Janson: Eesti ei saa muutuda pagulaste transiidimaaks ({{commentsTotal}})

Eero Janson, MTÜ Eesti Pagulasabi.
Eero Janson, MTÜ Eesti Pagulasabi. Autor/allikas: Scanpix/Postimees/Priit Mürk

Eesti ei saa muutuda põgenikekriisi ajal transiitmaaks, kuna siia ümberpaigutamise teel toodud inimesed saavad pagulasstaatuse ja õigusliku kaitse vaid Eestilt. Selge on ka see, et riigid ei saa valida välja konkreetseid inimesi, kellele kaitse anda, kuid võib kindel olla, et kõigi siia jõudvate põgenike taust on enne põhjalikult kontrollitud.

"Ümberasustamise ja -paigutamise osas informeeritakse inimesi, mis neid Eestis ees ootab. Siia tuuakse ainult need, kes on andnud nõusoleku tulla ainult Eestisse. Kui nad tahavad mujale minna, siis pagulastele [Schengenis kehtiv] vaba liikumine ei laiene," rääkis Vikerraadio saates "Reporteritund" MTÜ Pagulasabi juht Eero Janson. See tähendab, et kui siin kaitse saanud inimene uude riiki tahab minna, ei kehti talle enam pagulasstaatusega kaasnenud õigused.

Janson tõi näiteks, et kui Eestisse tuli mõned aastad tagasi elama Itaaliast kaitse saanud inimene, ei olnud tal kaks aastat võimalik siinsete kodanikega võrdsetel alustel töötada. Tööturul nähti teda kui välismaalast. "Edasine ränne on nende kahe skeemi puhul välistatud nii informeerimise kui ka praktiline kaalutlusega. Neid lihtsalt ei oota teistes riikides mingeid hüvesid," rääkis Janson.

Väited sellest, et Eestisse ümberpaigutatavate sõjapõgenike hulgas on suures osas orvud, ei ole Jansoni sõnul realistlik. Tema hinnangul on euroliitu sattuvad lapsed saatjata alaealised, keda on suure tõenäosusega ootamas pere või sugulased. "Tegeleda tuleb nende perede leidmise, mitte lapsendamisega," sõnas Janson.

Iga riik saab isikuid tagasi lükata julgeolekukaalutlustel, kuid väga põhjalikku valikut, keda vastu võetakse, Jansoni sõnul teha ei saa. Meeles tuleb aga pidada, et ümberasustatavatele inimeste tausta kontrollitakse põhjalikult ning nii võib kindel olla, et meile jõuavad need, kes tõepoolest sõjakoldest pagenud. "Kogu varjupaigamenetluse mõte on teha kindlaks kõik põhjused, miks inimene on põgenenud. Ta peab väga detailselt oma taotlust põhjendama ja tõendama, et on pärit sealt, kust väidab end olevat," rääkis Janson.

Selleks, et selgitada välja, kas inimesed räägivad tõtt, palutakse muude taustaküsimuste hulgas inimesel kirjeldada piirkonda, kust ta on pärit, rääkida lähedastest linnades; kontrollitakse ka dialekti.

Laias laastus saab Lõuna-Euroopasse sisenenud inimesed jagada kaheks: on sõjajalust põgenejad ning need, kes soovivad euroliitu siseneda selleks, et paremale elujärjele saada. Viimaseid nimetatakse ka majandusmigrantideks. "Majanduslikel põhjustel rändavad inimesed ei saa kaitset ja siin ongi suur küsimus, et terad sõkaldest eraldataks. Kaitset antakse vaid vajajatele," rääkis Janson.

Kaitse saavad vaid need, kelle elu on kodu ohus

Pagulastega seotud teemade puhul tuleb selget vahet teha kahes olukorras: igapäevases migratsioonipoliitikas ning sel aastal tipnenud eriolukorras, mida proovitakse ümberasustamise ja -paigutamisega leevendada. Esimese puhul kehtib reegel, et kui Eestisse jõuavad Euroopa Liitu illegaalselt sisenenud inimesed, on meil kohustus nad vastu võtta ning nende varjupaigataotlust menetleda. Sellise korraga nõustus Eesti euroliitu astudes ja konventsioonile.

Siia jõudnute puhul algatatakse sarnane menetlus, mida praegu ka Lõuna-Euroopasse jõudnud põgenike puhul tehakse: abi ja kaitset sooviv inimene peab suutma tõestada, et tema elu on koduriigis ohus või et teda ning tema peret on taga kiusatud. Kokkuvõtvalt: kaitse saavad need, kelle inimõigusi on rängalt rikutud. Praegu on Rootsi ja Saksamaa öelnud, et Süüriast tulnud inimesi tagasi kodumaale ei saadeta. Sel aastal on Euroopa Liitu sisenenud umbes 360 000 inimest, kellest veidi enam kui pooled on pärit Süüriast.

Eelkirjeldatud lepet, et euroliidu liikmesriigid menetlevad kõikide asüülitaotlejate palveid, rikkus Kreeka juba 4-5 aastat tagasi. Jansoni hinnangul oli Liidul sellega tegelemiseks ja Kreeka aitamiseks piisavalt aega ning riiki saadeti ka euroliidu asüülitaotluse tugiameti menetlejad olukorda leevendama, kuid viga on süsteemis üldiselt. "Näeme, et euroliidu süsteem lonkab kahte jalga korraga. Oleks aeg istuda laua taha ja kogu süsteem uuesti läbi mõelda," arvas Janson. Seni aga keskendutakse pehmendamiseks liikmesriikide abile pagulaste ümberpaigutamises.

Ajakirja Diplomaatia peatoimetaja Erkki Bahovski rääkis, et praegust pagulastetulva põhjuseks võib suuresti lugeda 2010. aastal Araabiamaades toimunud protesti- ja demonstratsioonide lainet ehk Araabia kevadet. Sellest sai alguse ka Liibüa ning hiljem Süüria kodusõda. Esimestel aastatel paigutati põgenikud suuresti ümber lähimaades asuvatasse laagritesse, saadeti küll mõningat humanitaarabi, kuid Kreeka kriis, Venemaa agressioon Ukrainas ning üldisest majanduskriisist väljatulek tõmbasid euroliidu ja lääneriikide tähelepanu Araabiast eemale.

Sel aastal suurenenud mere- ja viimasel ajal ka maismaapõgenike hulk on Bahovski ja Jansoni hinnangul tingitud esmaselt Araabiamaade humanitaarolukorra halvenemisest ning teisalt ka Euroopa Liidu otsusest Vahemerel toimuva osas kontrolli vähendada. See võis anda signaali, et euroliitu pääsemine on varasemast kergem. Üldiseks kõneaineks said Vahemere paadipõgenikud aga sel kevadel toimunud massiliste laeva- ja paadihukkude järel.

Olukorra teeb keerulisemaks ka see, et lisaks Araabiamaadest pärit põgenikele jõuab liidu piiridele abi ootajaid ka Eritreast, mujalt Aafrikast ja Balkanimaadest. "Eritrea puhul on tegemist riigiga, mis asub ajakirjandusvabaduse osas Põhja-Koreast allpool. Räägime väga karmist diktatuuririigist; püsivast sõjaväeteenistusest, kuhu mehi värvatakse ning kust nad enam välja ei saa; riigipiirist, mida ei ole võimalik legaalselt ületada, sest ka piirile lähenedes lastakse inimesed maha. Räägime kaasaegsest teisest Põhja-Koreast," selgitas Janson.

Näiteks Balkanimaadest ja Põhja-Aafrikast pärit põgenike puhul on suuresti tegemist majandusmigrantidega, seega peavad euroliidu ametnikud kontrollima põhjalikult immigrantide tausta, et tõelised abivajajad kaitset saaksid.

 

 

 

 

Allikas: ReporteritundUUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

Reformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.