Uku Toom: erakonnad võivad valida, kumb uuring neile rohkem meeldib ({{commentsTotal}})

Nüüd on siis meieni jõudnud hetke viimased valimiseelsed erakondade toetuse uuringud nii Emorilt kui Turu-uuringute AS-ilt. Mille poolest nad erinevad, mis on muutunud eelmise uuringuga võrreldes?

Peab kohe ütlema, et muutunud on vähe ja erinevused on üldiselt samad. Endiselt on Emor kindel, et Reformierakond on Keskerakonnast veidi ees ja ikka kinnitab Turu-uuringute AS, et Keskerakond juhib Reformierakonna ees kindlalt.

Pärast Emori tulemuste avalikustamist saatis Edgar Savisaar kandideerivatele parteikaaslastele kirja, milles pani südamele jõupingutusi kahekordistada. Nüüd on saabunud rahustavad teated, aga ma siiski ei usu, et pärast täna avalikustatud tulemusi läheb teele uus kiri sõnumiga – häire lõpp.

Niisiis, kui mõned kommentaatorid ütlevad, et jõuvahekorrad on paigas, siis püsib küsimus – millised nad sel juhul on? Erakonnad võivad valida, kumb uuring neile rohkem meeldib.

Reformierakond lööb juba mõnda aega häirekella ja kutsub valijaid koonduma, sest muidu võib Keskerakond võita. Muidugi kerkib küsimus, miks ta võita võib, sest kui pikas plaanis vaadata, siis tegelikult pole Keskerakonna populaarsus kasvanud, vaid Reformierakonna oma on vähenenud.

Tuletame meelde – Reformierakond võitis neli aastat tagasi kindlalt riigikogu valimised ja on veendunud oma sammude õigsuses, sest läheb kindalt edasi. Kevadel löödi Keskerakonda ka europarlamendi valimistel.

Keskerakonnast lahkutakse, Reformierakonnast mitte. Millest on siis kujunenud selline olukord, et peaminister peab kuulutama, et võimalik on kaotus. Ma saan aru, et see mobiliseerib ja taolisi vastandumisi on ikka olnud, aga ei mäleta, et Andrus Ansip oleks kunagi kuulutanud Keskerakonna võitu, isegi võimalikku võitu.

Sotsiaaldemokraatide reiting kõigub nagu ikka, hetkel on ta tõusuteel, aga kui kõrgele ta jõuab tõusta – valimised on juba peal. IRL-i positsioon on parlamendierakondadest kõige nõrgem, mis tundub isegi imelik nende massiivset valimiskampaaniat arvestades.

Aga eks Vabaerakond ja teatud määral ka EKRE võtavad pooldajaid ära. Mis neisse puutub, siis eelistavad nad muidugi uskuda EMOR-i üheksat, mitte Turu-uuringute AS-i kuut protsenti.

Aga võitlus käib, ootame ära. Praeguseks hetkeks peaks olema valimas käinud umbes viiendik nendest, kes üldse valimistel osalevad.

Toimetaja: Madis Järvekülg

Allikas: ERR-i raadiouudisedUSA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker 23. juulil Donbassis olukorraga tutvumas.
USA eriesindaja Ukrainas külastas Kramatorski linna ja süüdistas Venemaad

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker ütles pühapäeval rindejoone lähistel asuvat Kramatorski linna külastades, et vägivalla põhjuseks Donbassis on Venemaa agressioon ning olukorda sealses piirkonnas saab iseloomustada kui "kuuma sõda", mitte aga kui "külmutatud konflikti".

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Sloveenia koorSloveenia koor
Esimese kooride Eurovisiooni võitis Sloveenia

Laupäeval astus ETV tütarlastekoor võistlustulle kooride Eurovisioonil, mis toimus Lätis. Aasta parimaks kooriks nimetati Sloveenia koor Carmen Manet.

Uuendatud: 22:55 
"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema