Tartu ülikoolis leiutati maailmas unikaalne viis linnastumise uurimiseks ({{commentsTotal}})

Tartu ülikoolis leiutati maailmas unikaalne viis linnastumise uurimiseks, mis kasutab lisaks tavapärastele satelliidipiltidele ka mobiilpositsioneerimise andmeid.

Kui muud meetodid näitavad vaid linnaruumi laienemist, siis eestlaste leiutise abil näeb ka, kus inimesed tegelikult asuvad - töötavad, puhkavad, magavad.

"Aktuaalse kaamera" videoloos näidatud graafikalt näeb, kuidas on laienenud alates taasiseseisvumisest Tallinn. Pole aga kindlalt teada, kas inimesed on laienemisega kaasa tulnud või ka seda, kas linn on igal pool inimesteni jõudnud.

"Kui me satelliitidelt saame jälgida, kuidas siis on infrastruktuur muutunud, siis me tegelikult ei tea, kuidas inimesed seda kasutavad. Aga see on ju tegelikult kõige väärtuslikum informatsioon. Täna paratamatult on parim võimalus selleks kasutada mobiilpositsioneerimise andmeid, mida on võimalik mobiilioperaatorite käest anonüümsel moel saada," rääkis mobiilpositsioneerimise ekspert Erki Saluveer.

Copernicus Urban Development Analyser ehk CUDA on esimene infosüsteem maailmas, mis ühendab satelliidipildid ja mobiilpositsioneerimise andmed ning võimaldab neid mugavalt veebirakendusest vaadata.

Seejuures on eestlaste leiutatud ka uus ja täpsem viis satelliidipiltide analüüsimiseks.

"Me näeme, et seda võiksid kasutada riikide valitsused regionaalplaneerimiseks, suured kinnisvarafirmad, ka riikide maanteeametid teedevõrgu paremaks planeerimiseks," ütles CUDA idee autor Kaupo Voormansik.

CUDA infosüsteemi kasutusvõimalused on aga laiemad. Seda on võimalik kasutada näiteks lühiajalisema info saamiseks humanitaarkatastroofide või sõdade puhul.

"Näiteks praegune olukord Ida-Ukrainas. Kuidas saada objektiivset pilti, kus inimesed tegelikult on? Seal võib olla normaalse olukorraga kordades erinevused. Mõnes kohas on kordades rohkem inimesi kui oli enne ja teises piirkonnas kordades vähem," lausus Voormansik.

CUDA on veel arendamises ning eeldatavasti valmib 3-5 aasta jooksul, kuid läbirääkimised infosüsteemi kasutamise osas on juba peetud Tallinna ja Barcelona linnavalitsusega ning Euroopa keskagentuuriga.

Projekti eestvedaja Kaupo Voormansiku sõnul on aga põhiline turg Aasias ja Aafrikas, kus on linnastumine kõige jõulisem.

Toimetaja: Liis VelskerJogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema