Simson: Ilvese pöördumine näitas, et Eesti on jõudnud ummikseisu ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikogu keskfraktsiooni esimehe Kadri Simsoni sõnul näitas president Toomas Hendrik Ilvese pöördumine valimiste puhul, et ka tema meelest on Eesti jõudnud ummikseisu.

"Vabariigi presidendi pöördumine näitas selgelt, et ka Ilvese hinnangul on Eesti jõudnud ummikseisu, kust edasi viiksid vaid tõsised reformid meie maksusüsteemile ja tuleb teha ka üldine riigireform. Selleks on aga valitsusse vaja jõude, kes on võimelised neid muudatusi ka ellu viima," ütles Simson ERR-i uudisteportaalile.

"Sarnaselt presidendile, oleme ka meie mures riigi väheneva rahvastiku ning üha süveneva ääremaastumise pärast," lisas ta.

"Valijad peavad 1. märtsil tõsiselt kaaluma, kas see tee, mis tõi meid siia, on ikka see, millega edasi minna. Seisev majandus ja püstitatud sihtidest üha kaugemale langemine on selge indikatsioon, et vahetus on vajalik," arvas Simson.

Simson märkis, et Eesti vajab riigireformi kõrval tõsist maksureformi, mida istuv valitsus kindlasti ei ole valmis tegema.

Presidendi jutt julgeolekust on Simsoni sõnul samas üheselt mõistetav ning ta usub, et Eestis ei leidu erakonda, kes vaidleks, et tänases pinevas välispoliitilises õhkkonnas on ääretult tähtis, et riigis valitseks ühtekuuluvustunne ja inimestel oleks kaitsevalmidus. "Kaitsevalmiduse tekkeks ja püsimiseks, on inimestel vaja, et neil oleks, mida kaitsta. Näiteks, mida on kaitsta miinimumpalka teenival inimesel, kes elab üürikorteris, tuleb vaevu ots-otsaga kokku ja lõpuks lahkub siit töö otsingul. Meil on vaja jõuda selleni, et kõigil oleks, mida kaitsta ja mille eest seista," leidis Simson.

Rääkides aga julgeolekust, võiks Simsoni arvates senisest enam tähelepanu pöörata just siseturvalisuse kasvatamisele. "Meil on vaja turvatunnet. Inimesed peavad tundma riigi kohalolekut ka koduvallas. Ei lisa julgust teadmine, et näiteks Saaremaal on 14 valla peale vaid kaks konstaablit. Läänemaal aga on politseireformiga saanud üheksast konstaablist kolm piirkonnapolitseinikku. Sarnaseid näiteid saame tuua päästjate kohta. Kui lähim pritsumees on ikka kümnete kilomeetrite kaugusel ja ka tema on hõivatud, siis mis kindlustundest me rääkida saame. Sisejulgeoleku või siseturvalisuse suurendamine on inimeste riigis hoidmise saavutamiseks ülioluline samm."

Simson osutas, et huvitava aspektina tõi president välja riigikogu vähenenud rolli, mida tuleb ka tunnistada. "Olgem ausad, valitsuse agressiivne mantra, et vaid nemad teavad õiget teed, vajab muutmist. Julgen väita, et mitte kõik 101 liiget riigikogus ei tee otsuseid enda valijate soovide või ka südametunnistuse järgi. Otsus langetatakse nii nagu juhtliin käsib. Just seetõttu suruti läbi töövõimereform. Kui oma peaga mõtlemist oleks parlamendis senisest enam, oleks ka enamusvalitsusel tarvis rohkem kuulata parlamendi (loe opositsiooni) mõistuse häält," sõnas Simson.

Presidendi avaldusest jäi Simsoni kõrvu kõlama ka üha suurenev vajadus kaasatuse järele tähtsate otsuste tegemisel. "Me näeme, kuidas erinevad hartad, rahvakogud ja jääkeldrid püüavad riigijuhtimises sõna sekka öelda. Ja see on vajalik. Aktiivne kodanikuühiskond aitab mõjutada poliitikat nii, et varasemast enam on kuulda rahva häält. Mis te arvate, miks on eri algatusi ja aktsioone üha rohkem? Ilmselt seetõttu, et rahvas ei tunne, et neid muud moodi kuulda võetaks."

"Kindlasti tuleb nõustuda presidendiga selles, et Eesti vajab korralikku riigireformi. Omavalitsused on meil täna suuresti ülekoormatud, samas aga alarahastatud," arvas Simson lisades, et me peame tänasest selgemalt panema paika, mis ülesanded on ikkagi kohaliku omavalitsuse kanda ning kus võiks tegelikkuses appi tulla riik.

"Rahvastiku vähenemise olukorras on üha tähtsam see, et meie mõtlemine oleks senisest paindlikum ja reaalsust arvestavam. Siht peab olema parema keskkonna loomine. Lähenevad valimised on selge valikute koht – kas minna kindlalt edasi tänasel suunal või tuua meie läppunud õhuga riigijuhtimisse veidi värskemaid tuuli," lõpetas Simson.

Toimetaja: Aleksander KrjukovVasakult: Macron, Fico, Kern ja Sobotka.Vasakult: Macron, Fico, Kern ja Sobotka.
Macron otsib EL-i tööturu reformi plaanile Kesk- ja Ida-Euroopast toetust

Prantsusmaa president Emmanuel Macron ütles kolmapäeval, et Euroopa Liidu reeglid, mis puudutavad lähetatud töötajaid, tekitavad rikkamates liikmesriikides ebaõiglast konkurentsi.

"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe"Otse uudistemajast" – Ruta Arumäe
Arumäe: poliitikud peaks fookuse ümber seadma

Majandusekspert Ruta Arumäe ütles ERR-i saates "Otse uudistemajast" saatejuht Ainar Ruussaarele, et poliitikud peaksid oma fookuse ümber seadma ja keskenduma oma tegevuses pikaajalisele majanduskasvule. Ettevõtjatele on Arumäe hinnangul hetkel parim aeg tegevust alustada või seda laiendada.

Kaader videostKaader videost
"Pealtnägija" valimisreklaam teeb erakondadele silmad ette

"Pealtnägija" avaldas uut hooaega sissejuhatava klipi, kus toimetaja Anna Gavronski on asunud vihmavarjuhoidja rolli ning saatejuht Mihkel Kärmas matkib trummi mängivat Edgar Savisaart.

Tallinn.Tallinn.
Linnapeakandidaadid vastavad | Suur-Tallinn peab sündima loomulikul teel

Kuigi Tallinna ümbritsevad rõngasvallad on tugevalt pealinnaga seotud, ei leia meerikandidaadid, et näiteks Jüri, Viimsi või Tabasalu peaks liitma Tallinnaga. Tallinna tegevlinnapea Taavi Aasa hinnangul juhtub see tulevikus paratamatult, kuid selle aluseks peab olema loomulik integratsioon läbi koostöö mitte sundliitmine. 

UUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.