Selts: kui Pro Kapital paneks lubatu planeeringusse, jääksime rahule ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Martin Dremljuga/ERR

Täna ei leidnud Telliskivi selts ja Pro Kapital taas Kalaranna planeeringu lahkhelisid arutades ühist keelt, heites teineteisele ette kord paindumatust, kord mõistmatust.

Lühidalt kokku võttes saab kahe poole seisukohad Vikerraadios peetud väitluse põhjal kokku võtta järgmiselt. Telliskivi selts, ei mõista, miks Pro Kapital ei kirjuta Kalaranna arendusprojekti ja detailplaneeringusse selgelt, kui suur on säilitatav liivarand. See välistaks planeeringu kahetimõistmise ja näilise linnakodanike arvamuse eiramise.

Pro Kapitali arvates piiraks rannajoone konkreetne määramine aga arhitektide loominguvabadust ning ranna võimalikku suurendamist. Seletuskirja sõnastuse osas polegi võimalik kõiki rahuldava variandini jõuda, sest see eeldaks väga põhimõtteliste mõistete üle väitlemist.

"Remmelkoor lubas ka Kukus, et liivarand ei kao - see ja rannapromenaad on teie suulistes lubadustes olemas. Aga me ei näe neid sellisel kujul ka dokumentides. Olulisemaid nüansse on see, et rannapromenaad ja liivarand ei saa olla samas kohas. Praeguse dokumentatisooni põhjal tuleb promenaad liivaranna asemele," võttis seltsile meelehärmi tekitanud asjaolu kokku arhitekt ja seltsi juhatuse liige Toomas Paaveri.

Tema sõnul ei ole mõeldav, et Pro Kapital saab täita enda antud lubadust ja ranna-ala ehitistest vaba hoida, sest planeeritav rannapromenaad peab ilmastikuoludele vastu pidamiseks tingimata maapinnast kõrgem olema. See aga eeldaks ehitamist ning ranna-ala muutmist, mida praeguses detailplaneeringus näha ei ole. "Teeme need joonised korda, siis saab selts muudest mõtetest isegi loobuda," resümeeris Paaveri.

Pro Kapital kinnitas taaskord, et rannakindlustusest jääb hoonestuse piirini vähemalt 25meetrine avalikuks kasutuseks mõeldud maa-ala. Arendaja esindaja Allan Remmelkoor selgitas, et linna ja Pro Kapitali vaheline servituudi leping keelab ka omanikel igasuguste piki ranna-ala liikumist takistavate ehitiste rajamist. "Arhitektuurikonkurss on see institutsioon, mis otsustab lõpliku hoonestuse ja rannapromenaadi kuju," lausus Remmelkoor.

Tema sõnul on kahe poole tüliõunaks ranna-ala kujundamist kirjeldavad sõnad, mis seltsi hinnangul on liiga üldsõnalised, kuid Pro Kapitali meelest annab arhitektidele võimalikult mitmekülgsed võimalused. "Ühte loetelu lugedes võib kuni Päikese kustumiseni vaielda, mida see tähendab," sõnas Remmelkoor ning lisas, et Pro Kapitali huvides on ka ranna-ala suurendamine mere täitmise arvelt. Kui märkida maha praegune ranna-ala ning keelata selle muutmine, võtab see ranna-ala suurendamise võimaluse.

"Kui ütlen, et planeering ei võimalda panna liivaranna ja majade vahele promenaadi, jäävad arhitektid lolli olukorda ja teete arhitektid vastutavaks liivaranna kadumise eest," väitis Paaver.

Paaveri sõnul suhtub selts skeptiliselt arendaja heausklikku suhtumisse tulevastesse Kalaranna elanikesse ning ka sellesse, et arhitektid praeguse kirjelduse järgi suuremat osa ranna-alast ära ei kata ning vaid väiksele osale liivariba jäta. Selts leiab, et kuna Kalaranna kruntide joon ulatub kaugemale kui hoonestusjoon, annab see taaskord sealsetele omanikele suurendada täisehitatavat maa-ala liivaranna arvelt.

Remmelkoore selgitusel on taoline olukord plaanis seetõttu, et suure tõenäosusega asuvad maja esimesele korrusele tööle kohvikud, baarid ja restoranid ning suviti ka ehk pop-up kohvikud. Kohvikute terrassid oleks aga endiselt avalikult kasutatav ala, mis lepingus linnaga on tagatud. "Linnas on tavaks, et minimaalselt kümme protsenti ehitusmahust peab olema ärifunktsiooniga. See peab olema ette nähtud merega piirnevatel külgedel, esimestel korrustel," täpsustas Remmelkoor.

Ta lisas, et arhitektuurikonkursi korraldamine enne kui detailplaneering pole vastu võetud, ei vasta heale tavale ning muudaks tulevikus planeeringu kehtestamise väga keeruliseks, sest just detailplaneering määrab arhitekti jaoks, kuhu ja mida ehitada. Pro Kapitali sõnul on nii ehituskeelu vööndid kui ka hoonestuspiirid plaanil selgelt siiski kirjas ning kui seltsile pakuti varianti, et planeeringus taandatakse hoonestust nii palju, et jääks kaldakindlustusest 25 meetrit vaba ala, ei sobinud see seltsile ning kompromiss jäi saavutamata.

Selts jäi taaskord endale kindlaks: seni, kuni ei ole lepingus ja detailplaneeringus selgelt määratud, kui suur on liivaranna osa, mis arendajal on kohustuslik säilitada ja parandada, ei saa nemad kompromissile minna. "Kuna detailplaneeringut tuleb lugeda nagu dokumenti, siis võib mõista, et see, mis pole seal rangelt keelatud, on lubatud," sõnas Paaver, kelle hinnangul tuleb ka krundipiire vaadata kui potentsiaalseid rajatispiire. 

Planeeringuala ümbritseva tara lubab Pro Kapital eemaldada nii pea, kui protsessid jätkuda saavad. "Tahame kohe, kui saame planeeringuga edasi minna, muuta territooriumi avalikuks alaks, et saaks ellu viia ka arhitektuurikonkurssi," lausus Remmelkoor.

Detailplaneeringu avalik arutelu peaks toimuma esialgsete plaanide kohaselt 6. oktoobril Kultuurikatlas.

Toimetaja: Greete Palmiste

Allikas: Reporteritund: VastasseisKaia KanepiKaia Kanepi
Kaia Kanepi kaotas Wimbledonis heitlikult kulgenud põnevuskohtumise

Eesti naiste tennise teine reket Kaia Kanepi (WTA 544.) jaoks lõppes tänavune Wimbledoni tenniseturniir kvalifikatsiooni teises ringis, kui ta kaotas maailma edetabelis 166. koha hoidvale Austraaliat esindavale venelannale Arina Rodionovale 6:2, 2:6, 5:7.

Uuendatud: 15:11 
Riigikogu maratonistung, kus valmis enamus 1. juulil jõustuvatest seadustest.Riigikogu maratonistung, kus valmis enamus 1. juulil jõustuvatest seadustest.
1. juulist jõustub sadakond seadust

1. juulist jõustub Eestis 257 uut õigusakti, nende hulgas on 88 seadust ja 169 määrust, mis puudutavad mitmeid erinevaid valdkondi. 

"Avatari" uusi osasid saab näha juba paari aasta pärast"Avatari" uusi osasid saab näha juba paari aasta pärast
"Avatar 2" tutvustab 3D-efekti, mis saavutatakse ilma spetsiaalsete prillideta

Režissöör James Cameron plaanib tuua filmi "Avatar 2" kinodesse tehnoloogiaga, mis võimaldab tekitada 3D-efekti ka ilma spetsiaalseid prille kandmata.

Aktsiisitõusude mõjul käivad eestlased Lätist alkoholi ostmas. Õiguskantsler peab täiendavaid aktsiisitõuse põhiseadusevastaseks.Aktsiisitõusude mõjul käivad eestlased Lätist alkoholi ostmas. Õiguskantsler peab täiendavaid aktsiisitõuse põhiseadusevastaseks.
Riigikohus teeb otsuse alkoholiaktsiisi tõusu põhiseaduslikkuse kohta

Riigikohus teeb reedel otsuse õiguskantsler Ülle Madise taotluses alkoholiaktsiisi tõusu kehtetuks tunnistamiseks.

Tommy CashTommy Cash
Tommy Cash soovib Õllesummeri lava taha valget sisustust ja ülikallist šampanjat

8. juulil astub Tommy Cash Õllesummeril üles oma seni suurima live-kontserdiga Eestis. Oma lavataguste nõudmistega teeb räppar aga omamoodi ajalugu.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics