Medtöötajad nõuavad uues kollektiivlepingus öötundidel poole suuremat palka ({{commentsTotal}})

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tervishoiutöötajad ootavad uuelt kollektiivleppelt peale palgalisa ka piiride seadmist üha suurenevale töökoormusele.

Tervishoiutöötajad esitasid oma seisukohad, millega minnakse juba sel kuul algavatele 2017/2018 aasta kollektiivlepingu läbirääkimistele. Lisaks jätkuvale palgatõusule soovitakse ka, et riik seaks piirid meditsiinitöötajate töökoormusele ehk määraks kindlaks, kui palju patsiente võib ühe arsti või õe kohta olla.

Tervishoiutöötajad soovivad eriarstide minimaalset tunnitasu viia kahetuhande 2018. aastaks seniselt kümnelt eurolt 14 euroni. Õdede palka tänaselt 5,5 eurolt enam kui seitsme euroni.

Kui põhipalk on tõusnud ka seni kehtiva kollektiivlepingu alusel, siis uude lepingusse soovitakse lisada ka 50 protsenti kõrgem palk öötundideks ja 30 protsenti kõrgem palk nädalavahetusteks.Tervishoiutöötajate kutseliidu presidendi Iivi Luige sõnul aitaks taoline tasustamine haiglatesse tööle meelitada just noorti.

"Noored mõtlevad ikkagi rohkem pere peale. Laupäeviti ja pühapäeviti on tööl staažikamad töötajad, sest noored tahavad endale rohkem vaba aega," rääkis ta.

Ühtlasi soovivad tervishoiutöötajad, et vähemalt nelikümmend protsenti tavapärasest tunnitasust saadaks ka selle aja eest, mis kodus n-ö valvel ollakse.

Uue kollektiivlepinguga soovitakse ära määrata ka tervishoiutöötajate maksimaalne töökoormus. Õdede liidu presidendi Tiina Tederi sõnul tahavad nad läbirääkimiste käigus jõuda selgete numbriteni, kui mitme patsiendi eest üks arst, õde või hooldaja korraga vastutab.

"Me töötame juba täna ülemäärase pinge all ja kui vaatame täna, kuidas mujal Euroopas tervishoiu teenust osutatakse, nt kui palju peaks olema patsiente arsti kohta või õdesid 1000 elaniku kohta - töötame ikkagi viimase piiri peal," sõnas ta.

Nii õed, kui ka arstid tõdevad, et puhtalt kollektiivleping töökoormusele piire ei sea. Küll aga annaks koormuspiiride paikapanemine selge mõõtme, kui palju meditsiinitöötajaid me juurde vajame.

Koolitused kolmandikus tasustamata

Kolmas oluline punkt, millega läbirääkimistele minnakse, puudutab tervishoiutöötajate täiendkoolitusi. Nimelt, kui nõuete järgi peaksid arstid, õed, aga ka näiteks ämmaemandad ennast aastas täiendama 60 tunni ulatuses, maksab haigekassa sellest praegu kõigest 40 tunni eest.

Arstide liidu peasekretäri Katrin Rehemaa tõdeb, et haigekassalt on nõuetele vastavat rahastatust oodatud juba aastaid, kuid senimaani pole läbirääkimised tulemusteni viinud. Nüüd loodetakse siiski edule, eriti arvestades, et koolitustest sõltub otseselt ravi kvaliteet.

"Kindlasti ei tohi koolituse mahtu vähendada, sest juba selle nimigi viitab ravikvaliteedi määrusele, seega ei tohi kindlasti kvaliteedis järele anda," leidis ta.

Katrin Rehemaa sõnul on oluline, et leping, mis puudutab otseselt ligi kahtekümmet tuhandet tervishoiutöötajat, laiemalt aga kõiki eesti elanikke, oleks oluliselt mitmekülgsem, kui puhtalt palgakokkulepe. Esimene koosolek, kuhu on tervishoiutöötajad kutsuvad lisaks haiglate liidule ka haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad, toimub ilmselt juba enne jaanuari lõppu.

Toimetaja: Greete PalmisteLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema