Emor: sotsid kasvatasid vene valijate seas toetust ({{commentsTotal}})

Sündmusterohke novembrikuu suurimaks muutuseks erakondade reitingutes oli Sotsiaaldemokraatliku erakonna toetuse suur kasv venekeelsete valijate seas, selgus rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud TNS Emori küsitlusest.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, võidaks need Reformierakond. Peaministripartei toetus küündis novembris 29 protsendini.

TNS Emori uuringuekspert Aivar Voog seletas Reformierakonna kõrge reitingu püsimist partei domineerimisega meedias, milleks andsid alust ministrite vahetused ning Eerik-Niiles Krossi liitumine erakonnaga.

Populaarsuselt teisel kohal olid Keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond võrdselt 22 protsendi suuruse toetusega. Kuu varasemaga võrreldes kaotas Keskerakond toetust 5, samas kui sotsiaaldemokraatide toetus kasvas 2 protsendipunkti võrra.

Sotsiaaldemokraatidel õnnestus tõsta Keskerakonna arvelt oma toetust venekeelsete valijate seas, mida uuringuekspert Aivar Voog põhjendas skandaaliga haridusminister Jevgeni Ossinovski ümber.

Kui oktoobris oli sotsiaaldemokraatidel vene keelt kõnelevate valijate seas toetus 13 protsenti, siis novembris 22. Keskerakonna toetus langes samas ajavahemikus vene valijate seas 81 protsendilt 72-le.

Populaarsuselt neljandal kohal oli jätkuvalt Isamaa ja Res Publica Liit, keda toetas novembris 18 protsenti valijatest. Kuu varem oli IRL-il toetust 16 protsenti.

Parlamendivälistest erakondadest saavutasid novembris suurima toetuse Rohelised, keda lubas valida 4 protsenti küsitlusele vastanutest. Konservatiivne Rahvaerakond (Helme) ja Vabaerakond (Herkel) kogusid mõlemad 2 protsenti toetust. Rahva Ühtsuse erakonda (Ojuland) toetas 1 protsent vastanutest.

Emor küsitles rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellimusel novembris 739 valimisealist kodanikku vanuses 18-74 aastat. Novembris viis Emor erakondade toetusuuringu läbi telefoniküsitlusega, varem on erakondade reitinguid mõõdetud küsitlusega vastajate kodudes.

TNS Emori uuringueksperdi Aivar Voogi hinnangul näitasid aasta algul paralleelselt kahe eri meetodiga tehtud küsitlused sarnaseid tulemusi, mistõttu on sarnase valimistruktuuriga tehtud küsitlused ka ajas omavahel võrreldavad.

Et aga telefoniküsitlus tehti 18-74-aastaste vastajate seas, siis on ka varasemate kuude toetusnumbrid toodud just selle vanusegrupi seas. Vastajate kodudes tehtud küsitluste puhul Emor muidu vanuse ülempiiri ei sea.

* * *

Tabeljaotustes on erakondade reitinguprotsendid näidatud nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute (novembris 26%) protsent elimineeritakse. Antud andmete näitamise viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega:

 

Rahvuspõhisest toetuse jagunemisest on näha sotside tõusu venekeelsete valijate seas ning Keskerakonna langust:

 

 Vikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.