Riigikogust välja jäänud eelmise koosseisu liikmed saavad kopsakad hüvitised ({{commentsTotal}})

Riigikogust välja jäänud eelmise koosseisu liikmed saavad kopsakad hüvitised. Rohkem kui 20 000 eurose hüvitise saab ilmselt ka napilt parlamendist välja jäänud Sven Sester.

Eelmisel märtsil pärast koalitsiooni muutumist riigikokku pääsenud ja seekord välja jäänud liikmed loevad praegu ilmselt valimistulemuste väljakuulutamiseni päevi, sest aasta täitumisel saavad nad 10 000 eurose hüvitise asemel 20 000 eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Juba eelmisel nädalal teatas riigikogust ühe häälega välja jäänud Sven Sester, et ei vaidlusta häälte ülelugemist. Mehe sõnul oli see tema isiklik otsus, mitte erakonna soovitus.

"Kui suurt rolli määras selles otsuses, et te edasi ei kaevanud valimiskomisjoni läbiloetud tulemust, see, et tegelikult te saate väga kopsaka hüvitise?" küsis "Aktuaalse kaamera" ajakirjanik Sesterilt.

"Kui te praegu ei oleks küsinud, siis ma poleks üldse selle peale mõelnud. Et teie küsimus paneb üldse esimest korda mõtlema. Ma ei olegi ausalt öeldes selle peale hetkel mõelnud," vastas Sester.

"Teate te, kui palju te hüvitiseks peaksite saama?"

"Mul ei ole ühtegi korda sellist olukorda olnud vist küll täpselt. Kas ei olnud kuus aastat tagasi hetk, kus ma koheselt ei saanud riigikokku. Ei, see kindlasti ei olnud kaalukiviks. Ma ei ole ühelgi hetkel mõelnud selle peale, et mingi kopsakas täiendav tasu on tulemas."

Sester võib riigikogusse pääseda Jaak Aaviksoo asemel, kes kandideerib Tallinna Tehnikaülikooli rektori kohale. Aaviksoo on lubanud rektorikoha kindlasti vastu võtta, mis tähendab, et Sester võib olla mais tagasi parlamendis.

"Sven Sesterile, kui tema ei tule mõne ministri asemel riigikokku, siis tema saab kindlasti oma kuue kuu hüvitise. Et seda varianti, et äkki ta kahe kuu pärast, äkki Jaak Aaviksoo valitakse, siis ta äkki... See läheb nüüd nii suureks spekuleerimiseks, et nüüd keegi ei hakka sellist arvestust pidama," selgitas riigikogu kantselei kommunikatsioonijuht Urmas Seaver.

Hüvitist arvestatakse riigikogu lihtliikme palgast, mis on hetkel 3464 eurot.

"Need riigikogu liikmed, kes on vähemalt ametis olnud aasta või enam, nemad saavad hüvitist kuue ametipalga ulatuses. Nüüd need, kes on olnud alla aasta, nemad saavad siis kolme ametipalga hüvitise ja kui sa oled olnud veel vähem kui kolm kuud, siis saad veel vähem," märkis Seaver.

"Aktuaalne kaamera" uuris kõigilt erakondadelt, kes nende ridades kindlasti uuest parlamendist välja jäävad.

Keskerakonna parlamendisaadikutest lahkuvad kindlasti ja saavad 20 784 eurose hüvitise endine telemees Peeter Võsa ning kohtu all olev Urbo Vaarmann.

Sama suure hüvitise saavad Reformierakonna ridadest näiteks Rein Lang ja Jaanus Tamkivi, sest nad ei kandideerinud, ja Tõnis Kõiv ning Kalev Lillo, sest nende häältesaak oli väga väike.

Sotsidest saavad kuue kuu palga suuruse hüvitise näiteks Karel Rüütli, Rannar Vassiljev, Jaak Allik ja Olga Sõtnik.

IRL ridades kvalifitseeruvad näiteks 20 000 hüvitise saajateks omal soovil lahkuv Ene Ergma ning kasina häältesaagi saanud Erki Nool ja Toomas Tõniste.

Kuna vähemalt aasta riigikogus istunud saadikutele on määratud suurem hüvitis, siis on veel lahtine, kui kopsaka rahasumma väärilised need poliitikud, kes said parlamenti Taavi Rõivase eelmises märtsis moodustatud kevadekoalitsiooni järel.

"Praeguste riigikogu liikmete volitused lõppevad siis, kui uued valimised kuulutatakse välja. Millal valimistulemused kuulutatakse välja valimiskomisjoni poolt, millal see täpselt toimub, ma ei oska öelda," nentis Seaver.

Lahkujatest saab Siim Valmar Kiisleril IRL-st ja sotsiaaldemokraatide Urve Palo asendusliikmel Tiit Tammsaarel riigikogus olemise aasta täis 26. märtsil ning Sven Mikseri asendusliikmel Tatjana Jaansonil 27. märtsil. Ehk siis kaebuste tõttu venima jäänud valimistulemuste väljakuulutamine võib tähendada nii mõnelegi lahkuvale riigikogu liikmele 10 000 asemel 20 000 eurost hüvitist.

Toimetaja: Laur ViirandUSA asepresident Mike Pence.USA asepresident Mike Pence.
Dotsent: Pence ütleb eestlastele, mida kuulda soovime

Nädala lõpus saabub Eestisse ametlikule riigivisiidile USA asepresident Mike Pence. Tallinna ülikooli dotsendi Matthew Crandalli hinnangul ütleb Pence eestlastele seda, mida siin kuulda soovitakse.

Uuendatud: 21:58 
Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).

Tuntud prantsuse filosoof hukkus uppumisohtu sattunud lapsi päästes

Reedel hukkus Saint-Tropez' kuurortlinna lähistel Pampelonne'i rannas tuntud prantsuse filosoof ja psühhoanalüütik Anne Dufourmantelle, kes oli läinud päästma kaht uppumisohtu sattunud last.

Jüri Karindi aastal 2006.Jüri Karindi aastal 2006.
Suri näitleja ja teatrimees Jüri Karindi

24. juulil lahkus meie seast 74-aastasena Eesti näitleja ja teatrimees Toivo-Jüri Karindi (02.08.1942–24.07.2017).

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Automaat, arhiivifoto.Automaat, arhiivifoto.
CNN avaldas videod Talibani käes olevatest Vene relvadest

CNN on saanud enda valdusse videod, mis suurendavad kahtlusi, et Venemaa on tarninud Afganistanis tegutsevale äärmusrühmitusele Taliban moodsamat relvastust. Nii Afganistani võimud kui ka USA on Moskvat käesoleval aastal korduvalt süüdistanud Talibani relvastamises, Venemaa esindajad on aga kõik sellised väited tagasi lükanud.

Eesti võrkpallifännidEesti võrkpallifännid
Eestist sõidab võrkpalli EM-finaalturniirile ligi 1500 fänni

Kuni juuni lõpuni oli Eesti võrkpallisõpradel võimalus osta Eesti võrkpallikoondise EM-i alagrupimängude pileteid ainult Eesti fännidele reserveeritud sektoritesse. Fännid kasutasid võimalust aktiivselt, augusti lõpus sõidab rahvuskoondisele kaasa elama umbes poolteist tuhat poolehoidjat.

TÜ raamatukoguTÜ raamatukogu
TÜ raamatukogu valmib tuleva aasta detsembris

Tartu ülikooli (TÜ) raamatukogu ehitustöid jätkavad YIT Ehituse asemel AS Ehitustrust ja Tallinna Ehitustrust ning tööd lõppevad esialgse kava kohaselt tuleva aasta detsembris.

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.