Olev Kalda: suurim riskitegur seakatku levikul on inimene ({{commentsTotal}})

Veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja Olev Kalda sõnul on seoses sigade Aafrika katkuga kehtestatud nõuete täitmist kõikides farmides pidevalt kontrollitud, kuid suurim risk haiguse levikul on tema hinnangul inimfaktor.

Veterinaar- ja toiduamet tuvastas kahes Viljandimaa ja ühes Valgamaa seafarmis sigade Aafrika katku tekitaja, mille tõttu tuleb hukata üle 500 sea.

"Julgen väita, et abinõusid neis konkreetsetes farmides järgiti ja teistes samuti. Nõuete täitmist oleme järjepidevalt kontrollinud," kinnitas Kalda "Aktuaalses kaameras".

"Oleme seni teostanud kontrolli oma parimate teadmiste ja võimaluste kohaselt ja seda ka jätkame. Uurime, mis konkreetselt tingis haiguse leviku just neisse farmidesse ja kui midagi peaks kooruma, millest õppust võtta, siis seda ka teeme," lisas ta.

Absoluutseid meetmeid sigade katku vastu Kalda sõnul ei ole. "On tõhusaid ja on vähemtõhusaid. Neid kombineerides oleme suutnud suurema leviku ära hoida. Seni oli õnnestunud ära hoida ka kodusigade nakatumine," rääkis ta.

Kalda lisas, et VTA andmetel nakatunud sigadega farmidel teiste kodusigade pidajatega seos puudub ehk ohtu teistele sigalatele ei tohiks olla.

Kalda tõdes siiski, et kuni sigade katku esineb looduses, on kõik seafarmid ohus. Nende ohtude vastu aitavad aga väljatöötatud meetmed, millega seapidajad ka kursis on.

"Suurim riskitegur haiguse leviku puhul on inimfaktor ehk kui inimene eksib, jätab midagi tegemata või teeb midagi valesti - jutt käib konkreetselt seapidajatest või teistest isikutest, kes farmi külastavad - , siis on oht, et see levib ka teistesse farmidesse," selgitas ta.

Seoses kodusigadel Aafrika katku avastamisega teeb Euroopa Komisjon tõenäoliselt veel juulikuu jooksul otsuse, kas piirata Eesti sealiha eksporti teistesse Euroopa Liidu riikidesse ja millisele geograafilisele ulatusele see keeld rakendub.

Toimetaja: Merili NaelEurod.Eurod.
Tabel: valitsus katab kasvavaid kulusid mitmete maksumuudatuste toel

Riigieelarve strateegia aastateks 2018-2021 näeb ette, et tuleval aastal jõuavad valitsussektori investeeringud kõigi aegade kõrgeimale tasemele. Selleks saadakse raha mitmetest uutest maksudest ja maksumuudatustest, samuti kavandatakse riigifirmadest lisadividende võtta.

Anett KontaveitAnett Kontaveit
VIDEOD | Kontaveit pidi tunnistama Šarapova paremust

Anett Kontaveit (WTA 73.) kaotas kõrgetasemelisel Stuttgardi tenniseturniiril kaheksa parema hulgas dopingukaristusest vabanenud endisele maailma esireketile Maria Šarapovale 3:6, 4:6. Mäng kestis tunni ja 24 minutit.

Uuendatud: 16:39 
Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.Rändlustasude kaotamine võib tõsta kõikide telekomioperaatorite hindu, kui erisust ei saavutata.
Elisa ja Tele2 oma rändlustasujärgseid paketihindu veel ei avalda

Telia avalikustas oma uued hinnapaketid möödunud nädalal, Elisa ja Tele 2 on uute pakettidega välja tulemas paari nädala jooksul. Mõlemad taotlevad esmalt tehnilise järelevalve ametilt (TJA) hinnaerisust koduturul ja EL-is kasutamiseks pärast rändlustasude kadumist alates 15. juunist.

Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.Sven Sester ja Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.
Ratas soovitab Sesterit idioodiks nimetanud Ligil vabandada

Peaminister Jüri Ratas soovib, et riigikogu liige Jürgen Ligi vabandaks rahandusminister Sven Sesteri ees, keda ta idioodiks nimetas.

Uuendatud: 12:12 
BLOGI
Allan RajaveeAllan Rajavee
Kokkuvõtvalt paastust | Kirjutab Allan: mida õppisin?

“Kristus on üles tõusnud”, “Ta on tõesti üles tõusnud” - need kaks lauset märgivad suure paastu lõppu. Kuna ma pole õigeusklik, pole ma kunagi soovinud seda kogemuseksperimenti sisuda õigeusu religioossete tavadega. Siiski olid need sõnad suur kergendus. Nüüd, nädal pärast paastu lõppu, on aeg vaadata tagasi 40 päevale ja jagade teiega saadud õppetunde.