Noorkõiv: omavalitsuste ühinemine pole peatanud väljarännet ({{commentsTotal}})

Geomedia juhatuse esimees Rivo Noorkõiv ütles äsja avaldatud omavalitsuste uuringut kommenteerides, et ääremaad pole praegu keskustele järele jõudnud ning omavalitsuste ühinemine pole peatanud ka inimeste maalt ära kolimist.

"Kui me vaatame Eesti ruumimustrit, siis arengutasemete erinevus on endiselt väga suur, seda enam, et Eesti on väikeriik," rääkis Noorkõiv "Aktuaalse kaamera" stuudios.

"On näha seda, et ka ääremaad ei ole tulnud järgi keskustele ja terve rida keskusi on hakanud ära kukkuma. Kui räägitakse, et tagamaa ja keskus peavad moodustama terviku ja investeerime keskustesse ja siis ka tagamaa elab, siis me näeme, et Valgamaa, Põlvamaa, Jõgevamaa on üha rohkem välja kukkumas," ütles ta.

Üks trend, mida Noorkõivu arvates jälgida tuleb, on see, et inimesed kolivad maalt ära. "Ja ka meie uuring näitab, et ühinemine ei ole peatanud väljarännet."

Uuringu metoodika osas tehtud kriitika kohta ütles Noorkõiv, et sarnast metoodikat on kasutatud viimased kuus aastat. "Need etteheited tulevad ka teatud mõttes dünaamikast, mis on olnud sellel aastal, et meil oli omavalitsusi 226 ja pärast viimaseid valimisi oli 215. Ja need on dünaamilised protsessid."

Noorkõiv rõhutas ka, et uuringu metoodika ei ütle, kas keegi teeb midagi hästi või halvasti. "Metoodika põhineb 29 näitajal, mis iseloomustavad potentsiaali, aga ei iseloomusta seda, kas selle potentsiaaliga käiakse hästi või halvasti ringi."

Kokkuvõtteks lausus Noorkõiv, et küsimus on selles, kas see poliitika, mida Eesti riik teeb, ei ole kaasa toonud olulisi muutusi regionaalarengus. "Ja vastus on ei," nentis ta.

Siseministeeriumi tellimusel ja konsultatsiooni- ja koolituskeskuse Geomedia poolt koostatud omavalitsuste võimekuse indeksi tulemuste järgi on Eesti võimekaim omavalitsus perioodil 2010-2013 Rae vald, järgnevad Viimsi ja Harku vald, Tallinna linn ning Saue linn.

Lisaks Harjumaa omavalitsustele on esikümnes Tartu ja Kuressaare.

Madalama punktisummaga on kohaliku omavalitsuse võimekuse indeksis jätkuvalt omavalitsused Kagu-Eestis, Peipsiveere piirkonnas ja Eesti-Läti piirialal.

Eelviimasel kohal on Peipsiääre vald ja viimasel Õru vald. Kokku on Eestis 215 omavalitsust.Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.