Reinsalu: valimisea langetamisel tuleb rakendada talupojatarkust ({{commentsTotal}})

1. september Tallinna koolides Autor: Siim Lõvi/ERR

Euroopa Parlament soovitab oma resolutsioonis kaaluda europarlamendi valimiste vanusepiiri langetamist 16 eluaastani. Reedel avaldatud ametlikus vastuses toetab Eesti küll noorte suuremat kaasamist poliitikasse, kuid üleliidulist valimisea langetamist siiski ei poolda.

Läinud sügisel võttis Euroopa Parlament (EP) vastu resolutsiooni europarlamendi valmiskorralduse muutmise kohta, kus toodi ühe ettepanekuna välja üle-Euroopaline valimisea langetamise 16 eluaastani, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Statistikat vaadates on parlamendi ettepanek mõistev. Kui veel 1994. aastal osales EP valimistel ligi 57 protsenti hääleõiguslikest elanikest, siis iga järgmise korraga on valimisaktiivsus vähenenud. 2014. aastal toimunud valimistel jäi üle-euroopaline valimisaktiivsus alla 43 protsendi.

Reedel avaldati resolutsiooni kohta ka Eesti arvamus, milles toetatakse põhimõtet, et noori tuleks poliitikaga rohkem liita, kuid samas leitakse, et valimiseaga seotud küsimused peaksid jääma iga liikmesriigi enda otsustada.

Ka justiitsminister Urmas Reinsalu jääb üle-euroopalise reguleerimise osas skeptiliseks. "Neid küsimusi, mida on võimalik reguleerida riikidel endil, ei peaks üle-euroopaliselt kohustuslikus korras reguleerima," sõnas Reinsalu.

Ministri hinnangul tuleks europarlamendi resolutsiooni võtta liikmesriikidele tehtud poliitilise üleskutsena, mille raames saaks arutada, kuidas europarlamendi valimistel osalust suurendada ja debatti tugevamaks muuta.

"Pigem liigume talupoja tarkusega edasi ehk üheksa korda mõõda ja üks kord lõika," tõdes Reinsalu.

Et 2017. aasta kohalike omavalitsuste valimistel saavad 16 aastased juba valida usub Reinsalu, et kõige pealt tulebki ära oodata, kuidas need valimised lähevad.

"Niisugustes põhimõttelistes riigiõiguslikkes küsimustes tuleb ära oodata ühe otsuse rakenduspraktika ja seetõttu on mõttekas vaadata, kuidas laiendatud osalused kohalikud valimised lähevad," arvas Reinsalu.

Laanet: EP valimised on eestlaste jaoks kaugemad

Samal arvamusel on ka riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Kalle Laanet, kes usub, et kui KOV valimiste puhul valijaskonna laiendamine tõi kaasa tulise debati, siis EP valimistega seonduv arutelu möödub rahulikumalt.

"Kuna europarlamendi valimised on nii palju kaugemad protsessid, kuna Eesti inimeste sõna maksab palju vähem kui kohalikel valimistel, siis kindlasti ei ole need nii tuliseid," märkis riigikogu saadik.

See aga tähendab, et debatt EP valijaskonna laiendamise üle peaks olema veelgi põhjalikum ja argumenteeritum. "Eelkõige peaksid meil olema andmed ees, kuidas meil mööduvad järgmised kohalikud valimised," sõnas Laanet.

2014. aasta EP valimistel algas vanusepiir 16 eluaastast ainult Austrias. Samas näitab statistika, et kuni 24 aastaste noorte osalusprotsent oli sealsetel valimistel sama madal kui mujal Euroopas.

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.