Le Monde: häkkerid avalikustasid Kremli ja Prantsuse Rahvusrinde vahelise salakokkuleppe ({{commentsTotal}})

Rahvusrinde liider Marine Le Pen
Rahvusrinde liider Marine Le Pen Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Prantsuse meedia teatel on Vene päritolu häkkerid lekitanud suurel hulgal e-kirju ja SMS-e, mida on omavahel saatnud Kremli ja Prantsuse paremäärmusliku erakonna Rahvusrinne esindajad.

Prantsuse ajaleht Le Monde kirjutab (inglise keeles on kokkuvõtte teinud ka Newsweek), et kirjavahetus puudutab näiteks asjaolusid, mille tagajärjel Rahvusrinne Krimmi annekteerimise suhtes toetust avaldas ja seda, kuidas Rahvusrinne Vene päritolu pangalt suure laenu sai.

Kirjavahetuse osapoolteks on Timur Prokopenko, kes on häkkerite sõnul Kremli ametnik, ning Kostja nime all esinev Vene sidemees, kellel olid kontaktid Marine Le Peni endaga.

Prokopenko vastutas Vene presidendi administratsioonis meedia ja internetiga seotud küsimuste eest. Vene häkkerid on avalikustanud kokku ligi 40 000 tekstisõnumit, mis on aastatel 2011-2014 saadetud Prokopenko poolt või temale. Prantsuse Rahvusrinnet käsitleb kokku 66 tekstisõnumit.

Mehed arutlesid näiteks selle üle, kas Le Pen toetaks Venemaad Krimmis sellega, et saadaks seal toimuvale referendumile oma "vaatlejaid". "Me tõesti vajame teda (Le Peni - Toim.), ma ütlesin bossile, et sa saad selle asja temaga ära korraldada," kirjutas Prokopenko, mille peale Kostja kinnitas, et Rahvusrinne kavatseb Krimmi osas avalikult oma seisukoha välja öelda.

Ning tõepoolest - Île-de-France'i valimisringkonnas kandideerinud Rahvusrinde eurosaadikust Aymeric Chauprade'ist saigi hiljem vaatleja Krimmi "referendumil", kus osales ka teisi Euroopa Liidust pärit äärmuslasi. Chauprade ütles näiteks Kremli propagandakanalile RT järgmised sõnad: "Minu hinnangul on referendum legitiimne. Me räägime pikast ajaloost. Me räägime vene rahvast ja Nõukogude Liidu endisest territooriumist."

Teine Rahvusrinde eurosaadik Jean-Luc Schaffhauser aga osales hiljem nn separatistide poolt korraldatud referendumitel Donbassis.

Käesoleva aasta veebruaris Poola ajalehele Do Rzeczy antud intervjuus ütles Marine Le Pen ise, et Prantsusmaa peaks tema arvates tunnustama Krimmi Venemaa osana.

Eelmise aasta detsembris aga tunnistas Le Pen, et tema erakond sai 9 miljonit eurot laenu Vene omanikele kuuluvalt Tšehhi pangalt (First Czech Russian Bank - FCRB). See informatsioon oli kooskõlas meedias liikunud spekulatsioonidega, et Kreml rahastab regulaarselt Euroopa äärmuslikke parteisid, et sel viisil Euroopa Liitu destabiliseerida. Le Pen aga põhjendas laenu võtmist sellega, et Prantsuse pankadelt ei õnnestunud parteil laenu saada.

Marine Le Pen külastas eelmisel aastal sageli Moskvat, kus kohtus näiteks asepeaminister Dmitri Rogozini ja teiste kõrgete võimukandjatega.

Toimetaja: Laur ViirandPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics