Professor: negatiivsete kogemustega kokku puutumine internetis on paratamatu ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: EPA

Täna avaldatud uuring EU Kids Online näitab, et vanematel on üha keerulisem hoomata, mida lapsed internetis teevad. Samal ajal puutuvad lapsed üha rohkem kokku häiriva internetisisuga.

Eestist osales uuringus Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi uurijate rühm, keda juhtis Tartu Ülikooli professor Veronika Kalmus. Kalmus rääkis saates "Uudis+", et laste internetikasutus on muutunud üha levinumaks ning üha enam ollakse internetis privaatselt ehk vanemate silma alt ära. See ei tähenda, et lapsed seda kindlasti tahaksid – selleks lihtsalt on võimalus, sest internet on nüüd oma "pihus" ehk mistahes nutiseadmes ning seda saab kasutada pea kõikjal.

Teadlastele mõnevõrra üllatusena tuli asjaolu, et võrreldes 2010. aastaga puutuvad lapsed üha rohkem kokku vihasõnumite, anoreksiat ja enesevigastamist propageerivate veebilehtede ning küberkiusamisega. Üllatuse valmistas see seepärast, et viimastel aastatel on tugevalt tegeletud laste internetikasutuse turvalisemaks muutmisega. "Samas võttes arvesse laste internetikasutuse suurenemist ja privaatsemaks muutumist, on see mõnes mõttes ka ootuspärane," selgitas Kalmus.

Negatiivse sisuga puutub ikka kokku

"Mõnes mõttes on negatiivsete kogemustega kokku puutumine internetis paratamatu, sest see on ikka nii, et mida rohkem mingit tegevust harrastatakse, seda rohkem saadakse sellest kasu, avastatakse uusi võimalusi ning saadakse oma kogemuste varal rikkamaks ja osatakse võimalike negatiivsete kogemustega ka toime tulla," rääkis Kalmus.

Neid negatiivseid kogemusi pole võimalik täielikult vältida. Küll aga võiks Kalmuse soovitusel olla lapsel keegi, kelle poole pöörduda. Selleks võiks olla lapsevanem, aga miks mitte ka sõbrad ja õpetajad. "Kõige tähtsam on siin mõistev ja osavõtlik suhtumine, mitte mingil juhul hurjutamine või hukkamõist," ütles Kalmus.

Rohkem meelelahutust kui loomingut

Uuringust tuli välja, et lapsed on varasemaga võrreldes ka kauem internetis. Kalmus tõi välja, et uuringust ilmnesid ka teatud positiivseid märgid. Näiteks see, et lapsed kasutavad üha rohkem ka interneti pakutavaid kasulikke võimalusi. Sellel on teadlaste arvates seos asjaoluga, et laste oskused on digitaaltehnoloogiaga ümber käia on samuti kasvanud.

Kui vaadata, mida lapsed internetis teevad, tõi Kalmus välja näiteks videote vaatamise, suhtlemise, aga ka info otsimise. "Tuleb ikkagi öelda, et kõige loomingulisemaid tegevusi ei ole lapsed hakanud kasutama. Pigem on tegemist ikkagi meelelahutuse ja suhtlemise ning mängude mängimisega, vaatamata sellele, et omaloomingu tegemiseks ja jagamiseks on tohutu hulk võimalusi," rääkis Kalmus.

Eesti on Kalmuse sõnul mõnes mõttes unikaalne. Interneti tehnilises arengus oleme olnud kiired ning sellega sarnased Põhjamaadega. Laste internetikasutuses ja vanemate järelvalves oleme olnud aga mahajääjad. Näiteks Eesti lapsevanemad ei ole sugugi nii aktiivsed lapse internetikäitumise jälgijad kui Põhjamaad. Eesti moodustab selles osas teistest riikidest oluliselt erineva "eraldi rühma".

Toimetaja: Marju HimmaLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema