Riigikogu võttis kooseluseaduse 40 poolthäälega vastu ({{commentsTotal}})

Kooseluseaduse vastased Toompeal Autor: ERR/Martin Dremljuga
{{1412835705000 | amCalendar}}

Täna võttis riigikogu kooseluseaduse 40 poolthäälega vastu.

Seaduse vastu hääletas 38 rahvasaadikut. Hääletamata jättis kümme saadikut. Hääletamisele ei registeerinud end või ei tulnud kohale 13 rahvasaadikut.

Kui president kuulutab kooseluseaduse välja, hakkab see kehtima 2016. aastal. Õiguskomisjoni esimees Neeme Suur (SDE) ütles eile, et kui seadus jõustub aastal 2016, siis peavad selle juures olema ka rakendusaktid, mis võimaldavad sellel seadusel ka reaalsuses rakenduda.

Reformierakonna fraktsiooni esimehe Kristen Michali sõnul murdis kooseluseadus müüdi, et eestlane on kinnine. "Meile ja mulle samuti on tulnud väga palju kirju, milles kirjutaja ütleb, et ta on tavaline inimene oma looga ning soovitab kooseluseadus kas vastu võtta või vastu võtmata jätta. Need on väga isiklikud lood. Keegi juba ütles, et need lood on raamatumaterjal. Ma tänan alustuseks kõiki, kes on võtnud vaevaks ise ja südamest kirjutada kas poolt või vastu. See andis ainest mõtlemiseks," rääkis ta.

Kooseluseadus on tema sõnul vajalik igapäevaelu probleemide lahendamiseks - varaasjades kokku leppimise võimaldamiseks ja selleks, et elukaaslane saaks lapsega vajadusel kuhugi kaasa minna, isegi kui ta ei ole bioloogiline vanem. Samuti eluasemelaenu toetuste küsimise lihtsustamiseks ja haiglakülastuse võimaluse andmiseks.

"Eesti on väga väike. Siin on liiga vähe inimesi selleks, et naabrite vahele piire ehitada," märkis Michal.

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni juht Eiki Nestor ütles, et tema ei suudaks oma lastele ja lastelastele selgitada, miks ta sellist eelnõud ei algatanud ja seda ei toetanud. Samas saab ta enda sõnul aru ka temaealistest inimestest, kelle jaoks on see seadus arusaamatu ja kellel on tekkinud selle suhtes kartused.

Nestor märkis, et selles eelnõus on 1990. aastate vaimu. "Siis oli selliseid kuumi seadusi kolm tükki kuus. Nüüd nelja aasta jooksul üks," ütles ta, viidates kuivõrd suur debatt selle seaduse ümber tekkis.

IRLi fraktsiooni esimees Kaia Iva aga leidis, et seaduse algatajad ei ole olnud seaduse menetlemisel piisavalt ausad, sest kui alguses öeldi, et seadus lapsendamist ei võimalda, siis kolmandale lugemisele jõudis eelnõu, kus see võimalus oli olemas, kuigi teatud piirangutega.

Samuti tõi ta välja, et seadusest võeti välja menetlusõiguslikud normid, sest siis sai sellest lihthäälteenamust, mitte 51 poolthäält nõudev eelnõu.

"Oleks olnud parem, kui me oleksime eile siin saalis eelnõu teise lugemise katkestanud. Me ei olekski öelnud poolt ega vastu, vaid me oleksime võtnud aja maha, et rääkida ausalt, kõiki osapooli austavalt tegelikest probleemidest, neid varjamata," ütles Iva.

Keskerakonna fraktsiooni juht Kadri Simsoni sõnul said tema fraktsiooni liikmed selles küsimuses hääletamisvabaduse - kuna tegu oli eraelu käsitleva seadusega, siis anti igale keskerakondlasele võimalus pärast asja üle järele mõtlemist ja valijatega kohtumist hääletada oma südametunnistuse järgi.

Simson tõi ka välja, et tema tutvusringkonnas on kõige rohkem neid inimesi, kes ütlevad, et see seadus ei muuda nende elus midagi ning kelle elu paremaks muutmiseks peaks riigikogu vastu võtma hoopis teistsuguseid seadusi.

Kooseluseaduse eelnõu annab mitteabielulises kooselus elavatele isikutele võimaluse oma kooselu registreerida, kaasa arvatud samasoolistel paaridel.

* * *

Seaduseelnõu poolt hääletasid: Meelis Mälberg, Paul-Eerik Rummo, Valdo Randpere, Rait Maruste, Lauri Luik, Laine Randjärv, Rein Aidma, Mati Raidma, Remo Holsmer, Kalle Palling, Tõnis Kõiv, Jüri Jaanson, Imre Sooäär, Andre Sepp, Arto Aas, Kalle Jents, Lauri Laasi, Priit Toobal, Kadri Simson, Lembit Kaljuvee, Olga Sõtnik, Marianne Mikko, Mart Meri, Rainer Vakra, Neeme Suur, Kalev Kotkas, Heljo Pikhof, Karel Rüütli, Indrek Saar, Eiki Nestor, Jaak Allik, Rannar Vassiljev, Kristen Michal, Tiina Lokk-Tamberg, Jüri Morozov, Barbi Pilvre, Etti Kagarov, Tatjana Jaanson, Maimu Berg, Kalev Kallemets.

Vastu hääletasid: Andrus Saare, Peeter Laurson, Marko Pomerants, Urmas Reinsalu, Annely Akkermann, Aivar Kokk, Liisa-Ly Pakosta, Priit Sibul, Andres Herkel, Toomas Tõniste, Sven Sester, Margus Tsahkna, Kaia Iva, Väino Linde, Tõnis Palts, Igor Gräzin, Tõnu Juul, Peep Aru, Aivar Sõerd, Eldar Efendijev, Kalle Laanet, Mihhail Stalnuhhin, Peeter Võsa, Kalev Kallo, Aivar Riisalu, Tarmo Tamm, Viktor Vassiljev, Vladimir Velman, Valeri Korb, Deniss Boroditš, Urbo Vaarmann, Tarmo Mänd, Helir-Valdor Seeder, Siim Kiisler, Ken-Marti Vaher, Juhan Parts, Jaak Aaviksoo, Mihhail Korb.

Hääletamata jätsid: Jaanus Tamkivi, Marko Mihkelson, Terje Trei, Aare Heinvee, Jüri Ratas, Jaan Õunapuu, Marika Tuus-Laul, Kalvi Kõva, Tiit Tammsaar, Aivar Rosenberg.

Hääletamiseks ei registreerinud/ei tulnud kohale: Erki Nool, Ene Ergma, Margus Hanson, Kalev Lillo, Reet Roos, Tarmo Leinatamm, Enn Eesmaa, Mailis Reps, Inara Luigas, Rein Randver, Heimar Lenk, Rein Lang, Siret Kotka.

Toimetaja: Priit LutsMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.