Erik Gamzejev: riigikogu valimised on muutumas Harjumaa meistrivõistlusteks ({{commentsTotal}})

Erik Gamzejev on ajalehe Põhjarannik peatoimetaja.
Erik Gamzejev on ajalehe Põhjarannik peatoimetaja. Autor/allikas: Põhjarannik

Peagi teeb vabariigi valimiskomisjon teatavaks mandaatide jaotuse ringkondade vahel eelseisvatel riigikogu valimistel. See, mitme riigikogu koha pärast igas ringkonnas valimisvõitlus lahti läheb, peegeldab üsna täpselt valijate riigisisest migratsiooni.

Tähelepanuväärne, et kui 1999. aastal heideldi Tallinnas ja selle lähiümbruse ringkondades kokku 36 mandaadi pärast, siis neli aastat tagasi oli see arv suurenenud juba 42ni. Märtsis toimuvatel järgmistel valimistel jääb ülejäänud Eestile jagamiseks veelgi vähem kohti.

Näiteks Ida-Virumaal teevad erakonnad juba praegu plaane teadmisega, et mängus ei ole enam varasemad kaheksa mandaati, vaid seitse. Põhjus on lihtne. Et paljud valijad on kolinud ära Lasnamäele, läheb neile järele ka õigus otsustada ühe riigikogu koha üle.

Neid valimisringkondi, kes peavad taas ühe mandaadi pealinnale loovutama, on tõenäoliselt teisigi. Valimiste vahel toimunud rahvaloenduse tulemused ja Tallinna linnavalitsuse kampaaniad mujalt inimeste pealinna meelitamiseks annavad alust seda eeldada.

Kui see trend jätkub, jagavad nelja või kaheksa aasta pärast üle poole riigikogu kohtadest vaid Tallinna ja selle lähiümbruse valijad.

Neljale suuremale erakonnale selline suundumus ilmselt meeldib. Elu muutub lihtsamaks. Neis ringkondades, kus jääb vähemaks valijaid ja mandaate, hakkavad taanduma ka erakondade huvid. On vähem tülikat jahmerdamist parteikontoritest kaugemal ja muretsemist, keda poliitikutest kuhu hääli noppima komandeerida. Pole vajadust nii palju kohalike probleemidega tegeleda. Bensiini, plakateid ja pastakaid kulub ka vähem.

Rõhuasetuse muutumisest räägib seegi, et kui varasemates valimiskampaaniates on regionaalpoliitikaga seotud teemad olnud kesksel kohal, siis nüüd need väga ei kosta.

Näiteks sotsiaaldemokraadid kasutasid oma nelja aasta taguses valimisprogrammis ääremaade olukorra iseloomustamiseks küllaltki dramaatilisi väljendeid: "kvaliteetsete avalike teenuste piiratud kättesaadavus", "nõrk ettevõtlus", "tööpuuduse, heitumuse ja püsiva töövõimetuse suured näitajad", "haridus-kultuuriline mahajäämus"... Lahenduseks anti lubadus suurendada füüsilise isiku tulumaksust omavalitsusele laekuvat osa ning kindlustada raha kohalikeks haridus-, kultuuri- ja spordiinvesteeringuteks.

Kui sotsid kevadel Reformierakonnaga valitsuse tegid, jäi kõigest sellest koalitsioonileppes alles vaid ümmargune ja eimillekski kohustav jutt vajadusest „süvendada regionaalpoliitilist aspekti valdkondlikes poliitikates“.

Karta on, et üks sotside eelseisvate valimiste põhilubadusi – viia alampalk nelja aastaga 800 euroni – teeb vaatamata üllale eesmärgile paljude maakondade elujõulisusele ja ettevõtlusele hoopis karuteene. Kui väikese tarbijate hulgaga piirkondades tegutsevad ja niigi napilt elus püsivad kauplused ja teenindusettevõtted peaksid valitsuse korraldusel järsult palgakulusid suurendama, siis lõpeb see nende jaoks krahhiga. Turumajanduse reegleid järgides ja ausalt makse makstes ei veaks lihtsalt välja, pingutagu ettevõtja ja töötajad kui kõvasti tahes.

Nii jääb väikematesse paikadesse veelgi vähem töökohti ja teenuste kättesaadavus halveneb. Juuksurisse, autoremonditöökotta, rõiva- ja kingapoodi peab sõitma üha kaugemale. Selle tagajärjel kolib veelgi rohkem inimesi ära. Jäävad tondilossid ja korterite väärtus läheneb nullile senisest suurema hooga. Loogiliselt järgneb koolide, raamatukogude ja teiste avalike asutuste sulgemine.

Alampalga järsust tõstmisest oleks regionaalpoliitiliselt kasu vaid siis, kui sellega kaasnev kulu hüvitatakse suurematest keskustest eemal tegutsevatele teenusteosutajatele näiteks maksusoodustustega. Ent iseküsimus on, kui keerukaks ja kulukaks läheks piiride tõmbamine ja selle erisuse haldamine.

Meenutaks, et ka teine riigis võimul olev partei − Reformierakond − on oma 2005. aastal koostatud programmi kirjutanud, et Eesti areng peab hõlmama kõigi tema piirkondade arengut. Statistika kinnitab tõsiasja, et tegelikkuses taandarenevad paljud piirkonnad nii elanike kui ka töökohtade arvu ja elukeskkonna kvaliteedi poolest juba pikemat aega. Reformierakond seda justkui ei märka ega tunnista. Värske valimisloosungiga lubatakse põrutada samas suunas kindlalt edasi.

Väiksemate kohtade elujõulisuse säilitamine on urbaniseeruvas maailmas keeruline missioon, kus väga häid lahendusi pole õnnestunud leida ka Eestist tunduvalt rikkamatel riikidel. Ent vaid sellele rõhumine oleks liiga kerge vastutuse eest pagemine nende poolt, kes ise tahavad Toompea künkal riigiasju otsustada.

Just nüüd tuleb parim aeg küsida valijate ette astuvalt kandidaadilt, milline on tema plaan, mis hoiaks ära elu hääbumise selles kandis, kust ta loodab riigikogusse teed sillutavaid hääli teenida. Põhiküsimus peaks olema, mida teha maakondade konkurentsivõime tugevdamiseks ja kuidas aidata kaasa hea palgaga töökohtade lisandumisele. Kui seda praegu ei küsi, siis nelja või kaheksa aasta pärast muutuvad riigikogu valimised suuresti vaid Harjumaa meistrivõistlusteks.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata siit.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio regionaalteemaline päevakommentaarÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.