Uku Toom: erakonnad võivad valida, kumb uuring neile rohkem meeldib ({{commentsTotal}})

Nüüd on siis meieni jõudnud hetke viimased valimiseelsed erakondade toetuse uuringud nii Emorilt kui Turu-uuringute AS-ilt. Mille poolest nad erinevad, mis on muutunud eelmise uuringuga võrreldes?

Peab kohe ütlema, et muutunud on vähe ja erinevused on üldiselt samad. Endiselt on Emor kindel, et Reformierakond on Keskerakonnast veidi ees ja ikka kinnitab Turu-uuringute AS, et Keskerakond juhib Reformierakonna ees kindlalt.

Pärast Emori tulemuste avalikustamist saatis Edgar Savisaar kandideerivatele parteikaaslastele kirja, milles pani südamele jõupingutusi kahekordistada. Nüüd on saabunud rahustavad teated, aga ma siiski ei usu, et pärast täna avalikustatud tulemusi läheb teele uus kiri sõnumiga – häire lõpp.

Niisiis, kui mõned kommentaatorid ütlevad, et jõuvahekorrad on paigas, siis püsib küsimus – millised nad sel juhul on? Erakonnad võivad valida, kumb uuring neile rohkem meeldib.

Reformierakond lööb juba mõnda aega häirekella ja kutsub valijaid koonduma, sest muidu võib Keskerakond võita. Muidugi kerkib küsimus, miks ta võita võib, sest kui pikas plaanis vaadata, siis tegelikult pole Keskerakonna populaarsus kasvanud, vaid Reformierakonna oma on vähenenud.

Tuletame meelde – Reformierakond võitis neli aastat tagasi kindlalt riigikogu valimised ja on veendunud oma sammude õigsuses, sest läheb kindalt edasi. Kevadel löödi Keskerakonda ka europarlamendi valimistel.

Keskerakonnast lahkutakse, Reformierakonnast mitte. Millest on siis kujunenud selline olukord, et peaminister peab kuulutama, et võimalik on kaotus. Ma saan aru, et see mobiliseerib ja taolisi vastandumisi on ikka olnud, aga ei mäleta, et Andrus Ansip oleks kunagi kuulutanud Keskerakonna võitu, isegi võimalikku võitu.

Sotsiaaldemokraatide reiting kõigub nagu ikka, hetkel on ta tõusuteel, aga kui kõrgele ta jõuab tõusta – valimised on juba peal. IRL-i positsioon on parlamendierakondadest kõige nõrgem, mis tundub isegi imelik nende massiivset valimiskampaaniat arvestades.

Aga eks Vabaerakond ja teatud määral ka EKRE võtavad pooldajaid ära. Mis neisse puutub, siis eelistavad nad muidugi uskuda EMOR-i üheksat, mitte Turu-uuringute AS-i kuut protsenti.

Aga võitlus käib, ootame ära. Praeguseks hetkeks peaks olema valimas käinud umbes viiendik nendest, kes üldse valimistel osalevad.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: ERR-i raadiouudisedEurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.