TTÜ õppekeskus Vändra vallas pakub huvi ka välismaa geoloogidele ({{commentsTotal}})

{{1414673955000 | amCalendar}}

Tallinna tehnikaülikool avas täna Vändra vallas Särghaual maateaduste ja keskkonnatehnoloogia õppekeskuse. Selle ehitamise, sisustamise ja õppevahendite soetamisele kulus ligi 2,5 miljonit eurot, millest 90 protsenti tuli Euroopa Regionaalarengu Fondist.

Avatavast õppekeskusest rääkides ütleb Tallinna Tehnikaülikooli geoloogia instituudi direktor Atko Heinsalu, et seda ei rajatud juhuslikku paika, sest 1970. aastatel sai toonane Teaduste Akadeemia geoloogiainstituut ajaloolise Särghaua põlistalu maad ja väga kehvas seisus hooned endale välibaasiks, vahendasid ERRi raadiouudised.

Aastakümnete jooksul on teadlased püüdnud seda talu korras hoida ja kogunud sinna hindamatu väärtusega kivimeid.

"Siin on kümnete kilomeetrite kaupa maapõuest puuritud puursüdamikke, maavarasid, kivimeid, mineraale. Selle kõige põhjal oleme me teinud minu arvates väga head rahvusvahelisel tasemel geoloogiat. Nüüd on ilmselt aeg anda oma teadmisi tagasi ühiskonnale. Selleks oleme me Euroopa regionaalarengufondi vahenditega ehitanud mõned uued hooned ning renoveerinud mõned vanad," rääkis Heinsalu.

"Kõik need puursüdamikud, mida kolleegid siin imetlevad, on ju kogu aeg olemas olnud. Nende teaduslik väärtus on nii suur, et kõigepealt me pidime tagama neile normaalsed säilimistingimused," ütles TTÜ teadusprorektor Erkki Truve "Aktuaalsele kaamerale".

Särghaua maateaduste õppekeskus valmis. "Plaanis on anda selles õppekeskuses loodusteaduslikku haridust just eluta looduse vallas ehk tutvustada meie maapõue saladusi. Kõik soovijad on teretulnud - nii kooliõpilased, õpetajad, kui ka teadlased," ütles ta.

"Meil on tuntud välismaa teadlastest järjekord ukse taga. Alles eelmine nädal olid meil Cambridge'i ülikoolist siin proove võtmas kaks järeldoktoranti. Sellest koostööst tuleb kindlasti väga vahvat teadust," märkis Heinsalu.

Toimetaja: Maarja RoonMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.