Rail Balticu areng riigiti on olnud erinev ({{commentsTotal}})

Eesti, Läti ja Leedu asutasid õhtul Riias Rail Balticu ühisettevõtte, hiljem on soovi korral võimalik aktsionärideks saada ka Soomel ja Poolal. Rail Balticu areng on olnud riigiti aga erineva tempoga.

Pikka aega näis, et Rail Balticu ühisfirma loomine Riias nihkub kaugesse tulevikku, sest Lätis ja Leedus on peetud seda justkui eestlaste ja eriti Siim Kallase projektiks. Lätit on enam huvitanud idasuund ja Leedu tekitas segadust nii Vilniuse kui ka ühisfirma loomise juriidilise poolega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Teisipäeva õhtul aga kirjutasid Eesti, Läti ja Leedu valdusettevõtete juhid ministrite pilgu all ühisfirma loomise leppele alla ning kõik plaksutasid Siim Kallase videotervituse lõppedes. Ministrite kinnitusel erimeelsusi riikide vahel enam pole.

"Ütlen ausalt - mina praegu kolme riigi vahel erimeelsusi üldse ei näe. Me oleme läinud kevadest, kui ma tööd alustasin, väga kiirelt edasi. Minul on oma Läti ja Leedu kolleegi kohta öelda ainult kiidusõnu - see koostöö on olnud väga konstruktiivne," rääkis majandusminister Urve Palo.

Siiski on riigiti Rail Balticu areng kulgenud erinevas tempos. Näiteks Lätis pole trassi äärde või alla jäävate maaomanike probleemi veel eriti teadvustatudki.

"Esmalt tahaksime ära kasutada taristu, mis kunagi kuulus või kuulub praegugi raudteele. Loomulikult tekib vajadus ka maade võõrandamiseks ja see muutub oluliseks teemaks. Loodame, et selliseid olukordi tekib vähe, kuid tuleb mõelda, kas võtta vastu vastav seadus," rääkis Läti transpordiminister Anrijs Matiss.

Leedu on teinud palju kompromisse, kuid Vilnius peab jääma projektiga seotuks.

"Vilnius on projektis kindlasti! Kõigil Balti riikide pealinnadel peab olema Rail Balticuga seos. Võimalik, et Vilnius ei jää peatrassile, kuid peab siiski olema kiirraudteega ühendatud," ütles Leedu transpordiminister Rimantas Sinkevićius.

Eesti, Läti ja Leedu teevad ühisfirma aktsiakapitali esimese sissemakse 650 000 eurot riigi kohta. Tegevjuhtkonna leidmiseks korraldatakse rahvusvaheline konkurss, leidmaks Euroopa targemaid kiirraudtee ehitamise ja majandamise asjatundjaid.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema