Rail Balticu ühisfirmat hakatakse juhtima Riiast ({{commentsTotal}})

Sel nädalal asutatud Rail Balticu ühisfirma keskus hakkab asuma Riias ning selle juhtkond peaks selguma poole aasta jooksul.

Läti pealinnas uueneb kiirraudtee ehitamisega kogu liikluskorraldus – rongiga saab tulevikus sõita kesklinnast lennujaama, kaubavedude jaoks tuleb luua või säilitada ühendus sadamaga. Lätlaste huvi on kasutada võimalikult palju senist taristut, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinnast Poola piirini kulgeva 728 kilomeetri pikkuse ja 3,7 miljardit eurot maksva trassi rajamiseks loodud firma juhtimine on Balti riikide jaoks ajalooline ja uus väljakutse, mille juurde kuulub ka oskus kõigi osapooltega arvestada.

Rail Balticu ühisfirma nõukokku kuulub igast riigist kaks esindajat, nõukogu juhtide kohti vahetatakse iga aasta järel. Esimesena on nõukogu esimeheks Eesti esindaja Anti Moppel. Tegevjuhid tuleb aga alles leida. Esialgu asub ametisse ajutine Lätit esindav juhatuse liige, kelleks saab tõenäoliselt Läti Raudtee üks juhte Edvins Berzinš.

Rail Balticu Eesti valdusettevõtte juht Indrek Orav rääkis, et aktsionäride lepingus on kirjas, et juhatuse esimees tuleb leida kuue kuu jooksul kasutades selleks sihtotsingut või rahvusvahelist konkurssi.

Esmalt uuendatakse Rail Balticu äriplaani ja tasuvusanalüüsi, ette tuleb valmistada projekteerimishange. Kiirraudtee rajamisel on oma sõna ka parlamentidel. Juba veebruariks peab aga valmis olema taotlus Euroopa Liidult raha saamiseks.

Orava sõnul sisaldab see töid, mis on seotud trassi planeerimisega, ettevalmistustega, töödega, mis algavad 2016-2017 ja jõuavad ehituse algfaasi 2018.

Ühisfirma keskuses Riias peaks Rail Baltic lahendama paljud praegused veokorraldusprobleemid.

Läti transpordiminister Andrijs Matiss rääkis, et esimesena tuleb luua ühendus Riia raudteejaama ja lennujaama vahel. Edaspidi hakkab seda mööda kulgema ka Rail Balticu trass. "Nii palju, kui võimalik, tahame ära kasutada praegust taristut, et Rail Baltic kulgeks seal, kus praegu juba raudtee on." Kaubavedude jaoks tuleb luua Riia ümbersõit, kuid pääsema peab ka Riia sadamasse.

Kui Läti Raudtee juhid on seni Rail Balticusse pigem skeptiliselt suhtunud ja pidanud seda poliitiliseks, mitte majandusprojektiks, siis nüüd on just nemad Rail Balticu ühisfirma peamiste Läti-poolsete otsustajate seas.

Joonis: Hendrikson&Co, MKM

Toimetaja: Marju HimmaLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema