Aivar Hundimägi: Vabaerakonnal on vabadus jääda opositsiooni ({{commentsTotal}})

Aivar Hundimägi
Aivar Hundimägi Autor/allikas: Äripäev

Valimistulemuste selgumise järel tundus, et uue valitsusliidu moodustamine läheb ladusalt ning Reformierakonna koalitsioonipartneriteks saavad sotsiaaldemokraadid ja Vabaerakond.

Eile õhtul ETV eetris olnud telesaade "Foorum" viitab aga sellele, et uued jõud parlamendis võivad osutuda oravatele pähkliteks, mida neil on keeruline katki hammustada ning koalitsiooni moodustavad koos Reformierakonnaga hoopis sotsid ja IRL. See oleks valitsusliit, kus Reformierakond tunneks end väga kindlalt.

Kui nende valimiste kaotajad IRL ja sotsid on oma poliitika teostamiseks pidanud kõige olulisemaks valitsusliitu jõudmist, siis kaks uut parlamendierakonda EKRE ja Vabaerakond paistavad olevat parteid, kes ei pea praegu opositsiooni jäämist enda jaoks suureks probleemiks. Seetõttu ei kavatse nad ka valimistejärgses eufoorias ennast valitsust moodustavale Reformierakonnale odavalt müüa.

EKRE-l pole keeruline end meelekindlana näidata, sest nende võimalused Reformierakonna ja sotsidega uude koalitsiooni jõuda on olematud. Vabaerakonna võimalused on palju paremad, kuid Vabaerakond teeb pikas perspektiivis õigesti, kui valib riigikogus alustuseks opositsioonile mõeldud pingirea.

Reformierakonna senine käitumine on näidanud, et pärast valimisi kampa võetud koalitsioonipartner vahetatakse järgmiste riigikogu valimiste eel välja. Muidugi ei saa sellest järeldada, et sarnane muster kordub ka äsja valitud riigikogu ajal, kuid Taavi Rõivase valitsusse minevad erakonnad peavad selle tulevikuvõimalusega paratamatult arvestama. Eriti kui koalitsioonis suudetakse Reformierakonna kõrval heas mõttes silma paista ja muututakse ohtlikuks konkurendiks.

Kahest Reformierakonna praegusest partnerist vähemalt ühte võib tabade tulevikus IRLi saatus ehk tõenäoliselt ei jää praegu toimuvad koalitsioonikõnelused uue riigikogu koosseisu ainsateks.

Praegu valitsusliitu trügimine ei pruugi Vabaerakonnale olla pikas perspektiivis kasulik. Selle seletas eilses telesaates "Foorum" hästi ära Vabaerakonna nimekirjas riigikokku pääsenud Jüri Adams, kes enda kinnitusel soovitab mõttekaaslastel liikuda edasi samm-sammult ehk jääda alguses opositsiooni.

Adamsi lähenemine on mõistlik. Vabaerakond on meeskond, mille paljudel liikmetel puudub riigikogus töötamise ja võimuliitu kuulumise kogemus. See on meeskond, mis pole saanud piisavalt harjutada kokkumängu. Valitsusse minekuga kaasneb risk, et nad kaotavad oma näo, kartellistuvad või lagunevad ning lõpuks tõstab Reformierakond nad tühjaks pigistatud sidrunitena opositsiooni. Nelja aasta pärast toimuvatel valimistel nad enam valijate toetust ei pälvi ning riigikogus esindatud erakondade arv taas kahaneb.

Vabaerakonna valimisedu üheks põhjuseks on osa valijate ootus muutusteks. Kui Vabaerakond otsustab minna valimistel väga tugeva tulemuse teinud Reformierakonnale appi valitsusliitu moodustama, siis peab uue valitsusliidu koalitsioonileping ka neid Vabaerakonna poolt lubatud muutusi sisaldama. Vabaerakonna valija ei lepi vanade parlamendiparteide valimisjärgsete tüüpiliste vabandustega, et koalitsioonikõnelustel polegi võimalik erakonna jaoks kõiki olulisi valimislubadusi koalitsioonileppesse saada.

Teisalt aga tuleb arvestada, et Reformierakond sai valimistel väga tugeva mandaadi. Neil on 30 kohta Vabaerakonna 8 koha vastu ehk painutama ei pea end mitte oravad, vaid paindlikud peavad oma valimislubaduste osas olema Reformierakonna koalitsioonipartnerid.

Valimistele järgnenud ööl jõudis Eerik-Niiles Kross juba ristida Reformierakonna, sotside ja Vabaerakonna valitsusliidu vareste koalitsiooniks. Pean tõenäoliseks, et see nimi jääb oma aega ootama. Kõige ladusamalt läheks Reformierakonna jaoks vana kolmikliidu ehk reformi, sotside ja IRLi võimuliidu loomine. Sotsid ja IRL on nende valimiste suurimad kaotajad ning valmis Reformierakonnale tegema enim järeleandmisi. Lisaks oleks sellel võimuliidul ka riigikogus suurem toetus võrreldes vareste koalitsiooniga.

Vana kolmikliitu on Reformierakonnal ka mugavam endale allutada ning juhtida, sest nii IRL kui ka sotsid teavad, et Reformierakonna varumeeste pingil istub 8 vabaerakondlast, kes vajadusel väljakule kutsutakse.

Toimetaja: Liis Velsker

Allikas: Vikerraadio majandusteemaline päevakommentaarUSA asepresident Mike Pence.USA asepresident Mike Pence.
Dotsent: Pence ütleb eestlastele, mida kuulda soovime

Nädala lõpus saabub Eestisse ametlikule riigivisiidile USA asepresident Mike Pence. Tallinna ülikooli dotsendi Matthew Crandalli hinnangul ütleb Pence eestlastele seda, mida siin kuulda soovitakse.

Uuendatud: 21:58 
Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).

Tuntud prantsuse filosoof hukkus uppumisohtu sattunud lapsi päästes

Reedel hukkus Saint-Tropez' kuurortlinna lähistel Pampelonne'i rannas tuntud prantsuse filosoof ja psühhoanalüütik Anne Dufourmantelle, kes oli läinud päästma kaht uppumisohtu sattunud last.

Jüri Karindi aastal 2006.Jüri Karindi aastal 2006.
Suri näitleja ja teatrimees Jüri Karindi

24. juulil lahkus meie seast 74-aastasena Eesti näitleja ja teatrimees Toivo-Jüri Karindi (02.08.1942–24.07.2017).

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Automaat, arhiivifoto.Automaat, arhiivifoto.
CNN avaldas videod Talibani käes olevatest Vene relvadest

CNN on saanud enda valdusse videod, mis suurendavad kahtlusi, et Venemaa on tarninud Afganistanis tegutsevale äärmusrühmitusele Taliban moodsamat relvastust. Nii Afganistani võimud kui ka USA on Moskvat käesoleval aastal korduvalt süüdistanud Talibani relvastamises, Venemaa esindajad on aga kõik sellised väited tagasi lükanud.

Eesti võrkpallifännidEesti võrkpallifännid
Eestist sõidab võrkpalli EM-finaalturniirile ligi 1500 fänni

Kuni juuni lõpuni oli Eesti võrkpallisõpradel võimalus osta Eesti võrkpallikoondise EM-i alagrupimängude pileteid ainult Eesti fännidele reserveeritud sektoritesse. Fännid kasutasid võimalust aktiivselt, augusti lõpus sõidab rahvuskoondisele kaasa elama umbes poolteist tuhat poolehoidjat.

TÜ raamatukoguTÜ raamatukogu
TÜ raamatukogu valmib tuleva aasta detsembris

Tartu ülikooli (TÜ) raamatukogu ehitustöid jätkavad YIT Ehituse asemel AS Ehitustrust ja Tallinna Ehitustrust ning tööd lõppevad esialgse kava kohaselt tuleva aasta detsembris.

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.