Kiievis käivitus Inimõiguste Instituudi juhtimisel krimmitatari avaliku diplomaatia projekt ({{commentsTotal}})

Mustafa Džemilev
Mustafa Džemilev Autor/allikas: ITAR-TASS/Scanpix

Sellel nädalal käivitus Kiievis kaheaastane projekt “Krimmitatarlaste inimõiguste eestkoste avaliku diplomaatia kaudu”, mille eesmärgiks on tõsta rahvusvahelist teadlikkust krimmitatarlastest kui Krimmi ja Ukraina põlisrahvast ning suurendada toetust krimmitatarlastele Euroopa Liidus ja rahvusvahelistes organisatsioonides.

Projekti juhtpartneriks on Inimõiguste Instituut ja Ukraina-poolseks partneriks Ukraina presidendi voliniku krimmitatari küsimustes (Mustafa Džemilev) büroo. Projekti rahastatakse Eesti välisministeeriumi arengukoostöö programmist, teatas Inimõiguste Instituut.

“See projekt on järjekordne samm maailma teavitamisel sellest, mis meiega toimub okupatsiooni tõttu ning et krimmitatarlaste hävitamine ei ole aset leidnud vaid lähiminevikus. Eesti on ajalooliselt vastutustundlik riik, kes teab oma iseseisvuse hinda. Praegu teeb Eesti konkreetseid jõupingutusi krimmitatarlaste kui Krimmi põlisrahva võitluses oma õiguste ja vabaduste eest”, ütles Mustafa Džemilev, Ukraina presidendi volinik krimmitatarlaste küsimustes.

Mart Nutt, kes on üks projekti ekspertidest rõhutas, et Krimmi ebaseadusliku annekteerimise tulemusel on tõsiselt kannatanud krimmitatarlaste kui Krimmi põlisrahva inimõiguste kaitse ning ohtu on seatud krimmitatari kultuuri, keele ja elulaadi säilimine. “Tulenevalt sarnastest kogemustest lähiajaloos ning põlisrahvaste õiguste olulisest Eesti inimõiguste agendas on igati põhjendatud Eesti riigi ja kodanikuühiskonna toetus krimmitatarlastele nende inimõiguste eestkostel praegusel raskel ajal.”

Kiievis toimunud pressikonverentsil rõhutas Ukraina poolse partneri esindaja, krimmitatarlaste rahvuslik liider Mustafa Džemilev projekti olulisust laiemas poliitilises kontekstis: “Sellel projektil saab olema suur tähendus Krimmi probleemi üldisemal valgustamisel ning Ukraina territoriaalse terviklikkuse tagamisel”.

Projekti eksperdi, ÜRO Põlisrahvaste Püsifoorumi aseesimehe Oliver Loode sõnul mõjutab avalik diplomaatia otseselt krimmitatarlaste võimalusi seista oma rahva inimõiguste eest: “Mida rohkem maailm teab krimmitatarlastest ja mida rohkem neil on rahvusvahelisi liitlasi, seda raskem on okupatsioonivõimudel rikkuda krimmitatarlaste kui põlisrahva inimõigusi”.

Projekti raames on kavas krimmitatari avaliku diplomaatia strateegia koostamine, krimmitatari kui põlisrahvast tutvustava stendinäituse ja videoklipi tootmine ning infoseminaride läbiviimine rahvusvahelistes organisatsioonides, sh Euroopa Liidu institutsioonides ja liikmesriikides. Tänu projektile tugevneb krimmitatarlaste võimekus teostada avalikku diplomaatiat senisest tõhusamalt ja tulemuslikumalt.

Lisaks Ukraina presidendi krimmitatari asjade voliniku büroole on koostöövalmidust seoses projektiga avaldanud krimmitatari Medžlise esindajad ning Ukraina informatsioonipoliitika minister Yurii Stets. Projekt on kavandatud kaheaastasena ja lõpeb 2017. aasta septembris.

Toimetaja: Heikki AasaruKütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

Peaminister Jüri Ratas külastas Lääne-Eesti saari.Peaminister Jüri Ratas külastas Lääne-Eesti saari.
Fotod: Ratas külastas Ruhnut ja Saaremaad

Peaminister Jüri Ratas viibib kolmepäevasel ringreisil Saare maakonnas. Neljapäeval külastas Ratas Ruhnu saart ning reedel kohtus Saaremaa ettevõtjate ja omavalitsusjuhtidega. Edasi väisab peaminister Abrukat ning laupäeval Vilsandi saart. 

"1944""1944"
Forum Cinemas Baltic tegevjuht Kristjan Kongo: kodumaised filmid on muutunud kinodes tugevamaks

20. juuli "Huvitaja" keskendus filminduse ja kinokultuuri arengule, kus juttu tuli nii Eesti kinomaastiku kasvust kui ka Netflixist, mis haarab ka aina suuremat turuosa. Avaldame täismahus intervjuu Forum Cinemas Baltic tegevjuhi Kristjan Kongoga.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema