Professor: kolmandik vanematest on lapse internetikasutuse osas passiivsed ({{commentsTotal}})

EU Kids Online uuringu kohaselt puutuvad Euroopa lapsed internetis kokku varasemast rohkem häiriva internetisisuga, uuringu Eesti poolse juhi, professori Veronika Kalmuse sõnul on aga Eestis palju lapsevanemaid, kes on oma laste internetikasutuse osas passiivsed.

EU Kids Online värskest uuringust selgus, et 11- kuni 16-aastastel lastel on võrreldes nelja aasta taguse ajaga märgatavalt tõusnud internetis kokkupuude nii vihasõnumite, enese vigastamist propageerivate veebilehtedega kui ka küberkiusamisega. Muutunud on ka vahendid, millega noored internetis käivad - üha enam on kasutusel nutitelefonid ja tahvelarvutid, mille kasutamist on ka lapsevanematel raskem kontrollida kui näiteks kodus lauaarvutit, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kalmus selgitas, et internetis aja veetmine ei pruugi olla alati halb. "See sõltub sellest, mida nad teevad, millistel lehekülgedel käivad, kellega suhtlevad. See sõltub ka lapse perekondlikust ja psühholoogilisest taustast, kui haavatav ta on, kui hästi ettevalmistatud, millised on tema toimetulekustrateegiad, kui palju on vanemad temaga internetist rääkinud," selgitas Kalmus.

Ta tõdes, et kindlasti on probleeme sellega, et vanemad ei jälgi piisavalt laste internetikäitumist ajapuuduse või pädevuse puudumise tõttu. Kalmuse sõnul on siiski küsimus prioriteetides.

"Kui laste internetikasutust võtta tõsiselt, siis kindlasti tuleks selle jaoks leida aega. Sellest saab rääkida ka muude tegevuste kõrvalt. Aga kui tõesti napib endal aega ja pädevust, siis kõigepealt tasub küsida lapse enda käest, kas tal on muresid ja võib küsida ka töökaaslaste või kelle iganes käest nõu," rääkis professor.

Tema sõnul saab kindlasit abi küsida ka koolist, sest koostöö lapsevanemate ja õpetajate vahel selles vallas on veel läbi käimata tee.

Kalmus tõi välja, et paljud vanemad on pannud nooremate laste internetikäitumise jälgimise vanemate laste peale. Viimased on aga paljuski noorematele internetikäitumises eeskujuks. Kalmuse sõnul võib see toimida, et õed-vennad juhendavad üksteist interneti vallas, kuid see võib ka mitte toimida.

"Tihti vanemad õed-vennad naudivad seda rolli ja täidavad seda hästi, kuid tihti nad ei soovi seda teha," lisas ta.

 Uuringust tuli välja, et Eesti lapsed erinesid oma internetikäitumiselt muu Euroopa lastest palju. "On teada, et Eesti lapsed on küllalt riskialtid - nad juhivad Euroopa edetabeleid nii küberkiusamises kui ka ülemäärases internetikasutamises. Paljuski paistavad aga silma ka meie lapsevanemad, kelle seas on väga suur variatiivsus - on neid, kes väga aktiivselt tegelevad laste internetikasutuse õpetamise ja suunamisega, aga tervelt kolmandik on suhteliselt passiivsed vanemad," selgitas Kalmus.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema