Emor: sotsid kasvatasid vene valijate seas toetust ({{commentsTotal}})

Sündmusterohke novembrikuu suurimaks muutuseks erakondade reitingutes oli Sotsiaaldemokraatliku erakonna toetuse suur kasv venekeelsete valijate seas, selgus rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellitud TNS Emori küsitlusest.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, võidaks need Reformierakond. Peaministripartei toetus küündis novembris 29 protsendini.

TNS Emori uuringuekspert Aivar Voog seletas Reformierakonna kõrge reitingu püsimist partei domineerimisega meedias, milleks andsid alust ministrite vahetused ning Eerik-Niiles Krossi liitumine erakonnaga.

Populaarsuselt teisel kohal olid Keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond võrdselt 22 protsendi suuruse toetusega. Kuu varasemaga võrreldes kaotas Keskerakond toetust 5, samas kui sotsiaaldemokraatide toetus kasvas 2 protsendipunkti võrra.

Sotsiaaldemokraatidel õnnestus tõsta Keskerakonna arvelt oma toetust venekeelsete valijate seas, mida uuringuekspert Aivar Voog põhjendas skandaaliga haridusminister Jevgeni Ossinovski ümber.

Kui oktoobris oli sotsiaaldemokraatidel vene keelt kõnelevate valijate seas toetus 13 protsenti, siis novembris 22. Keskerakonna toetus langes samas ajavahemikus vene valijate seas 81 protsendilt 72-le.

Populaarsuselt neljandal kohal oli jätkuvalt Isamaa ja Res Publica Liit, keda toetas novembris 18 protsenti valijatest. Kuu varem oli IRL-il toetust 16 protsenti.

Parlamendivälistest erakondadest saavutasid novembris suurima toetuse Rohelised, keda lubas valida 4 protsenti küsitlusele vastanutest. Konservatiivne Rahvaerakond (Helme) ja Vabaerakond (Herkel) kogusid mõlemad 2 protsenti toetust. Rahva Ühtsuse erakonda (Ojuland) toetas 1 protsent vastanutest.

Emor küsitles rahvusringhäälingu uudistetoimetuse tellimusel novembris 739 valimisealist kodanikku vanuses 18-74 aastat. Novembris viis Emor erakondade toetusuuringu läbi telefoniküsitlusega, varem on erakondade reitinguid mõõdetud küsitlusega vastajate kodudes.

TNS Emori uuringueksperdi Aivar Voogi hinnangul näitasid aasta algul paralleelselt kahe eri meetodiga tehtud küsitlused sarnaseid tulemusi, mistõttu on sarnase valimistruktuuriga tehtud küsitlused ka ajas omavahel võrreldavad.

Et aga telefoniküsitlus tehti 18-74-aastaste vastajate seas, siis on ka varasemate kuude toetusnumbrid toodud just selle vanusegrupi seas. Vastajate kodudes tehtud küsitluste puhul Emor muidu vanuse ülempiiri ei sea.

* * *

Tabeljaotustes on erakondade reitinguprotsendid näidatud nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute (novembris 26%) protsent elimineeritakse. Antud andmete näitamise viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega:

 

Rahvuspõhisest toetuse jagunemisest on näha sotside tõusu venekeelsete valijate seas ning Keskerakonna langust:

 

 Lõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema