Kas Euroopa on valmis esimeseks vaimupuuetega inimeste punkbändiks Eurovisioonil? ({{commentsTotal}})

Soome Eurovisiooni eelvooru võitis vaimupuuetega inimeste bänd Pertti Kurikan Nimipäivät. Kas see on normaalne, et vaimupuudega inimesed võistlevad nii-öelda tavakonkurentsis?

Sellest, mida Pertti Kurikan Nimipäivät oma võidust ja Viini minekust arvavad ning miks soomlased neid nii palju armastavad, käis kohapeal uurimas "Aktuaalne kaamera. Nädal".

"Ehk ei olegi nii väga kohatu siin Sibeliuse ausamba juures punkmuusikast rääkida. Pertti Kurikan Nimipäivät on Euroopa muusikataeva tõeliselt kuum nimi. Siirus ja lihtsus on need, mis löövad ja arvatavasti mitte ainult Soomes," kõneles ERR-i ajakirjanik Marju Kaasik Helsingis.

Kui eestlased Pertti Kurikan Nimipäivät kodukohta jõudsid, näitas punkar, kelle järgi bänd nime saanud on, neile ka oma romantilisemat poolt.

Bändi looja ja kitarrist Pertti kinnitas, et tema on bändi pealik. "Nii see on, me teeme aeg-ajalt uusi laule ja uusi asju, sedaviisi," lausus ta.

Pertti ümber kujuneski kuus aastat tagasi punkbänd. Kõik kuulavad vabal ajal ka teistsugust muusikat, vaid solist Kari on ainsana läbi ja lõhki pungimees.

Seega pole tegu projektiansambliga, kes pelgalt Eurovisiooniks kokku klopsitud. Tiirlemine Eurovisioni karussellil on toonud fänne juurde sõna otseses mõttes üle kogu maailma, näiteks Indiastki.

"Me oleme tekitanud palju kõneainet ja head tunnet, kui Soome esimene vaimupuudega punkbänd esindab Soomet Viinis," ütles bändi laulja Kari.

See bänd on tõesti nagu perekond, vahepeal tülitsevad, samal ajal abistavad ja õpetavad üksteist kui vaja on. Nad mõistavad, et oma riigi esindamine on tõsine töö.

"See on tore, samas ka raske. Nii palju tööd on veel tegemata, see alles algab. Soome vooru võit oli hea. Me läheme Viini ja loodetavasti tuleb võit sealtki. Ma loodan seda ja tahan seda, eks me näe. Ma usun, et Euroopa on Soome pungiks valmis!" rääkis basskitarrist Sami.

Ükski kuulus muusikakollektiiv ei sa hakkama ilma heade taustajõududeta. Vabade hingedena saavad bändiliikmed rahus meenutada Soome Eurovisiooni võidupidu.

"Me pääsesime edasi ja siis võitsime. Seejärel meid viidi limusiiniga restorani. Seal me pidutsesime, jõime, Kari jõi palju viskit," meenutas bändi trummar Toni.

Kalle Pajamaa on Pertti, Kari, Sami ja Toni abiline olnud juba üle 11 aasta. Ühtlasi katsub ta kogu nende ümber toimuvat melu ohjata ka praegu, kus telefon heliseb vahetpidamata ning puuetega inimeste keskusest voorib päevas läbi mitu komplekti ajakirjanikke.

Kalle arvates võib PKN-il lisaks sellele, et nad teevad üdini ausat punkmuusikat, olla rahvale ka laiem sõnum.

"Nende võidu järel kaevati sahtlipõhjast välja puuetega inimeste seadus. Neil on kindlasti suur mõju mitte ainult Soomes ja Euroopas, vaid laiemalt," lausus tugiisik Kalle Pajamaa.

Loomulikult hoidis Pertti Kurikan Nimipäivät võidule pöialt ka Soome Vaimupuuetega Inimeste Liit. Selle juht ei usu, et kogu see Eurovisiooni võistluse ümber keev meediavaht bändiliikmetele liiga teeks.

"Pertti Kurikan Nimipäivät taga on nii head taustajõud, kes tulevad appi siis, kui sellel bändil tõesti abi vaja on, aga nad ei paku üle. Tõesti, seal peab olema taga tugev toetusgrupp, õnneks on see olemas," leidis Soome vaimupuuetega inimeste liidu juht Marianna Ohtonen ja avaldas lootust, et Euroopa on sellise punkbändi võiduks valmis.

Toimetaja: Liis VelskerLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema