Reinsalu: valimisea langetamisel tuleb rakendada talupojatarkust ({{commentsTotal}})

1. september Tallinna koolides
1. september Tallinna koolides Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Euroopa Parlament soovitab oma resolutsioonis kaaluda europarlamendi valimiste vanusepiiri langetamist 16 eluaastani. Reedel avaldatud ametlikus vastuses toetab Eesti küll noorte suuremat kaasamist poliitikasse, kuid üleliidulist valimisea langetamist siiski ei poolda.

Läinud sügisel võttis Euroopa Parlament (EP) vastu resolutsiooni europarlamendi valmiskorralduse muutmise kohta, kus toodi ühe ettepanekuna välja üle-Euroopaline valimisea langetamise 16 eluaastani, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Statistikat vaadates on parlamendi ettepanek mõistev. Kui veel 1994. aastal osales EP valimistel ligi 57 protsenti hääleõiguslikest elanikest, siis iga järgmise korraga on valimisaktiivsus vähenenud. 2014. aastal toimunud valimistel jäi üle-euroopaline valimisaktiivsus alla 43 protsendi.

Reedel avaldati resolutsiooni kohta ka Eesti arvamus, milles toetatakse põhimõtet, et noori tuleks poliitikaga rohkem liita, kuid samas leitakse, et valimiseaga seotud küsimused peaksid jääma iga liikmesriigi enda otsustada.

Ka justiitsminister Urmas Reinsalu jääb üle-euroopalise reguleerimise osas skeptiliseks. "Neid küsimusi, mida on võimalik reguleerida riikidel endil, ei peaks üle-euroopaliselt kohustuslikus korras reguleerima," sõnas Reinsalu.

Ministri hinnangul tuleks europarlamendi resolutsiooni võtta liikmesriikidele tehtud poliitilise üleskutsena, mille raames saaks arutada, kuidas europarlamendi valimistel osalust suurendada ja debatti tugevamaks muuta.

"Pigem liigume talupoja tarkusega edasi ehk üheksa korda mõõda ja üks kord lõika," tõdes Reinsalu.

Et 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimistel saavad 16 aastased juba valida usub Reinsalu, et kõige pealt tulebki ära oodata, kuidas need valimised lähevad.

"Niisugustes põhimõttelistes riigiõiguslikkes küsimustes tuleb ära oodata ühe otsuse rakenduspraktika ja seetõttu on mõttekas vaadata, kuidas laiendatud osalused kohalikud valimised lähevad," arvas Reinsalu.

Laanet: EP valimised on eestlaste jaoks kaugemad

Samal arvamusel on ka riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet, kes usub, et kui KOV valimiste puhul valijaskonna laiendamine tõi kaasa tulise debati, siis EP valimistega seonduv arutelu möödub rahulikumalt.

"Kuna europarlamendi valimised on nii palju kaugemad protsessid, kuna Eesti inimeste sõna maksab palju vähem kui kohalikel valimistel, siis kindlasti ei ole need nii tuliseid," märkis riigikogu saadik.

See aga tähendab, et debatt EP valijaskonna laiendamise üle peaks olema veelgi põhjalikum ja argumenteeritum. "Eelkõige peaksid meil olema andmed ees, kuidas meil mööduvad järgmised kohalikud valimised," sõnas Laanet.

2014. aasta EP valimistel algas vanusepiir 16 eluaastast ainult Austrias. Samas näitab statistika, et kuni 24 aastaste noorte osalusprotsent oli sealsetel valimistel sama madal kui mujal Euroopas.

Toimetaja: Allan RajaveeLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema