Spetsialist: laste vaimse tervise kabinetid võiksid parandada õpitulemusi ja vähendada väljalangevust ({{commentsTotal}})

Valgas, Võrus, Põlvas, Narvas ja Kohtla-Järvel avatakse laste ja noorte vaimse tervise kabinetid. Tallinna Lastehaigla psühhiaatriakliiniku juhataja Anne Kleinbergi sõnul on kabinettide eesmärgiks eelkõige saavutada laste ja perede heaolu.

Samas tunnistas ta, et sellist abstraktset eesmärki on inimestel raske mõõta ja mõista. "Kui me tahame väga mõõdetavaid tulemusi, siis võiks väheneda koolist väljalangemine ja õpitulemused paraneda. Tegelikult ka see, et emad isad saavad tööl käia, mitte nad ei pea jooksma oma lapse järgi erinevates kohtades, kuhu nad on ära jooksnud. See on sotsiaalse turvalisuse tagamine, et me aitame inimestel vaimse tervise probleeme lahendada - kõik saavad õppida ja vanemad tööd teha," rääkis ta "Terevisioonis".

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise programmi juht Elis Haan tõi välja, et kui vaadata statistikat, siis on käitumishäiretega inimeste osakaal tõusnud. Arenguhäirete osakaal laste hulgas on samuti trendis ja kui vaadata tervise arengu instituudi uuringuid, siis me näeme, et uute haigusjuhtumite arv viimase kolme-nelja aasta jooksul on kasvanud," jätkas ta.

Kleinbergi hinnangul tuleneb juhtumite sagenemine eelkõige inimeste suuremast teadlikkusest.

"Ma arvan, et probleemide hulk ei ole küll epideemiliselt tõusnud, aga ühiskond on edasi arenenud. Arstid on õppinud asju rohkem juurde ning eelkõige inimeste, lapsevanemate teadlikkus on teinud hüppelise tõusu. Inimesed julgevad abi küsida ja see on ääretult positiivne," rääkis ta.

Kui Kleinbergilt küsiti, milliste probleemidega võiksid lapsevanemad vaimse tervise kabineti spetsialistide poole pöörduda, tõi ta välja, et laste vaimse tervise probleemid avalduvad väga tihti nende käitumises ja lapsevanemad pöörduvad tavaliselt siis, kui lapse käitumine on häiritud.

"Vähem märgatakse seda kui ta on kurb ja endassesulgunud, mille tõttu võiks tegelikult täpselt samamoodi pöörduda. Õpiraskused on klassika, millega pöördutakse, aga eelkõige tulevad vanemad siis, kui lapsed ei kuula sõna, ei lähe magama, ei saa sõpradega hakkama ja jätavad näiteks oma huvisid väga kummaliselt ja ootamatult järele," rääkis ta.

Kleinbergi sõnul tasub puberteedieas lapse puhul pöörduda spetsialistide poole siis, kui puberteetiga kaasnevad intsidendid muutuvad pere jaoks raskesti väljakannatatavaks.

Toimetaja: Maarja Rooneesti eesistumise avakontsert
Kaia KanepiKaia Kanepi
Kaia Kanepi kaotas Wimbledonis heitlikult kulgenud põnevuskohtumise

Eesti naiste tennise teine reket Kaia Kanepi (WTA 544.) jaoks lõppes tänavune Wimbledoni tenniseturniir kvalifikatsiooni teises ringis, kui ta kaotas maailma edetabelis 166. koha hoidvale Austraaliat esindavale venelannale Arina Rodionovale 6:2, 2:6, 5:7.

Uuendatud: 15:11 
Riigikogu maratonistung, kus valmis enamus 1. juulil jõustuvatest seadustest.Riigikogu maratonistung, kus valmis enamus 1. juulil jõustuvatest seadustest.
1. juulist jõustub sadakond seadust

1. juulist jõustub Eestis 257 uut õigusakti, nende hulgas on 88 seadust ja 169 määrust, mis puudutavad mitmeid erinevaid valdkondi. 

"Avatari" uusi osasid saab näha juba paari aasta pärast"Avatari" uusi osasid saab näha juba paari aasta pärast
"Avatar 2" tutvustab 3D-efekti, mis saavutatakse ilma spetsiaalsete prillideta

Režissöör James Cameron plaanib tuua filmi "Avatar 2" kinodesse tehnoloogiaga, mis võimaldab tekitada 3D-efekti ka ilma spetsiaalseid prille kandmata.

Aktsiisitõusude mõjul käivad eestlased Lätist alkoholi ostmas. Õiguskantsler peab täiendavaid aktsiisitõuse põhiseadusevastaseks.Aktsiisitõusude mõjul käivad eestlased Lätist alkoholi ostmas. Õiguskantsler peab täiendavaid aktsiisitõuse põhiseadusevastaseks.
Riigikohus teeb otsuse alkoholiaktsiisi tõusu põhiseaduslikkuse kohta

Riigikohus teeb reedel otsuse õiguskantsler Ülle Madise taotluses alkoholiaktsiisi tõusu kehtetuks tunnistamiseks.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics