Berk Vaher: poliitiliselt kaaperdatud pead ({{commentsTotal}})

Berk Vaher on kirjanik ja kriitik.
Berk Vaher on kirjanik ja kriitik. Autor/allikas: Postimees/Peeter Langovits

Näitan oma tudengitele ikka aeg-ajalt Leonid Menakeri filmi „Professor Dowelli testament“. See 30 aastat tagasi valminud linateos on vaba tõlgendus Aleksandr Beljajevi 1925. aasta romaanist „Professor Dowelli pea“ ja sõna otseses mõttes ongi peategelaseks surnud professori kunstlikult elus hoitav pea, millelt ta kaastöölised ja ühe megakorporatsiooni esindajad üritavad kätte saada elueliksiiri saladust.

Võib-olla polegi see film kõiges kinokunsti meistriteos, aga kujunditihe ja mõtlemapanev siiski mitmeti. Kehast lahutatud, mõtlev ja kõnelev pea võib olla iseenesest võimatu, ent selle paralleelkujundiks filmis on näiteks professori ausammas, mis kujutab samuti kõrge postamendi otsa tõstetud pead. Ausamba avamiseks korraldatud üritus osutub õigupoolest rahanurumiseks võimalike sponsorite käest. Ja mõistagi on „Professor Dowelli testamendis“ tajutav isikukultuse temaatika – inimliku suuruse jumalikustamine, ent ka selle ekspluateerimine keskpärasemate ellujääjate poolt.

Veel üks koht, kus me sageli võime kohata kehast lahutatud päid, on valimiskampaania plakatid. Enamasti vastab nende puhul siiski „pakend“ sisule ehk plakatil on kujutatud inimene, kes vähemasti juriidiliselt mõnda võimuorganisse kandideerib. Ent tuleva aasta riigikogu valimisteks valmistudes on Eesti sotsiaaldemokraadid leidnud oma „professor Dowellid“ – Tammsaare, Suitsu, Tuglase ja veel mitu meie hulgast lahkunud suurkuju, kelle peadele on kunstlik elu sisse aetud ja pandud nad seisma organisatsiooni eest, millesse nad praeguses aegruumis siiski kuidagi ei kuulu.

Erakonna esindajad – sealhulgas sinna kuuluvad kirjanikud – on kampaaniat õigustanud kui oma organisatsiooni ajaloolise ja mõtteloolise tausta avamist. Paraku pole plakatitele pandud suurkujudel võimalik ses osas ei otsesõnalist heakskiitu avaldada ega vastu vaielda. Kogu oma (kasvava) sümpaatia juures sotsiaaldemokraatliku mõtteviisi suhtes oli mu esimene mulje sellest plakatiseeriast siiski, et sotside praegused kandidaadid ja sõnumid peavad olema liiga kahvatud, et kampaaniameistrid niimoodi identiteedivargile lähevad.

Sotside kampaaniameistrid pole aga ju paraku ainukesed, kellel värskeid lahendusi napib – nemad on lihtsalt kõige drastilisema näppamisega maha saanud. Ka Reformierakonna loosung „Kindlalt edasi“ ja Ämari lennuväljal filmitud klipi idee on ju rasvaste jutumärkidega öeldes „laenatud“ ning äsja selgus, et Eesti Konservatiivne Rahvaerakond pole oma kampaaniaks leidnud originaalsemat loosungit kui „On aeg“, mida kasutasid rohelised alles eelmistel riigikogu valimistel.

Et seda võidi teha teadmatusest, pole mu arvates eriline õigustus. Nagu on sotsiaalmeedias nende loosungite kohta öelnud kirjanik Aare Pilv: „Kummalgi juhul on tegu suhteliselt väheütlevate ümmarguste triviaalsustega, mis ei edasta probleemipüstitust, vaid ähmast ja tuimavõitu enesepoetiseerimist. See on mu meelest sümptom, annab tunnistust teatavast väsimusest, mis on nii suur, et isegi ei vaevuta meenutama ja uurima Eesti valimiste lähiajalugu.“

Sotside kampaania esindab mu arvates samasugust „ähmast ja tuimavõitu enesepoetiseerimist“, ent on lisaks teostatud täie teadlikkusega sellest, et ekspluateeritakse minevikku, mitte ei kõnetata tänaseid probleeme. Kui Rein Veidemanni häiris, et klassikud on paigutatud prügikastidele, siis mind häirib vähemalt samavõrd või rohkemgi, et prügikasti sisse on visatud tänane ja homne päev. Enesele ülla mineviku omistamisega väldib paljusid haritlasi hõlmav ja kõnetada tahtev erakond julgete visioonide esitamist praeguse kultuuri ja ühiskonna edendamiseks. Aga just seda ma neilt praeguses kampaanias ootasin ja ootan jätkuvalt – nagu ka teistelt erakondadelt, isegi kui ma neid valida ei kavatse.

Igal juhul kavatsen ma valida tulevikku, mitte minevikku. Ma kavatsen valida sisulisi lahendusi, mitte sõnamulle. Ja ma kavatsen valida elus inimesi, mitte kunstlikult elustatud päid, olgu nood kas või klassikute omad.

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata siit.

Toimetaja: Rain Kooli

Allikas: Vikerraadio kultuuriteemaline päevakommentaarVasakult: Macron, Fico, Kern ja Sobotka.Vasakult: Macron, Fico, Kern ja Sobotka.
Macron otsib EL-i tööturu reformi plaanile Kesk- ja Ida-Euroopast toetust

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles kolmapäeval, et Euroopa Liidu reeglid, mis puudutavad lähetatud töötajaid, tekitavad rikkamates liikmesriikides ebaõiglast konkurentsi.

"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe
Arumäe: poliitikud peaks fookuse ümber seadma

Majandusekspert Ruta Arumäe ütles ERR-i saates "Otse uudistemajast" saatejuht Ainar Ruussaarele, et poliitikud peaksid oma fookuse ümber seadma ja keskenduma oma tegevuses pikaajalisele majanduskasvule. Ettevõtjatele on Arumäe hinnangul hetkel parim aeg tegevust alustada või seda laiendada.

Kaader videostKaader videost
"Pealtnägija" valimisreklaam teeb erakondadele silmad ette

"Pealtnägija" avaldas uut hooaega sissejuhatava klipi, kus toimetaja Anna Gavronski on asunud vihmavarjuhoidja rolli ning saatejuht Mihkel Kärmas matkib trummi mängivat Edgar Savisaart.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.