Graafikud: omavalitsuste liitumine on tõstnud valdade võimekust ({{commentsTotal}})

Täna avaldatud Geomedia analüüsist selgub, et üldjoontes on Eesti valdade võimekus sarnane 2009. aasta omaga, kuid möödunud aastal toimunud ühinemised on aidanud kaasa mõnede väikevaldade võimekuse kasvule.

Eesti võimekaimad vallad on naabriks Tallinnale ja Tartule. Tublimad väikevallad on aga Hiiu, Lüganuse ja Kiili, kes kõik mahuvad 20 tugevaima kohaliku omavalitsuse hulka.

Võimekamad vallad asuvad endiselt Harjumaal, Tallinna lähedal – Rae vald ja Viimsi vald, kes eelmise perioodiga (2006-2009) võrreldes on võimekamate valdade esikümnes vahetanud kohad. Võimekaim kohalik omavalitsus Eestis on Rae vald.

Kui veel aastal 2009 oli kolme võimekaima KOV hulgas ka Tallinna linn, siis praeguseks on Tallinn langenud koha võrra ja jääb võimekuselt alla lisaks Rae ja Viimsi vallale ka Harku vallale. Samuti on võimekuse indeksi järgi esikümnes langenud Tartu linn, mis viie aasta eest oli 6. kohal, praegu aga langenud üheksandaks.

Tallinna linnapiirkond ja regionaalkeskus Tartu on kõrgeima KOV-võimekuse
indeksi väärtusega linnad, kuid uuringus tõdetakse, et Tartul on raske oma positsiooni säilitada.

10 võimekamat omavalitsust:

Võrreldes aastate 2010-2013 ning 2006-2009 tulemusi tõusis esikümnesse ühinenud Kose vald ja välja langes Keila linn. Uuringus märgitakse, et omavalitsusüksuste, eelkõige valdade ühinemine on aidanud kaasa kohalike omavalitsuste võimekuse tõusule. Kuna nende hulgas on kõige enam alla 2000 elanikuga omavalitsusi, siis just väikevaldade ühinemine aitab KOV võimekust suurendada.

Tublimad alla 5000 elanikuga omavalitsused:

Madalaima võimekusega valdade hulka kuuluvad juba alates 2006. aastast kolm omavalitsust: Peipsiääre vald, Põdrala vald ja Õru vald.

Kümne madalama võimekusega omavalitsuse nimekirja on langenud Koonga ja Mustjala vallad. Lohusuu vald ja Taheva vald on aga oma positsiooni parandanud ning tõusnud kõrgemale positsioonile ehk väljunud kõmne kõige madalama võimekusega kohaliku omavalitsuse hulgast.

10 madalama võimekusega omavalitsust:

Võimekuse all mõistetakse KOV võimekuse indeksi koostamisel mõõtu, mis näitab linna või valla võimete summat ehk potentsiaali midagi ära teha.

Näiteks võib see tähendada, kui võimekas on KOV näiteks inimeste tegevuse seisukohalt: on ilmne, et näiteks 400 tuhat inimest on valdaval osal juhtudest võimelised rohkemat ja paremini midagi ära tegema kui 900 inimest.
Võimekus võib aga tuleneda omavalituse süsteemi mitmekesisusest. Võib eeldada, et mitmekesise majandusega ettevõtlus on võimeline rohkem ja stabiilsemalt töökohti pakkuma ning kohalikku eelarvesse tulu looma.

Toimetaja: Marju HimmaVikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.