Pagulastele tugiisikuks soovijaid on kohtadest kordi rohkem ({{commentsTotal}})

Vao küla.
Vao küla. Autor/allikas: Kalev Saar/Postimees/Scanpix

Johannes Mihkelsoni keskuse (JKM) projektijuht Juhan Saharov tõdes, et huvi asuda pagulastele ja varjupaigataotlejatele tugiisikuks on suur, sügisesel konkursil laekus 15 kohale ligi 160 avaldust.

Johannes Mihkelsoni keskusel, kes pakub tugiisikuteenust EL-i ja siseministeeriumi kaasrahastamisel, on hetkel 15 töötavat tugiisikut, sel sügisel koolitatakse välja veel 15. "Ja väga suure tõenäosusega teeme järgmise aasta alguses jälle 15-se grupi," kinnitas Saharov ERR-i uudisteportaalile.

Huvilisi tugiisiku kohale on Saharovi sõnul väga palju ning sügisel laekus 15 kohale ligi 160 sooviavaldust. Kandideerijate seas on palju noori, aga on ka täiesti keskealisi inimesi, kirjeldas ta. "Me oleme otsinud neid sotsiaaltöötajate ridadest, ülikoolide ridadest, igalt poolt," selgitas Saharov ja lisas, et tugiisikute ühine nimetaja peab olema soov aidata ja mõistev pool, kuidas pagulasi lõimida Eesti ühiskonda.

Eesti praeguse plaani järgi viivad tugiisikud pagulastega kokku kaks asutust: Johannes Mihkelsoni keskus ja MTÜ Eesti Pagulasabi.

Eesti Pagulasabil on vabatahtlike andmebaasis hetkel enam kui 100 nime. "Neist üks osa on mõni aasta tagasi läbinud ka baaskoolituse ja üks osa juba töötavad vabatahtlikena, kuid suurem osa neist on lisandnud meie baasi viimaste kuude jooksul. Neile pakume koolitusi käesoleva aasta lõpus, esialgu umbes 30-40 huvilisele," rääkis MTÜ Eesti Pagulasabi juht Eero Janson.

Ta lisas, et nii nemad kui ka JMK saavad tugiisikuid veel jooksvalt lisaks välja koolitada.

"Silmas tuleb pidada ka, et pagulased ei vaja tugiisiku abi pidevalt, vaid enamasti just esimese paari kuni kuue kuu jooksul, sealt edasi vastavalt vajadusele. Seega jõuab üks tugiisik vajadusel tegeleda päris mitme pagulasperega," märkis Janson.

Tugiisikutega tehakse aastane leping, samamoodi sõlmitakse aastane leping kliendi ehk näiteks Süüria perekonnaga. "Aasta aega on see nominaalne abistamisperiood, mida me pakume praegu ka samamoodi igapäevaselt," lausus Saharov. Lepingus pannakse kirja tegevused, milles tugiisik aitab ja milles mitte.

"Otsime soovitavalt sotsiaalala kogemusega inimesi, kes oleks inimeste ja välismaalaste abistamisega kokku puutunud, kes valdavad keeli. Näiteks on meil ka juba inimesi, kes on väikse araabia keele oskusega," tõi Saharov välja. Seega peab tugiisik tema sõnul kindlasti olema koolitatud inimestega töötamiseks.

Sotsiaalministeeriumi meedianõunik Aleksandra Solntseva kinnitas, et tugiisik ei pea ilmtingimata olema sotsiaaltöötaja või sotsiaalse taustaga, aga tugisiikuks saab olla inimene, kes on läbinud spetsiaalse tugiisiku koolituse, mida teevad nimetatud kaks asutust.

Ka Eero Janson leidis, et eelistatud on loomulikult sotsiaalvaldkonna inimesed, kes juba süsteemis orienteeruvad. "Kuid teadmiste puudumine, vähemalt meie vabatahtlike puhul, ei ole üldjuhul takistuseks – selle probleemi lahendab täiendkoolitus. Esmatähtis on soov aidata vastavalt oma oskustele ja teadmistele. Meie vabatahtlike seas on nii tugiisikuid ja selle kandidaate kui ka keeleõpetajaid ja huvitegevuse pakkujaid, nii noori kui vanu, nii Eesti inimesi kui Eestis elavaid välismaalasi," ütles Janson. Vabatahtlikuks soovijad saavad endast teada anda ka MTÜ veebilehel.

Juhan Saharov märkis, et need sajad pagulased, kelle vastuvõtmiseks Eesti on valmisolekut avaldanud, tulevad alles kahe aasta jooksul. "Kui me jagame selle kuude peale ära ja teades, kui aeglaselt kogu see asi toimub, siis ma ei imestaks, kui neid enne märtsi ei tule ühtegi," lausus ta.

Kui koostöö Itaaliaga sujub, siis hakatakse pagulasi vastu võtma jaanuarist. "Kui me mõtleme, et üks-kaks-kolm pere kuus ja meil on 40 tugiisikut ja üks tugiisik võib tegeleda kahe-kolme perega, siis selles mõttes on see täiesti proportsioonis, et kindlasti ei ole neid vähe," leidis Saharov.

Toimetaja: Liis VelskerUUS ERR.ee lühidokkide sari
Martin Kuusk.Martin Kuusk.

Haiguse lugu: elu eluaegse haigusega

Väikesest peale rongide vastu huvi tundnud ning huvist endale ka ameti teinud Martin Kuusk põeb haigust nimega sclerosis multiplex. Sportlikust, elurõõmsast ja pidevalt naljatlevast mehest on võimatu peale vaadates aru saada, et teda tabanud tõbi kuulub tegelikult tõsiste krooniliste haiguste hulka.

Ruja proovRuja proov
Kirglik Ruja proovisaalis: pidev nääklemine ja vaidlemine väsitab

20. augustil on põhjust pidutseda, sest Eesti iseseisvuse taastamisest möödub 26 aastat. Et peost saaksid osa kõik eestimaalased, teeb ETV vastuvõtult ka teleülekande, kus musitseerib vaid üheks õhtuks kokku tulev ansambel Ruja. 

Reformierakonna valimiskampaania algus TallinnasReformierakonna valimiskampaania algus Tallinnas
Kantar Emori uuring: Reformierakonna toetus jätkab kasvu

Augustis oli Eesti populaarseim partei taas Reformierakond, mille toetus on viimase kolme kuu jooksul järjekindlalt kasvanud, selgub uuringufirma Kantar Emor BNS-i ja Postimehe tellimusel läbi viidud erakondade toetuse uuringust.

Uuendatud: 10:30 
ARVUSTUS
Birgitta Festival 2017. "Tosca".Birgitta Festival 2017. "Tosca".

Birgitta kasvatab uut publikut peale

Saatuse tahtel uuele kunstilisele juhile edasi liikunud Birgitta Festival on klassikat hindava püsipubliku kõrval võtnud missiooniks kasvatada peale ka uut ja uudishimulikku publikut, kelle maitse tabamiseks on paletti laiendatud. Selle kinnituseks on alates tänavusest aastast igal aastal kavas ka üks lasteetendus.

UUDISED
Helsingi sadam.Helsingi sadam.
Soome-Eesti laevareisijate arv on esimest korda suurem Soome-Rootsi suunast

Soome transpordiameti teatel on Eestisse suunduva mereliikluse reisijate arv esimest korda ajaloos suurem kui Rootsi suunduvatel laevadel reisivate inimeste arv.

Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.Mart Luike intervjueeris Indrek Kiisler.

Luik: Sõõrumaa kaitseb poliitikasse minnes oma ärihuve seaduslikul moel

Valimisliidu "Tegus Tallinn" kampaaniajuht Mart Luik leiab, et pole midagi taunimisväärset, kui valimisliidu ettevõtjast asutaja Urmas Sõõrumaa soov on poliitikas muu hulgas ka oma ärihuve kaitsta.

Marika Priske ja Ainar Ruussaar.Marika Priske ja Ainar Ruussaar.
Priske ebaõnnestunud SKAIS2-st: poliitikud poleks saanud teisiti otsustada

Sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priske tunnistas ERR-i saates "Otse uudistemajast", et on üks vastutavamaid isikuid ebaõnnestunud SKAIS2 projektis. Tema sõnul on küsimus selles, kas tegu on fataalse ebaõnnestumisega või saab sellest midagi õppida.

Urmas RaagUrmas Raag
EM-il märaga võistlev Raag: täkud võivad hakata mõtlema kuust ja päikesest

Takistussõitja Urmas Raag alustas juba möödunud nädalavahetusel oma ratsu Ibellega teed Rootsi Göteborgi, kus nädala pärast astutakse üles Euroopa meistrivõistlustel.

