Graafikud: omavalitsuste liitumine on tõstnud valdade võimekust ({{commentsTotal}})

Täna avaldatud Geomedia analüüsist selgub, et üldjoontes on Eesti valdade võimekus sarnane 2009. aasta omaga, kuid möödunud aastal toimunud ühinemised on aidanud kaasa mõnede väikevaldade võimekuse kasvule.

Eesti võimekaimad vallad on naabriks Tallinnale ja Tartule. Tublimad väikevallad on aga Hiiu, Lüganuse ja Kiili, kes kõik mahuvad 20 tugevaima kohaliku omavalitsuse hulka.

Võimekamad vallad asuvad endiselt Harjumaal, Tallinna lähedal – Rae vald ja Viimsi vald, kes eelmise perioodiga (2006-2009) võrreldes on võimekamate valdade esikümnes vahetanud kohad. Võimekaim kohalik omavalitsus Eestis on Rae vald.

Kui veel aastal 2009 oli kolme võimekaima KOV hulgas ka Tallinna linn, siis praeguseks on Tallinn langenud koha võrra ja jääb võimekuselt alla lisaks Rae ja Viimsi vallale ka Harku vallale. Samuti on võimekuse indeksi järgi esikümnes langenud Tartu linn, mis viie aasta eest oli 6. kohal, praegu aga langenud üheksandaks.

Tallinna linnapiirkond ja regionaalkeskus Tartu on kõrgeima KOV-võimekuse
indeksi väärtusega linnad, kuid uuringus tõdetakse, et Tartul on raske oma positsiooni säilitada.

10 võimekamat omavalitsust:

Võrreldes aastate 2010-2013 ning 2006-2009 tulemusi tõusis esikümnesse ühinenud Kose vald ja välja langes Keila linn. Uuringus märgitakse, et omavalitsusüksuste, eelkõige valdade ühinemine on aidanud kaasa kohalike omavalitsuste võimekuse tõusule. Kuna nende hulgas on kõige enam alla 2000 elanikuga omavalitsusi, siis just väikevaldade ühinemine aitab KOV võimekust suurendada.

Tublimad alla 5000 elanikuga omavalitsused:

Madalaima võimekusega valdade hulka kuuluvad juba alates 2006. aastast kolm omavalitsust: Peipsiääre vald, Põdrala vald ja Õru vald.

Kümne madalama võimekusega omavalitsuse nimekirja on langenud Koonga ja Mustjala vallad. Lohusuu vald ja Taheva vald on aga oma positsiooni parandanud ning tõusnud kõrgemale positsioonile ehk väljunud kõmne kõige madalama võimekusega kohaliku omavalitsuse hulgast.

10 madalama võimekusega omavalitsust:

Võimekuse all mõistetakse KOV võimekuse indeksi koostamisel mõõtu, mis näitab linna või valla võimete summat ehk potentsiaali midagi ära teha.

Näiteks võib see tähendada, kui võimekas on KOV näiteks inimeste tegevuse seisukohalt: on ilmne, et näiteks 400 tuhat inimest on valdaval osal juhtudest võimelised rohkemat ja paremini midagi ära tegema kui 900 inimest.
Võimekus võib aga tuleneda omavalituse süsteemi mitmekesisusest. Võib eeldada, et mitmekesise majandusega ettevõtlus on võimeline rohkem ja stabiilsemalt töökohti pakkuma ning kohalikku eelarvesse tulu looma.

Toimetaja: Marju HimmaPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics