Aaviksoo: TTÜ rektoriks saamine tähendab poliitikast lahkumist ({{commentsTotal}})

IRL-i aseesimees Jaak Aaviksoo ütles, et juhul, kui ta peaks valitama Tallinna Tehnikaülikooli rektoriks, on ta valmis poliitikast lahkuma.

IRL-i edasiste juhtidena nägi "Aktuaalse kaamera" stuudios intervjuu andnud Aaviksoo pigem noorema põlvkonna esindajaid.

Konsultatsioonid nelikliidu moodustamiseks on alanud, mis siis täna õhtuks öelda võib? Kas see sünnib või on see ainult ilus unistus?

Sünnib, sünnib. Kui kiiresti ja kergesti, selle üle võib muidugi spekuleerida, aga ma arvan, et täna istuti laua taga arusaamises, et see võiks olla tugev valitsus ja see võiks omada sellist toetust, mis on kaks kolmandikku parlamendist. nagu rahvas on tahtnud, koos uute liikmetega Vabaerakonna näol.

Kellega või mis valdkondades tunduvad olema kõige suuremad erimeelsused?

Seal, kus palju raha kulub, ma arvan. Aga hea meel on selle üle, et näiteks olulised küsimused nagu kaitsepoliitika - ma loodan ka, et terve rida riigielu puudutavaid küsimusi - on meil üsna lähedased seisukohad. Aga muidugi rahalised võimalused on piiratud ja vähene raha toob ilmselt ka kõige rohkem pingeid.

IRL-i poolt osalevad kõnelustel praegu hoopis Kaia Iva, Sven Sester ja Marko Pomerants, millest sellised vangerdused? Kas siin on näha erakonna uusi liidreid?

Eks ikka, elu läheb edasi, erakond areneb ja see seltskond, kes täna laua taga on, ma usun, on see seltskond, kes seda erakonda tõepoolest edasi viib. Aga me kindlasti ei jäta ka kedagi maha ning Urmas Reinsalu peaks erakonna esimehena viima meid valitsusse ja siis erakonna sisesed arengud näitavad, kuidas edasi.

Te olete ise öelnud, et valimiskampaanias tegi IRL mitmeid vigu, kes peaks võtma vastutuse?

Fakt on formaalselt ju selge, erakonna esimees on öelnud, meie peaministri kandidaat on öelnud, meie peasekretär on öelnud, et nad mõistavad, et ka nemad vastutavad, ja ma arvan, et ei ole mõtet minna nüüd edasi isikute lintšimise kallale. Me ju kõik pingutasime selles valimiskampaanias ja kui keegi oleks väga tahtnud teistmoodi teha, oli tal ka võimalus öelda, mina kaasa arvatud. Nii et lähme edasi, mitte ei tegele minevikuga.

Aga teie ise, kuidas teie enda tulevikku näete? Kas pigem erakonna esimehena või Tallinna Tehnikaülikooli rektorina?

Mis seal ikka näha, eks elu näitab. Otsused tehakse siis, kui nad küpsevad, aga ütleme nii, et väljakutsed saada tänasel päeval erakonna esimeheks on võib-olla hiljaks jäänud. Eks tuleb otsida vaiksemaid ja võib-olla strateegilisemaid positsioone ja jätta see erakonna edendamine nendele, kes tulevad nooremast põlvkonnast.

Olete te valmis poliitikast lahkuma?

Kui see otsus Tallinna Tehnikaülikooli kuratooriumis niimoodi langeb, siis on see üks soliidsemaid pakkumisi, mis mulle on tehtud ja see tähendab poliitikast lahkumist.

Toimetaja: Laur ViirandKütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Peaminister Jüri Ratas külastas Lääne-Eesti saari.Peaminister Jüri Ratas külastas Lääne-Eesti saari.
Fotod: Ratas külastas Ruhnut ja Saaremaad

Peaminister Jüri Ratas viibib kolmepäevasel ringreisil Saare maakonnas. Neljapäeval külastas Ratas Ruhnu saart ning reedel kohtus Saaremaa ettevõtjate ja omavalitsusjuhtidega. Edasi väisab peaminister Abrukat ning laupäeval Vilsandi saart. 

"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema