Erakondade valimislubadused nõuavad suuri kulutusi ({{commentsTotal}})

Rahandusministeeriumi eksperdid uurisid, kui palju läheksid maksma parteide valimislubadused.
Arvutustest selgub, et täisnimekirjaga valimistele minevatest parteidest on kõige kallim lubadus Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE).

EKRE sooviks langetada käibemaksu 10%-le. See võtaks nelja aastaga eelarvest ligi 4,4 miljardit eurot. Ka EKRE teist valimislubadust, tõsta maksuvaba miinimum alampalgani, mis tähendaks nelja aasta jooksul 2 miljardist kulu, ei suuda üksi teine suurem erakond üle trumbata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

EKRE aseesimees Martin Helme tõdes, et erakonna kogupakett on väga kallis. Ta lisas, et iseküsimus on see, kas kogupaketti õnnestub nelja aasta jooksul ellu viia.

Kolmandal kohal on kulukatest lubadustest sotsiaaldemokraatide plaan tõsta pension nelja aastaga 560 euroni, mis rahandusministeeriumi arvutuste kohaselt tähendaks pea 1,7 miljardilist kulu. Parlamendi rahanduskomisjoni liikme Rannar Vassiljevi sõnul on arvestamata jäetud see, et tulenevalt indeksist ja rahandusministeeriumi enda prognoosist kasvab pension, finantseerituna sotsiaalmaksust, järgmiste aastate jooksul ka ilma selle muudatuseta.

Rahandusministeeriumi arvutuste suhtes on kriitiline IRL, kelle kõige kallim lubadus sõjalise võimekuse tõstmise näol viiks eelarvest nelja aasta jooksul veidi alla miljardi euro.

IRL-i volikogu liige Sven Sester märkis, et arvestused on tehtud ühe mustandpaberi põhjal. "Tänaseks päevaks on IRL programm natuke teise mahu ja teiste punktidega, kui see, mille alusel on tänased kalkulatsioonid tehtud."

Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi sõnas, et Reformierakond andis oma lubadused enne, kui need välja käidi, arvutajate kätte ja erakonnas ollakse seisukohal, et sõltumatu arvutaja peab seda tegema kõigi erakondade kohta. "Meie mõõdulinti ei süüdista. Me kasutasime seda ette," teatas Ligi.

Reformierakonna, Vabaerakonna ja Keskerakonna kõige kulukamad lubadused puudutavad maksuvaba miinimumi tõstmist. Keskerakonna puhul võtaks see plaan terve järgmise riigikogu jooksul eelarvest peaaegu 1,4 miljardit eurot.

"Kindlasti sellest, et riigieelarves on inimestel peale oma palga saamist rohkem raha käes ka riigi eelarve võidab," arvab Keskerakonna aseesimees Kadri Simson. "Ta võidab seepärast, et need inimesed saavad lubada endale ka midagi muud peale kodukulude ja esmavajaliku toidukauba."

Rahandusministeeriumi analüüsi kohaselt maksaks Vabaerakonna kava tõsta tulumaksuvaba miinimum kahekordseks nelja aasta jooksul 1,1 miljardit eurot, Reformierakonna sama plaan aga 530 miljonit. Summade erinevus seisneb selles, et oravapartei puhul on arvesse võetud plaani rakendamist järk- järgult iga aasta kulusid suurendades. Vabaerakonna sõnul on tegelikult ka neil plaanis tulumaksuvaba miinimumi tõstmine järgukaupa.Eurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.