Janson Vahemere katastroofist: Eesti panustab kõige vähem Euroopa Liidus ({{commentsTotal}})

MTÜ Pagulasabi juhataja Eero Janson rääkis ETV saates "Terevisioon", et Eesti panustab tuhandete Vahemerel hukkuvate paadipõgenike päästmiseks ja neile varjupaiga andmiseks Euroopa Liidu riikidest kõige vähem.

Möödunud nädalavahetus tõi teateid arvatavalt umbes 1000 hukkunust Vahemerel.

Tegu on põgenikega, kes üritavad jõuda Lampedusa saareni, proovides ületada Vahemerd. Käesoleva aasta esimese kolme kuuga oli hukkunuid umbes 500 ning see arv on aastaga võrreldes kasvanud umbes kümme korda.

Ööl vastu pühapäeva uppus Vahemeres, Lampedusa saare lähistel laev, mille pardal oli ligikaudu 800 pagulast. Eluga pääses neist vaid 27.

Janson selgitas, et põgenikke on tulnud alati ja tõenäoliselt jääb ka edaspidi tulema. Hukkunute suure arvu põhjus peitub tema hinnangul aga Euroopa Liidu välispoliitikas.

Janson meenutas, et poolteist aastat tagasi toimus Lampedusa katastroof, kus suri 360 inimest. Pärast seda kutsus Itaalia valitsus omal käel Vahemerel ellu otsingu- ja päästeoperatsiooni Mare Nostrum, mis toimus ka rahvusvahelistes vetes - sellega päästeti 100 000-150 000 inimest.

"See oli väga kulukas ettevõtmine ja sisuliselt Euroopa Liit jättis Itaalia valitsuse nende kulude katmisel üksinda," märkis Janson. Eelmise aasta lõpus kõnealune operatsioon lõpetati ning asemele tehti kolm korda väiksema eelarvega piirivalve operatsioon, millel ei ole mandaati inimesi päästa ning mis tegutseb ainult Euroopa Liidu rannikuvetes.

"See omakorda tähendab, et inimesi enam ei päästeta sisuliselt Vahemere nendes osades, kus need paadid tegelikult üldiselt upuvad," ütles Janson. Kuigi põgenikevool on ka suurenenud, päästeti Jansoni sõnul veel aasta tagasi inimesi tunduvalt rohkem kui praegu.

"Eesti on vaieldamatult kõige väiksem panustaja Euroopa Liidu varjupaigasüsteemi ja võtab vastu kõige vähem varjupaiga taotlejaid Euroopa Liidu riikide seas ja ei osale mitte üheski solidaarsusmehhanismis," rääkis Janson ja täpsustas, et Eesti ei aita ei põgenike ümberasustamisel ega finantsilise koorma jagamisel.

MTÜ Pagulasabi juhataja hinnangul on Eesti valitsus sellele alati väga tugevalt vastu seisnud. "Eesti teeb kõige vähem Euroopa Liidus," rõhutas Janson.

Kõige rohkem on Vahemere paadipõgenike seas Jansoni sõnul süürlasi, sudaanlasi ja eritrealasi. Tegu on seega riikidega, mille kodanikele suure tõenäosusega antakse rahvusvaheline kaitse ja pagulase staatus. 95 protsenti Süüria kodanikest sai eelmisel aastal Euroopas rahvusvahelise kaitse. Kõige suurem takistus neile on Jansoni sõnul see, kuidas nad pääsevad Euroopa riikidesse.

"Nad ei saa viisasid. Nad ei saa taotleda varjupaika saatkondades. Nad peavad kuidagi pääsema Euroopa Liitu ja sisuliselt see ainuke viis, mis neile on jäänud, on see eluohtlik mereületus, mille eest nad maksavad tuhandeid dollareid," rääkis Janson ja nentis, et tegu on kahtlemata ka inimsmugeldajate äriga.

"Samas tuleb aru saada, et selle äri eeldused on loonud Euroopa Liit," toonitas Janson ja ütles, et euroliidus on olemas kõik vahendid, et praegune olukord päevapealt lõpetada.

Jansoni arvates tuleks luua turvalised ja seaduslikud viisid, kuidas inimesed, kes põgenevad sõja või tagakiusamise või inimõiguste rikkumise eest, saaksid Euroopasse pääseda, näiteks humanitaarviisade väljastamise või põgenike ümberasustamisega. Põgenike integreerimine ühiskonda on tema arvates probleem, millega tuleb nagunii tegeleda.

"Eesti peaks võtma tunduvalt suurema vastutuse," lisas Janson.

Toimetaja: Liis VelskerUUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

Reformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.