Ekspert: välismaale tööle minnes tuleks lepinguid kontrollida ({{commentsTotal}})

Inimkaubanduse vastu võitleva MTÜ Living for Tomorrow juhataja Sirje Blumberg hoiatab välismaale tööle minnes vahendusfirmade eest, mis vahendustasu küsivad ja vahenduse eest lepingut ei paku. Tööle minnes peaks kontrollima, et oleks leping vahendusfirmaga ja ka tulevase tööandjaga.

Blumberg ütles "Terevisioonis", et kõige tavalisem on pettus, mis algab juba Eestist näiteks läbi vahendusfirma. "Lubatud on ühte, ja kui inimene jõuab kohale, on midagi absoluutselt teistsugust. Paremal juhul ta ei sõidagi siit Eestist välja, sest see pettus ja raha võtmine on toimunud juba siinsamas," lausus ta.

Blumbergi sõnul tuleb ette nii tööalast kui ka seksuaalset ekspluateerimist. "Seal on kombinatsioon väga paljudest asjadest, mis viivad inimese olukorda, kus ta ei saa riigist isegi ära sõita," märkis Blumberg.

"Sisu on inimestel ikkagi esmalt see, et ei saanud palka kätte. Kui me hakkame rohkem rääkima, alles siis tulevad välja need asjad, mida meie peame oluliseks. Aga võibolla meie inimene on niivõrd kannatlik, et ta ei mainigi, millistes tingimustes ta ööbib," rääkis ta.

Blumberg tõi näite töömeestest, kes töötasid Soomes elektriliinide paigaldusega, aga pidid rinda pistma niiske ja ohtliku töökeskkonnaga ning töötama ilma turvavahenditeta. Mehed elasid betoonist punkris ning neil polnud võimalust märgi tööriideid kuivatada. Tööandja vedas üht töötajat auto pagasiruumis.

Teise näitena tõi ta välja loo sellest, kuidas Taanis värbas vahendaja Eestist tööle inimesi, kelle nimele registreeris ta libafirmasid. Tööotsijad sattusid enesele teadmata võlgadesse.

Viimasena rääkis Blumberg naisest, kes läks Soome koristajaks, ent sai tööülesanded, mida polnud võimalik täita.

Hädas naine hakkas koristamas käima ka öösel, et jõuaks oma töö tehtud. Lõpuks ostis naine
ka ise koristusvahendeid.

Ta rääkis, et probleemid algavad suuremalt jaolt vahendusfirmast. Blumbergi sõnul ei tohi mingil juhul vahendusfirmale maksta. Ning vahendusest tuleb sõlmida leping. "Tuleb jätta endale üks põhitõde meelde, et vahendaja on ainult vahendaja. Vahendaja ei ole tulevane tööandja. Vahendusleping tuleks kätte saada Eestis, see läbi lugeda, sobivusel allkirjastada ja ka kontrollida, kas tegemist on ikka registreeritud vahendusfirmaga," sõnas Blumberg.

Ja siis kui inimene juba suundub tööle välisriiki, võiks tal olla käes ka juba tulevase tööandjaga sõlmitud töööleping, ent töölepinguid Eestisse sõlmimiseks ei taheta kuidagi saata.

Blumbergi sõnul ei tasu ühtegi suulist kokkulepet usaldada.

Inimkaubanduse ennetamise ja ohvrite abistamise nõustamisliin Eestis 6607320 saab aastas keskmiselt 500 kõnet.

Toimetaja: Aleksander KrjukovPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest äraPolitsei ajas puukaitsjad Haabersti hõberemmelga juurest ära
Puukaitsjad takistasid tulutult tunde Haabersti remmelga mahavõtmist

Politseil kulus teisipäeva varahommikust alates ligi kuus tundi, et Tallinnas Haabersti ristmiku ümberehitusele ette jäänud remmelga juurest valvet pidanud aktivistid eemale ajada, et saaks puu maha võtta.

Uuendatud: 14:58 
INTERVJUU
Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.Venemaa suursaadik Aleksandr Petrov.
Vene suursaadik: sanktsioonid on halvasti mõjunud nii Eestile kui Venemaale

Vene Föderatsiooni suursaadik Aleksandr Petrov tunnistas ERR-ile antud lühiintervjuus, et kui vahepeal oli Eesti ja Venemaa suhetes paranemise märke, siis viimaste sündmuste valguses on suhted taas halvenenud.

Mupo palub abi Tallinnas Pirital inimesi ründava kurja koera tabamisel

Tallinna munitsipaalpolitsei palub abi, et tabada Pirita-Viimsi kandis liikuv ning inimesi ründav koer.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
Real Time Web Analytics