Priit Toobal astub riigikogust tagasi ({{commentsTotal}})

Priit Toobal.
Priit Toobal. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Keskerakonna peasekretär ja riigikogu liige Priit Toobal astub riigikogust tagasi kaks päeva enne tema kohta langetatavat riigikohtu otsust.

Priit Toobali avaldus:

Ligikaudu 48 tunni pärast peaks avalikustama Riigikohtu otsus, millest sõltunuks, kas saan Riigikogus jätkata või mitte. Muidugi ma loodan, et Riigikohus langetab õigeksmõistva otsuse, kuid pean arvestama ka vastupidise võimalusega.

Eesti Vabariigi Riigikogu on viimastel kuude eriti aga tegelikult viimase kümnekonna aasta jooksul pidevalt kaotanud usaldusväärsust ja tõsiseltvõetavust Eesti rahva silmis. Sellele on kindlasti alust andnud ka osade Riigikogu liikmete käitumine, kuid samuti see, et praegune valitsuskoalitsioon ja sellele eelnenud Ansipi valitsused on näinud Riigikogul vaid marginaalse kummitempli rolli. Praeguste valitsuserakondade saadikud on sellega vaguralt leppinud, andmata aru, et võimude tasakaal on sellega rikutud, loodetavasti mitte jäädavalt.

Kui Riigikohus teeb minu suhtes süüdimõistva otsuse, tuleks Riigikogul mind välja visata. Selline asi ei tuleks kasuks ei Riigikogu mainele ega ka Eesti rahvusvahelisele mainele. Kõige enam aga lõhuks see veel kord usaldust Toompea ja Eesti rahva vahel. Seda ei saa praeguses raskes olukorras kindlasti lubada. Eesti ühiskond on niigi ohtlikult lõhki ja millegi pärast valavad valitsuse liikmed ja president vaid õli tulle.

Sellepärast astun enne otsuse teada saamist tagasi. Nii on ka Riigikohtul vabamad käed hinnata asjaolusid silmas pidamata seda, mida nende otsus tähendab seadusandja ja Eesti mainele.

Mind on korduvalt süüdistatud, et hoian oma kohast iga hinna eest kinni. Olgu see lahkumisavaldus siis tõestuseks, et Toompeale valitakse ka neid, kellele aated, põhimõtted, kodumaa ja rahvas on oma karjäärist palju tähtsamad.

Täiendavalt pole mul antud hetkel oma otsuse kohta midagi lisada ja enne Riigikohtu otsust ma avalikkusele lisakommentaare ei anna. Palume seda austada. Ma ei soovi kohut mõjutada.

Kindlasti avaldan oma seisukoha Riigikohtu otsuse suhtes olenemata sellest, milline see tuleb.

Olen tänulikud valijate usalduse ja mandaadi eest ja lahkun kahetsusega, et ei saa oma tööd selles koosseisus lõpuni viia.

Seoses Priit Toobali tagasiastumisega asub alates 19. novembrist riigikogu liikmeks asendusliige Anneli Ott.

Märtsi lõpus jättis Tallinna ringkonnakohus Keskerakonna, Toobali ja Lauri Laasi nn nuhkimisskandaali kriminaalasjas süüdi ning samaks jäid ka neile mõistetud karistused.

Priit Toobali (31), Lauri Laasi (41) ja MTÜ Eesti Keskerakond kaitsjad Oliver Nääs ja Gretta Oltjer taotlesid selle peale riigikohtult Tallinna ringkonnakohtu ja Harju maakohtu süüdimõistvate kohtuotsuste tühistamist ning Toobali, Laasi ja Keskerakonna õigeksmõistmist või nende kriminaalasja saatmist uueks arutamiseks Tallinna ringkonnakohtule.

Nende kaassüüdistatav Ivor Onksion (25) ja tema kaitsja Urmas Simon maakohtu otsust ringkonnakohtus ei vaidlustanud.

Kohus mõistis süüdi

Mullu oktoobris mõistis maakohus Toobali ja Laasi süüdi eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobali ja Keskerakonna veel dokumendi võltsimises.

Kohus karistas Toobalit tingimisi üheaastase vangistusega kolmeaastase katseajaga ning Laasit tingimisi üheksa kuu pikkuse vangistusega sama pika katseajaga.

Keskerakond sai rahalise karistuse 10 000 eurot.

Kohus tunnistas Onksioni süüdi eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises ning mõistis talle rahalise karistuse 640 eurot, mille ta peab tasuma ositi kaheksa kuu jooksul.

Riigiprokurör Inna Ombler ütles pärast kohtuotsust ERR-i uudisteportaalile, et ta on maakohtu otsusega rahul, sest ka kohus leidis, et nii ebaseaduslikult teise inimese meilikontole sisenemine kui ka erakonna kassasse teadmata päritoluga sularaha vastuvõtmine on Eestis kuritegu.

Laasi ja Toobal märkisid pärast otsuse kuulutamist, et nad on jätkuvalt seisukohal, et nad pole seadust rikkunud ning tegemist on poliitilise protsessiga.

Süüdistus

Riigiprokuratuur süüdistab Toobalit ja Laasit eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobalit veel ka dokumendi võltsimises.

MTÜ Eesti Keskerakond sai süüdistuse dokumendi võltsimises juriidilise isikuna ning Onksion sai süüdistuse eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises.

Süüdistuse järgi kallutasid Toobal ja Laasi Onksioni eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele ehk mahitasid teda ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi (SDE) meilikontole ja edastama neile seal olevaid e-kirju.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal sai süüdistuse ka selles, et ta võltsis viit Keskerakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastavad tegelikkuses mitte toimunud sularahaannetusi kokku 11 030,28 eurot.

Mullu juuni lõpus alanud kohtuprotsessil ükski süüdistatavatest end süüdi ei tunnistanud.

Toobalilt ja Laasilt võeti saadikupuutumatus

Toonase õiguskantsleri Indrek Tederi ettepanekul võttis riigikogu mullu märtsi lõpus Keskerakonda kuuluvatelt riigikogu liikmetelt Priit Toobalilt ja Lauri Laasilt neile süüdistuse esitamiseks saadikupuutumatuse.

Toobalilt saadikupuutumatuse ära võtmise poolt hääletas 56 ja vastu 16 riigikogu saadikut.

Laasilt saadikupuutumatuse ära võtmise poolt hääletas 54 ja vastu 17 saadikut. Üks riigikogulane jäi erapooletuks.

Toonane riigi peaprokurör Norman Aas esitas mullu 21. veebruaril õiguskantslerile taotluse teha riigikogule ettepanek anda nõusolek keskerakondlastest riigikogulastelt Priit Toobalilt ja Lauri Laasilt saadikupuutumatuse äravõtmiseks ning nende suhtes süüdistusakti koostamiseks.

Uudisteportaal Delfi juhtis täna avaldatud uudises tähelepanu tõsiasjale, et kui otsus peaks tulema süüdimõistev ja Toobal oleks endiselt parlamendi liige, jääks ta ilma volituste lõppemisel saadavast hüvitisest.

Toimetaja: Rain KooliUSA asepresident Mike Pence.USA asepresident Mike Pence.
Dotsent: Pence ütleb eestlastele, mida kuulda soovime

Nädala lõpus saabub Eestisse ametlikule riigivisiidile USA asepresident Mike Pence. Tallinna ülikooli dotsendi Matthew Crandalli hinnangul ütleb Pence eestlastele seda, mida siin kuulda soovitakse.

Uuendatud: 21:58 
Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).Filosoof Anne Dufourmantelle (1964-2017).

Tuntud prantsuse filosoof hukkus uppumisohtu sattunud lapsi päästes

Reedel hukkus Saint-Tropez' kuurortlinna lähistel Pampelonne'i rannas tuntud prantsuse filosoof ja psühhoanalüütik Anne Dufourmantelle, kes oli läinud päästma kaht uppumisohtu sattunud last.

Jüri Karindi aastal 2006.Jüri Karindi aastal 2006.
Suri näitleja ja teatrimees Jüri Karindi

24. juulil lahkus meie seast 74-aastasena Eesti näitleja ja teatrimees Toivo-Jüri Karindi (02.08.1942–24.07.2017).

Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.Teaduspoliitika ekspert Jana Kolar soovitab Eestil toetada neid teadusvaldkoni, mis pakuvad tuge siinsele ettevõtlusele.

Ekspert: teaduse ökosüsteemis napib sidusust ja läbipaistvust

Euroopa arutab, kuidas püsida konkurentsis Aasia ja USA-ga. 75 miljardi euro suurust eelarvet on vaja kahekordistada, kuid kui reaalne see tegelikult on? Konkurentsis püsimiseks on vaja lihtsust raha taotlemisel ning suuremat sidusust erinevate institutsioonide vahel, kuid needki näivad ületamatud raskused, selgitab ERR Novaatorile intervjuus tunnustatud Euroopa teadusekspert.

