Erakondade valimislubadused nõuavad suuri kulutusi ({{commentsTotal}})

Rahandusministeeriumi eksperdid uurisid, kui palju läheksid maksma parteide valimislubadused.
Arvutustest selgub, et täisnimekirjaga valimistele minevatest parteidest on kõige kallim lubadus Eesti Konservatiivsel Rahvaerakonnal (EKRE).

EKRE sooviks langetada käibemaksu 10%-le. See võtaks nelja aastaga eelarvest ligi 4,4 miljardit eurot. Ka EKRE teist valimislubadust, tõsta maksuvaba miinimum alampalgani, mis tähendaks nelja aasta jooksul 2 miljardist kulu, ei suuda üksi teine suurem erakond üle trumbata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

EKRE aseesimees Martin Helme tõdes, et erakonna kogupakett on väga kallis. Ta lisas, et iseküsimus on see, kas kogupaketti õnnestub nelja aasta jooksul ellu viia.

Kolmandal kohal on kulukatest lubadustest sotsiaaldemokraatide plaan tõsta pension nelja aastaga 560 euroni, mis rahandusministeeriumi arvutuste kohaselt tähendaks pea 1,7 miljardilist kulu. Parlamendi rahanduskomisjoni liikme Rannar Vassiljevi sõnul on arvestamata jäetud see, et tulenevalt indeksist ja rahandusministeeriumi enda prognoosist kasvab pension, finantseerituna sotsiaalmaksust, järgmiste aastate jooksul ka ilma selle muudatuseta.

Rahandusministeeriumi arvutuste suhtes on kriitiline IRL, kelle kõige kallim lubadus sõjalise võimekuse tõstmise näol viiks eelarvest nelja aasta jooksul veidi alla miljardi euro.

IRL-i volikogu liige Sven Sester märkis, et arvestused on tehtud ühe mustandpaberi põhjal. "Tänaseks päevaks on IRL programm natuke teise mahu ja teiste punktidega, kui see, mille alusel on tänased kalkulatsioonid tehtud."

Reformierakonna aseesimees Jürgen Ligi sõnas, et Reformierakond andis oma lubadused enne, kui need välja käidi, arvutajate kätte ja erakonnas ollakse seisukohal, et sõltumatu arvutaja peab seda tegema kõigi erakondade kohta. "Meie mõõdulinti ei süüdista. Me kasutasime seda ette," teatas Ligi.

Reformierakonna, Vabaerakonna ja Keskerakonna kõige kulukamad lubadused puudutavad maksuvaba miinimumi tõstmist. Keskerakonna puhul võtaks see plaan terve järgmise riigikogu jooksul eelarvest peaaegu 1,4 miljardit eurot.

"Kindlasti sellest, et riigieelarves on inimestel peale oma palga saamist rohkem raha käes ka riigi eelarve võidab," arvab Keskerakonna aseesimees Kadri Simson. "Ta võidab seepärast, et need inimesed saavad lubada endale ka midagi muud peale kodukulude ja esmavajaliku toidukauba."

Rahandusministeeriumi analüüsi kohaselt maksaks Vabaerakonna kava tõsta tulumaksuvaba miinimum kahekordseks nelja aasta jooksul 1,1 miljardit eurot, Reformierakonna sama plaan aga 530 miljonit. Summade erinevus seisneb selles, et oravapartei puhul on arvesse võetud plaani rakendamist järk- järgult iga aasta kulusid suurendades. Vabaerakonna sõnul on tegelikult ka neil plaanis tulumaksuvaba miinimumi tõstmine järgukaupa.USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.
USA eriesindaja Ukrainas külastas Kramatorski linna ja süüdistas Venemaad

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker ütles pühapäeval rindejoone lähistel asuvat Kramatorski linna külastades, et vägivalla põhjuseks Donbassis on Venemaa agressioon ning olukorda sealses piirkonnas saab iseloomustada kui "kuuma sõda", mitte aga kui "külmutatud konflikti".

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema