Kahe uue erakonna toetus 5 protsendi lähedale ei ulatunud ({{commentsTotal}})

Autor: Scanpix/Postimees/Toomas Tatar

ERR-i uudistetoimetuse tellitud TNS Emori üle-eestiline küsitlus mõõtis oktoobris esimest korda ka Eesti Vabaerakonna ja Rahva Ühtsuse Erakonna toetust. Valimiskünnise ehk viie protsendi lähedale kumbki erakond küsitluse andmete kohaselt ei jõudnud.

Eesti Vabaerakonna reiting oli 2% ja Rahva Ühtsuse Erakonnal alla ühe protsendi.

Eesti Vabaerakond registreeriti ametlikult 7. oktoobril. Erakonna esimees on Andres Herkel.

Endise eurosaadiku Kristiina Ojulandi juhitud Rahva Ühtsuse Erakonnast sai ametlikult partei käesoleva aasta 4. septembril.

Võrdluseks - sel sajandil on uued erakonnad, mis on oma esimestel valimistel riigikokku saanud, oma esimeses avaldatud reitingus ületanud ka valimiskünnise. Näiteks uue tulijana poliitmaastikule tulnud Res Publica reitingut mõõdeti esimest korda 2001. aasta detsembris, siis ulatus erakonna toetus 10 protsendini. Roheliste reitingut uuriti esimest korda 2006. aasta detsembris ning saadi tulemuseks 9 protsenti.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks nii Reformierakonnale kui ka Keskerakonnale oma hääle 27% valijatest.

Reformierakonna toetus jäi võrreldes septembriga samaks, Keskerakonna teotus kasvas ühe protsendipunkti võrra.

Selge vahemaaga on kolmandale kohale kukkunud sotsiaaldemokraadid. SDE toetus oli oktoobris 19% ja langes võrreldes eelmisega kuuga koguni nelja protsendipunkti võrra.

Toetus Isamaa ja Res Publica Liidule kahanes kahe protsendipunkti võrra 16%-le.

Koalitsioonierakondade kogutoetus oli oktoobris 46%, mis on madalaim näitaja alates uue valitsuse tööleasumisest märtsis.

Parlamendivälistest erakondadest kogusid Rohelised 3%, Konservatiivne Rahvaerakond 3% ning Vabaerakond 2% toetust.

TNS Emor küsitles ERR-i uudistetoimetuse tellimusel 25. septembris 15. oktoobrini 883 valimisealist kodanikku vanuses 18+.

Emor esitab andmed vaid neist vastajatest, kel on olemas erakondlik eelistus ehk „ei oska öelda“ vastanute protsent kõrvaldatakse. Selline andmete näitamise viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega.

Oktoobris oli „ei oska öelda“ vastuste osakaal 35%.

Täpsemalt saab erakondade reitingute mõõtmisest lugeda SIIT.

Toimetaja: Laur ViirandMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.