisvahendeid, kuid inflatsioon on viimase viie aasta jooksul teadlasteni jõudvat rahastust kahandanud 15 protsenti.

Selle nädala alguses esitas peaminister riigieelarve riigikogule kinnitamiseks. Teadusele mõeldud eelarverea kohta ütles haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski ERRi uudisteportaalile antud intervjuus, et üldjoontes võib riigieelarveläbirääkimistel välja räägitud summaga rahule jääda. Eelmise aastaga võrreldes on miljon eurot rohkem ette nähtud teadlaste palga kasvuks. Tõsi, teadlaste palk tõuseb selle abil vaid kolm protsenti.

Lisaraha on kahe miljoni ulatuses ette nähtud ka näiteks teaduse andmebaasidele, mis on üks olulisi teadlaste töövahendeid. Aastas oleks nende andmebaaside sisseostmiseks ja ülalpidamiseks vaja aga nelja miljonit. Seega kaks miljonit tuleb leida mujalt.

Õpetame noorteadlasi välismaale

Möödunud nädalal tehtud pöördumises tõid teadlased välja ka asjaolu, et praegune rahastamine ei soosi noorte teadlaste jätkamist teaduses. Nimelt on Eestis võimalik taotleda teadustöö tegemiseks kas institutsionaalset või personaalset uurimistoetust. Mõlema toetuse tarvis on aga raha sedavõrd vähe, et rahastuse saavad enamasti pika ja eduka karjääriga teadlased, noortel ja alustavatel teadlastel sisuliselt puuduvad võimalused. Nii ongi värskelt doktorikraadi omandanutel kaks valikuvõimalust: valida teadlaskarjääri asemel mõni muu või minna välismaa ülikoolidesse ja teadusasutustesse.

"Seega, teaduse rahastamise jätkamine tänastes mahtudes viib noorte teadlaste kasvava väljarändeni ning sulgeb Eesti teaduse ja majanduse rahvusvahelistele tipptalentidele. Mõlemad tendentsid on väikeriigi teaduse jaoks hukatuslikud," seisab teadlaste avalduses.

Kuna teadusrahastamise süsteemi muutmine võtab aega, võttis minister Ossinovski n-ö tulekahju kustutamise esimese sammuna ette doktoranditoetuste tõstmise. Kui seni oli doktoranditoetus stipendium, mille pealt makse ei makstud, siis uuest aastast makstakse toetuselt ka makse. Lisaks on riigieelarves ette nähtud raha doktoranditoetuse tõstmine 383 eurolt 422-le.

Minister märkis seal juures, et tegemist on endiselt väga väikese summaga millega noore teadlase palk on vaid pisut kõrgem kui miinimumpalk.

Kuidas aga peaks teadusraha jagama ning kust raha tulema peaks? Teadusraha jagamise süsteemi hindamise osas märkis minister, et ei ole selle valdkonna spetsialist, mistõttu usaldas teadusrahastamise süsteemi analüüsima ja muudatusettepanekuid tegema teadlastest koosneva töörühma kätte.

Kõige kriitilisem aasta: 2016

Teaduste akadeemia juhtimisel tegutsenud töörühm on välja käinud süsteemi, kus oleks võimalik taotleda raha konkurentsipõhiselt, kuid oleks olemas ka baasfinantseerimine ehk riiklikult tagatud raha. Riikliku rahapanuse suurendamisega on muidugi keeruline – endiselt loodetakse eurorahadele ja ettevõtlusele.

Euroopa Liit on aga pisut teisel meelel. Nimelt oodatakse just liikmesriikide riigieelarvest suuremat panustamist – aastaks 2020 peaks teadus- ja arendusraha olema riigieelarves kolm protsenti SKTst.

Selle all on silmas peetud, et kaks kolmandikku tuleks erasektorist, kolmandik riigieelarvest. Seega peaks Eesti riigieelarvest tulema teadusrahastuseks ligikaudu üks protsent. Paaril viimasel aastal on see olnud pisut üle ühe, kuid järgnevatel aastatel kipub alla ühe protsendi jääma ning järgmised aastad tõotavad Eesti teadusrahastuses tulla väga kriitilised.

Euroopa Liidu uuel eelarveperioodil pööratakse senisest enam tähelepanu sellele, et majandust veaksid eest teadus ja arendus.

Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi direktor Toivo Maimetsa sõnul seisavad Eesti teadusel järgmisel paaril järgneval aastal ees tõsised probleemid, kuna Euroopa Liidu rahastatavad projektid lõppevad aastaks 2016 ning uue eelarveperioodi eelarvest alles taotletakse raha. Euroopa poolsesse rahastusse tekib sellega auk.

Väga suur osa rahast peaks aga tulema ettevõtlusest. Seda, kuidas ettevõtteid ja ülikoole panna omavahel rohkem koostööd tegema, arutatakse täna Brüsselis. Arutelu juhib Toivo Maimets ning diskuteerima on kutsutud Eesti, Läti ja Soome europarlamendi liikmed, teadlased ja ettevõtjad. Eesmärk on anda erinevatele osapooltele võimalus öelda, mida nad teiselt ootavad.

Maimetsa sõnul on Eesti oma näitajate poolest praegu kahe vahel: silmapaistvate teadlaste poolest ollakse heas nimekirjas, teaduspoliitika suundade ja -rahastamise poolest aga suundumas Euroopa kehvemate hulka.ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema