Rehemaa: praeguse rahaga Euroopa tasemel arstiabi ei saa ({{commentsTotal}})

Katrin Rehemaa
Katrin Rehemaa Autor: Postimees/Scanpix

Kui tervishoius on raha piiratud koguses, tuleks selgelt kokku leppida, millist arstiabi on riik võimeline oma inimestele pakkuma, leiab arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa.

Poliitikauuringute keskuse Praxis analüütikud on võrrelnud erakondade valimisplatvormides sisalduvaid tervishoidu käsitlevaid visioone ja lubadusi.

Kui sotsiaalmaksu lubatakse vähendada, kuid tööturule on jõudmas vähem töökäsi kui varem, siis pole loota, et haigekassa eelarves lubadusteks raha jätkub.

*Graafikus välja toodud lubaduste paremaks kuvamiseks liigu hiirega tulpade peal.

 

Katrin Rehemaa sõnul pole ta süsteemset lähenemist suutnud parteide valimisplatvormidest välja lugeda. Tema sõnul on Eesti tervishoid hoolimata kõigest senini veel töötav süsteem.

Samas, pidev rääkimine süsteemi kuluefektiivsusest ei peegelda Rehemaa sõnul tegelikkust. "Igapäevast tööd tegevad arstid näevad, et süsteemi ei korrastata juba ammu," rääkis ta Vikerraadio saates "Reporteritund".

"Puudu on see, et me peaks lõpuks ometi kokku leppima, missugust arstiabi saame pakkuda. Kui on piiratud võimalused, siis kus ja mida on patsiendil õigus saada. Mida saad perearsti juurest, mida maakonnahaiglast, mida keskhaiglast või regionaalhaiglast," sõnastas ta patsientide nn auku langemise probleemi.

Haigekassa nõukogusse kuuluva ametiühinguliidri Peep Petersoni sõnul pakuvad parteid oma programmides välja üksikuid asju nagu hambaravi hüvitamine, kuid pikaajalist vastutust süsteemi jätkusuutlikkuse osas ei võta keegi.

Ametiühingute keskliit on kogunud oma liikmeskonnast seisukohti, mida haigekassalt oodatakse. "Kui me vaatame ootusi taastada haiguspäevade hüvitis, vähendada ravijärjekordi, siis on selge, et eelarve sellele vastu ei pea. Ta ei pea isegi sellele, kui mitte midagi muuta," selgitas Peterson.

Rehemaa ütles, et Eestis moodustavad tervishoiu kogukulud umbes 5,9% sisemajanduse kogutoodangust, kuid Euroopas keskmiselt ligi 9%.

"Kui vaatame rahahulga vahet, millega tahetakse saada samal tasemel arstiabi, siis on üsna utoopiline tahtmine," märkis arstide liidu peasekretär.

Temas sõnul on kaks võimalust, kirjutada haigekassalt kohustusi välja või leida uued tulud. Ta tuletas meelde, et kapitalikulud ehk "karbikulud" tuleks hüvitada otse ehk eraldi riigieelarvest, kuid siiani makstakse seda raviteenuste arvelt.

*Graafikus välja toodud eelarve tasakaalu numbrite paremaks kuvamiseks liigu mööda joondiagrammi punkte.

 

Toimetaja: Priit LutsEurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.