Eksperdid: Erakondade pensionilubadused ei ole jätkusuutlikud ({{commentsTotal}})

Pooled praegustest palgatöötajatest võivad pensionieas langeda vaesusriski, sest ootused tulevikus saadavale pensionile on kõrgemad, kui selleks reaalselt kogutavad säästud, selgus SEB panga uuringust. Erakonnad aga räägivad valimiste eel pigem sellest, kuidas suurendada praeguste pensionäride sissetulekuid.

Sellele, kuidas peab meie pensionisüsteem vastu rahvastiku vananemisele ja elanikkonna vähenemisele kaugemas tulevikus, pole aga nii palju rõhku pandud, rääkisid spetsialistid "Aktuaalsele kaamerale".

Poliitikauuringute keskuse Praxis töö- ja sotsiaalelu vanemanalüütiku Andres Võrgu sõnul puudutavad parteid oma valimisprogrammis pensionisüsteemi jätkusuutlikkust väga vähe. "Seega tõesti, see teema on parteidel fookusest väljas. Ja mis jääb silma, ongi pigem praeguste pensionide tõstmise lubadused."

SEB elu- ja pensionikindlustuse juht Indrek Holst ütles, et pensionist rääkides tuleks paratamatult mõelda kaugemale kui üks valimistsükkel. "Siin võib olla on valimiste aeg isegi natukene keeruline, et sellest rääkida, sest lubadusi tahetakse realiseerida võimalikult kiiresti."

Pensionäride häälte püüdmine

Praeguste pensionide tõstmine on populaarne teema, sest pensionärid on suur valijaskond. "Samas ei ole kuskilt näha, et kust kohast tuleb see raha, millest neid pensione maksta. Sest paradoksaalsel kombel räägib enamus parteidest sellest, et tööjõumakse, sh sotsiaalmaksu tuleks vähendada," rääkis Andres Võrk.

Sotsiaalmaks on praegu 33 protsenti ning sellest 20 protsenti läheb pensionikassasse ja 13 protsenti ravikindlustuse vahenditesse.

Reformierakond, kelle lubadustes on sotsiaalmaksu vähendamine 33 protsendilt 31-le, kinnitas "Aktuaalsele kaamerale", et see puudutaks just pensionikindlustuse osa. Samas toonitas partei, et kindlasti ei tähendaks see pensioniraha kärpimist. Eelkõige soovitakse vähendada tööandjate koormust ning selle arvelt suurendatakse riigi panust.

Sotsiaaldemokraadid, Keskerakond, EKRE ja Vabaerakond vaatavad eelkõige ravikindlustuse poole, kuid kinnitavad samuti, et ei plaani kärpeid, vaid tahavad rahasumma vähenemise katta teist kaudu.

Käärid ootuste ja tegelike võimaluste vahel

Täna avaldatud SEB uuringust selgus, et käärid tööl käivate inimeste pensioniootuse ja reaalsuse vahel on suured ning selle peamiseks põhjuseks on vähene teadlikkus. Kui I ja II samba väljamaksed tagavad eeldatavalt vaid umbes 40 protsenti pensionieelsest sissetulekust, siis eestlaste ootus oma I ja II sambast tulevale pensionile on 51 protsenti oma palganumbrist.

Koos III samba väljamaksetega saab pensionisummaks tagada vähemalt 60 protsenti oma pensionieelsest sissetulekust, kuid uuringu järgi on soov koos III sambaga pensioniks saada suisa 91 protsenti oma palganumbrist.

Aga kolmas sammas ei ole eestlaste hulgas hoolimata maksuvabastusest endiselt populaarne. Teadlikult säästab pensioniks vaid kümnendik eestlastest.

Samas eeldab enamik, ehk 90 protsenti tulevastest pensionäridest, et nad tagavad endale pensionieas piisava sissetuleku erinevate alternatiivide abil. Kas töötavad pensionieas edasi, tegelevad ettevõtlusega, kasutavad sääste või müüvad-rendivad kinnisvara. Aga rohkem kui pooled neist ei ole selles suunas tegelikult mitte midagi teinud.

Uuringust ilmneb ka, et eestlased usuvad rohkem enda võimekusse omale pensionieas sissetulekuid luua, kui tänase riikliku pensionisüsteemi jätkusuutlikkusse.

 

Toimetaja: Marju HimmaEurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.