Automaat, arhiivifoto.Automaat, arhiivifoto.
CNN avaldas videod Talibani käes olevatest Vene relvadest

CNN on saanud enda valdusse videod, mis suurendavad kahtlusi, et Venemaa on tarninud Afganistanis tegutsevale äärmusrühmitusele Taliban moodsamat relvastust. Nii Afganistani võimud kui ka USA on Moskvat käesoleval aastal korduvalt süüdistanud Talibani relvastamises, Venemaa esindajad on aga kõik sellised väited tagasi lükanud.

Eesti võrkpallifännidEesti võrkpallifännid
Eestist sõidab võrkpalli EM-finaalturniirile ligi 1500 fänni

Kuni juuni lõpuni oli Eesti võrkpallisõpradel võimalus osta Eesti võrkpallikoondise EM-i alagrupimängude pileteid ainult Eesti fännidele reserveeritud sektoritesse. Fännid kasutasid võimalust aktiivselt, augusti lõpus sõidab rahvuskoondisele kaasa elama umbes poolteist tuhat poolehoidjat.

TÜ raamatukoguTÜ raamatukogu
TÜ raamatukogu valmib tuleva aasta detsembris

Tartu ülikooli (TÜ) raamatukogu ehitustöid jätkavad YIT Ehituse asemel AS Ehitustrust ja Tallinna Ehitustrust ning tööd lõppevad esialgse kava kohaselt tuleva aasta detsembris.

Kirjanik Indrek Hargla, 2013Kirjanik Indrek Hargla, 2013
Selgusid aasta parimad ulmeteosed

Eesti ulmeühing jagas 20. korda ulme aastaauhindu Stalker.

Kütuseauto Lätis.Kütuseauto Lätis.
Läti minister: Eestis jäävad aktsiisid ka tuleval aastal kõrgemaks kui Lätis

Läti kavandab järgmisest aastast suurt maksureformi, mis toob kaasa ka aktsiisitõusu. Pärast seda jäävad aktsiisid lõunanaabrite juures endiselt väiksemaks kui Eestis, kinnitas Läti rahandusminister.

oluline teadusavastus
Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.Uuringu autor Chris Clarkson selgitamas reservaadi valvuritele väljakaevamistel toimuvat.
Video ja fotod: inimesed jõudsid Austraaliasse seniarvatust palju varem

Lugu sellest, kuidas või millal esimesed inimesed Austraaliasse jõudsid, on jutustatud pikka aega ja väga erineval moel. Täna ajakirjas Nature avaldatud uurimus annab sellele loole veel ühe ja üha enam üllatusi, aga ka küsimusi tekitava peatüki.

Teemat kommenteerib Mait Metspalu

Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.Üliõhuke sensor ja töökorras kunstsüda.
Tehnologiauudised: pehme süda ja pehmed kullast andurid

Maailmas on 26 miljonit inimest, kes vajavad uut südant. Praegu on selleks ainus võimalus saada doonorsüda teiselt inimeselt. Lähitulevikus on aga loodetavasti võimalik kasutada silikoonist tehissüdant, mis on juba praegu olemas, ühe väikese puudusega... Teadusmaailmas pakuvad üha rohkem kõneainet pehmed ja kantavad sensorid ning Jaapanis ollakse just ühe selise tehnologiaga tehtud läbimurre.

Äike.Äike.
Miks ei tohi äikese ajal puu alla varju minna?

Juba lasteaedades ja koolis õpetatakse meile, et äikese ajal ei tohi puu alla varju minna. Kuid miks? Kiire küsitlus kümne inimese hulgas andis levinuimaks ligikaudu sellise arvamuse: välk lööb puusse, see läheb põlema ning võib inimesele peale kukkuda. Kindlasti on ka see võimalik, kuid tegelikult on vastus sootuks muu.

Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.Sügisest on Eestis 213 omavalitsuse asemel 79.
Kiirotsing: mis saab koduvalla nimeks pärast haldusreformi?

Sel nädalal selgus lõplikult, millised vallad omavahel liituvad ning mis saab uute valdade nimeks. Pärast kohalike omavalitsuste valimisi sel sügisel jõustub haldusreform ning varasema 183 valla asemel jääb järgi 64. Linnade arv väheneb poole võrra ehk 30-lt 15-le. Mis on uute valdade nimed ja kas maakondlik kuuluvus on endine? Seda näeb allolevast otsingust.

reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine

Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab reporter Allan Rajavee.

Koolilõpetamiste eel portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema
ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.