Le Monde: häkkerid avalikustasid Kremli ja Prantsuse Rahvusrinde vahelise salakokkuleppe ({{commentsTotal}})

Rahvusrinde liider Marine Le Pen Autor: Reuters/Scanpix

Prantsuse meedia teatel on Vene päritolu häkkerid lekitanud suurel hulgal e-kirju ja SMS-e, mida on omavahel saatnud Kremli ja Prantsuse paremäärmusliku erakonna Rahvusrinne esindajad.

Prantsuse ajaleht Le Monde kirjutab (inglise keeles on kokkuvõtte teinud ka Newsweek), et kirjavahetus puudutab näiteks asjaolusid, mille tagajärjel Rahvusrinne Krimmi annekteerimise suhtes toetust avaldas ja seda, kuidas Rahvusrinne Vene päritolu pangalt suure laenu sai.

Kirjavahetuse osapoolteks on Timur Prokopenko, kes on häkkerite sõnul Kremli ametnik, ning Kostja nime all esinev Vene sidemees, kellel olid kontaktid Marine Le Peni endaga.

Prokopenko vastutas Vene presidendi administratsioonis meedia ja internetiga seotud küsimuste eest. Vene häkkerid on avalikustanud kokku ligi 40 000 tekstisõnumit, mis on aastatel 2011-2014 saadetud Prokopenko poolt või temale. Prantsuse Rahvusrinnet käsitleb kokku 66 tekstisõnumit.

Mehed arutlesid näiteks selle üle, kas Le Pen toetaks Venemaad Krimmis sellega, et saadaks seal toimuvale referendumile oma "vaatlejaid". "Me tõesti vajame teda (Le Peni - Toim.), ma ütlesin bossile, et sa saad selle asja temaga ära korraldada," kirjutas Prokopenko, mille peale Kostja kinnitas, et Rahvusrinne kavatseb Krimmi osas avalikult oma seisukoha välja öelda.

Ning tõepoolest - Île-de-France'i valimisringkonnas kandideerinud Rahvusrinde eurosaadikust Aymeric Chauprade'ist saigi hiljem vaatleja Krimmi "referendumil", kus osales ka teisi Euroopa Liidust pärit äärmuslasi. Chauprade ütles näiteks Kremli propagandakanalile RT järgmised sõnad: "Minu hinnangul on referendum legitiimne. Me räägime pikast ajaloost. Me räägime vene rahvast ja Nõukogude Liidu endisest territooriumist."

Teine Rahvusrinde eurosaadik Jean-Luc Schaffhauser aga osales hiljem nn separatistide poolt korraldatud referendumitel Donbassis.

Käesoleva aasta veebruaris Poola ajalehele Do Rzeczy antud intervjuus ütles Marine Le Pen ise, et Prantsusmaa peaks tema arvates tunnustama Krimmi Venemaa osana.

Eelmise aasta detsembris aga tunnistas Le Pen, et tema erakond sai 9 miljonit eurot laenu Vene omanikele kuuluvalt Tšehhi pangalt (First Czech Russian Bank - FCRB). See informatsioon oli kooskõlas meedias liikunud spekulatsioonidega, et Kreml rahastab regulaarselt Euroopa äärmuslikke parteisid, et sel viisil Euroopa Liitu destabiliseerida. Le Pen aga põhjendas laenu võtmist sellega, et Prantsuse pankadelt ei õnnestunud parteil laenu saada.

Marine Le Pen külastas eelmisel aastal sageli Moskvat, kus kohtus näiteks asepeaminister Dmitri Rogozini ja teiste kõrgete võimukandjatega.

Toimetaja: Laur ViirandMiks sügavaid poliitilisi veendumusi on raske kõigutada

Ajakirja Nature Scientific Reports uurimus viitab sellele, et kui inimeste sügavaid poliitilisi veendumusi kahtluse alla seatakse, muutuvad aktiivsemaks emotsioonide ja sisemise tunnetusega seotud ajustruktuurid. Emotsioonide eest vastutavad ajusüsteemid, mille eesmärk on aidata organismi tasakaaluseisundit säilitada, paistavad töötavat ka vaimse elu tasakaalu säilitamise nimel.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.