Urmas SõõrumaaUrmas Sõõrumaa
Linnapeakandidaadid vastavad | Savisaare vari Sõõrumaa valimisliidu kohal

Urmas Sõõrumaa initsiatiivil loodud valimisliit “Tegus Tallinn” on poliitikute jaoks tundmatu suurus. Suve alguses sündinud liit pole nimekirja ega programmi avalikustanud, kuid Kristen Michal, Rainer Vakra ja Martin Helme usuvad, et ettevõtjate liit soovib kinnistada Keskerakonna võimu. 

Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.Munad ja kanad Hollandis Luntereni linnufarmis.
Mürgimunadest tulenev kahju võib ulatuda üle 150 miljoni euro

Hollandi farmerite ja jaemüüjate hinnangul võib putukamürgiga fiproniil saastunud munadest tulenev kahju ulatuda üle 150 miljoni euro.

Foto on illustreeriv.Foto on illustreeriv.
Tallinna linnapeakandidaadid | uuest võimuliidust on veel vara rääkida

Tallinna linnapeaks kandideerivad erakondade esinumbrid tõdesid ERRile antud intervjuudes, et praegu on uut pealinna võimuliitu vara ennustada, sest pole kindel, kes üldse võistlema tulevad. Samas märgivad kõik kandidaadid peale Taavi Aasa, et Keskerakond on linnatüüri juures väsinud, mistõttu peaks sügisest tööle asuma uus koalitsioon. 

DNA molekul.DNA molekul.
Biohäkkerid lisasid DNA-sse isekäivituva pahavara

DNA-sse on võimalik salvestada määratus koguses informatsiooni. Nii nähakse seda ühe tuleviku kõige paljutõotavama andmekandjana. USA biohäkkerid näitavad nüüd, et DNA-sse saab peita ka pahavara, millega saab ideaaltingimustel üle võtta selle järjestamiseks kasutatavaid arvuteid. See seaks löögi alla näiteks tundlikud terviseandmed.

UUDISED
Apteek.Apteek.
Konkurentsiamet: apteegireformi pole senini piisavalt analüüsitud

2015. aastal apteegireformi kritiseerinud konkurentsiamet on senini seda meelt, et kehtestatud piirangud tuleks üle vaadata ja võimalik, et ka tühistada, sest muudatustest tulenevat kasu pole piisavalt analüüsitud ja konkurentsi need ei paranda.

Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.Kukeseened, herned ja maasikad Keskturul.
Tallinna linnapeakandidaadid | Keskturu uuenemine võtab veel aastaid

Viiest ERR.ee küsitletud linnapeakandidaadist kolm tunnistasid, et pole aastaid Tallinna Keskturul käinud. Samas leidsid kõik, et näiliselt pealinna esituru tiitlit kandev kauplemiskoht peab uuenema, sest nõudlus värske kodumaise kauba järele on olemas. 

SAVISAAR KOHTUS
Kust tuleb väljend „puhas kui prillikivi“?

Edgar Savisaar kasutas tema suhtes esitatud korruptsioonikahtlustusi kommenteerides väljendit „olen puhas kui prillikivi.“ ERR Novaator uuris aga, kust selline väljend tuleb ja mida see õigupoolest tähendab?

VALIMISED TALLINNAS
Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.Indrek Kiisler ERRi raadiouudistest usutleb kõiki Tallinna linnapeakandidaate. Avaldame kandidaatide vastused järgemööda järgmise paari nädala jooksul.
Tallinna linnapeakandidaadid vastavad: mida teha Tallinna televisiooniga?

Tallinna televisioon on olnud pealinna volikogu opositsioonil pinnuks silmas juba aastaid. Ka tänavustel KOV valimistel ripub Tallinna TV pea kohal kirves, sest vana kolmikliit IRL, SDE ja Reformierakond lubavad võidu korral munitsipaaltelevisiooni stuudios tuled päeva pealt kustutada või kanali erastada, kuid EKRE ja Keskerakond on teist meelt. 

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

TrompetTrompet
Otse kell 19: klassikakolmapäeva kontsert Tallinna loomaaias

Tallinna loomaaias toimuvad juba mitmendat suve toredad klassikalise muusika kontserdid. Täna pakub rõõmu akordioniduo Aavo Otsa trompetiansambel.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.