Medtöötajad nõuavad uues kollektiivlepingus öötundidel poole suuremat palka ({{commentsTotal}})

Autor: Postimees/Scanpix

Tervishoiutöötajad ootavad uuelt kollektiivleppelt peale palgalisa ka piiride seadmist üha suurenevale töökoormusele.

Tervishoiutöötajad esitasid oma seisukohad, millega minnakse juba sel kuul algavatele 2017/2018 aasta kollektiivlepingu läbirääkimistele. Lisaks jätkuvale palgatõusule soovitakse ka, et riik seaks piirid meditsiinitöötajate töökoormusele ehk määraks kindlaks, kui palju patsiente võib ühe arsti või õe kohta olla.

Tervishoiutöötajad soovivad eriarstide minimaalset tunnitasu viia kahetuhande 2018. aastaks seniselt kümnelt eurolt 14 euroni. Õdede palka tänaselt 5,5 eurolt enam kui seitsme euroni.

Kui põhipalk on tõusnud ka seni kehtiva kollektiivlepingu alusel, siis uude lepingusse soovitakse lisada ka 50 protsenti kõrgem palk öötundideks ja 30 protsenti kõrgem palk nädalavahetusteks.Tervishoiutöötajate kutseliidu presidendi Iivi Luige sõnul aitaks taoline tasustamine haiglatesse tööle meelitada just noorti.

"Noored mõtlevad ikkagi rohkem pere peale. Laupäeviti ja pühapäeviti on tööl staažikamad töötajad, sest noored tahavad endale rohkem vaba aega," rääkis ta.

Ühtlasi soovivad tervishoiutöötajad, et vähemalt nelikümmend protsenti tavapärasest tunnitasust saadaks ka selle aja eest, mis kodus n-ö valvel ollakse.

Uue kollektiivlepinguga soovitakse ära määrata ka tervishoiutöötajate maksimaalne töökoormus. Õdede liidu presidendi Tiina Tederi sõnul tahavad nad läbirääkimiste käigus jõuda selgete numbriteni, kui mitme patsiendi eest üks arst, õde või hooldaja korraga vastutab.

"Me töötame juba täna ülemäärase pinge all ja kui vaatame täna, kuidas mujal Euroopas tervishoiu teenust osutatakse, nt kui palju peaks olema patsiente arsti kohta või õdesid 1000 elaniku kohta - töötame ikkagi viimase piiri peal," sõnas ta.

Nii õed, kui ka arstid tõdevad, et puhtalt kollektiivleping töökoormusele piire ei sea. Küll aga annaks koormuspiiride paikapanemine selge mõõtme, kui palju meditsiinitöötajaid me juurde vajame.

Koolitused kolmandikus tasustamata

Kolmas oluline punkt, millega läbirääkimistele minnakse, puudutab tervishoiutöötajate täiendkoolitusi. Nimelt, kui nõuete järgi peaksid arstid, õed, aga ka näiteks ämmaemandad ennast aastas täiendama 60 tunni ulatuses, maksab haigekassa sellest praegu kõigest 40 tunni eest.

Arstide liidu peasekretäri Katrin Rehemaa tõdeb, et haigekassalt on nõuetele vastavat rahastatust oodatud juba aastaid, kuid senimaani pole läbirääkimised tulemusteni viinud. Nüüd loodetakse siiski edule, eriti arvestades, et koolitustest sõltub otseselt ravi kvaliteet.

"Kindlasti ei tohi koolituse mahtu vähendada, sest juba selle nimigi viitab ravikvaliteedi määrusele, seega ei tohi kindlasti kvaliteedis järele anda," leidis ta.

Katrin Rehemaa sõnul on oluline, et leping, mis puudutab otseselt ligi kahtekümmet tuhandet tervishoiutöötajat, laiemalt aga kõiki eesti elanikke, oleks oluliselt mitmekülgsem, kui puhtalt palgakokkulepe. Esimene koosolek, kuhu on tervishoiutöötajad kutsuvad lisaks haiglate liidule ka haigekassa ja sotsiaalministeeriumi esindajad, toimub ilmselt juba enne jaanuari lõppu.

Toimetaja: Greete PalmisteVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.