Parlamendivälised erakonnad: riigikokku on vaja viiendat jõudu ({{commentsTotal}})

Parlamendiväliste erakondade esindajad ütlesid ETV saates "Foorum", et riigikokku on vaja viiendat, kuuendat või seitsmendat jõudu juurde selleks, et Eesti riigis midagi muutuks.

Erakond Eestimaa Rohelised esimees Aleksander Laane rääkis saates, et 2007. aastal, mil partei tegi valimistel hea tulemuse, oli rohelisi väga vaja. Ka praegu on tema sõnul rohelisi vaja.

"Me näeme, et neli erakonda riigikogus on masendav pilt. Kui viiendat ja kuuendat erakonda ei tule, siis jääb kõik samamoodi, lihtsalt sellepärast, et juba matemaatiliselt jääb kombinatsioonide arv samaks. Mingit varianti, et see muutub, lihtsalt ei ole. Erakonnad, kes praegu on riigikogus, on omavahel väga sarnased, mõni on äravahetamiseni sarnased - võib juppe vahetada rahulikult ja /.../ seisukohad kummalisel kombel muutuvad ühest teiseks," rääkis Laane.

Eesti Vabaerakonna esimees Andres Herkel märkis, et Eestis on selline valimissüsteem, mis eeldab viie kuni seitsme erakonna parlamenti pääsemist.

"Poliitilist süsteemi tuleb vaadelda sellise süsteemina, kuidas valimised toimivad ühes või teises riigis. Meil on väga põhjamaine mudel, proportsionaalne valimissüsteem, mis eeldab, et riigikokku jõuaks viis, kuus või seitse erakonda Eesti loomuliku asetuse juures. Varem on see nii ka olnud," tõdes Herkel.

Ta selgitas, et muutus algas 2003. aastal, kui tehti muudatused erakonnaseadusesse ja muudeti ka erakondade rahastamist. "Riigikogu erakondadele antakse raha ebamõistlikult palju, proportsioonist täiesti väljas võrreldes SKT alusel teiste Euroopa Liidu liikmesriikidega. Siis tekkis see, et meil on neli erakonda riigikogus. Võib-olla rohelised jätsid mingi võimaluse püsima jääda kasutamata ja keegi jättis veel kasutamata, aga iseenesest, praeguses olukorras, kus kõik erakonnad ütlevad, et Edgar Savisaare juhitud Keskerakonnaga nad koostööd ei tee /.../, on üks element veel mängust väljas," arutles ta.

"Nüüd on olukord, kus Reformierakond, või järgmisel korral võib-olla keegi teine, saab vahetada - kord võtta ühe partneri, siis teise. Selles mõttes on viienda erakonna tulek parlamenti möödapääsmatu selleks, et poliitiline süsteem üldse süsteemina saaks toimida," ütles Herkel.

Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Martin Helme ei ole nõus arvamusega, et väikese erakonna poolt valides läheb hääl raisku. "Mul on selle kohta väga konkreetne vastus: kui inimesed annavad oma hääle praegu riigikogus esindatud erakondade poolt, siis on see raisatud ehk mahavisatud hääl, sest siis ei muutu Eestis midagi. Sa ei saa oodata, et samad inimesed hakkaksid midagi teistmoodi ajama, kui neile antakse uuesti seesama võim," selgitas ta.

Samuti ei nõustunud Helme klišeega, et EKRE on radikaalne erakond. "See on hea malakas, millega taguda. Kõik, mis pole kõneleja meelest õige tegevus, jääb väljaspoole peavoolu ehk on radikaalne. Ma ei pea meid radikaalseks. See on üks osa propagandast," märkis Helme.

Ka Rahva Ühtsuse Erakonna esimees Kristiina Ojuland ütles, et kui harjumusest valitakse juba praegu riigikogus olevat nelja erakonda, siis ei muutu Eestis midagi.

"Meie erakond leiab, et uutel erakondadel on võimalus ja julgus tulla täna välja radikaalsete ideedega, milliseid muutuseid on vaja Eestis teha. Et muutusi tuua - olgu see riigireform, maksusüsteemi reform, haridusreform, tervishoiureform - on vaja uusi jõudusid parlamenti, sest nagu näha, on kõik võimalused nelja või kaheksa aasta jooksul olnud, aga neid ei ole tehtud, ettevõtjad ütlevad, et oleme stagnatsioonis," rääkis Ojuland.

"Haldusreformist on kõik väsinud, laiemalt riigireformi pole julgenud valitsevatest erakondadest keegi ette võtta, aga uutel erakondadel on see võimalus olemas. Tegelikult pole meil seda võimalust seni olemas, kui valija ei anna meile volitust seda ära teha, mis Eestis on vaja teha. Kui seda ei tehta, siis näeme praeguseid tendentse ka nelja aasta pärast, näiteks noorte väljaränne. Kui puudub riigivisioon, miks me siin üldse elame, siis noored lähevadki ära," arutles ta.

Toimetaja: Merili NaelÜleujutus Rocca al Mares.Üleujutus Rocca al Mares.
Tugev vihmasadu põhjustas Rocca al Mare keskuses uputuse

Neljapäevaõhtune tugev vihmasadu põhjustas üleujutusi mitmel pool Tallinnas, sealhulgas tekkis uputus Rocca al Mare keskuses.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.