Kooseluseadus tekitab endiselt pingeid ka valitsuskoalitsioonis ({{commentsTotal}})

Riigikogu põhiseadus- ja õiguskomisjonis arutati õiguskantsleri ettepanekut viia välismaalaste seadus kooskõlla põhiseadusega, et Eesti kodanikul oleks õigus tuua Eestisse elama samasooline partner, kes on pärit mõnest kolmandast riigist. Kooseluseadus aga tekitab endiselt pingeid ka valitsuskoalitsioonis.

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on välismaalaste seadus vastuolus põhiseadusega. See vastuolu seab samasooliste Eesti kodanike kooselu Euroopa Liidu omadest kehvemasse olukorda, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Praktikas on praegu nii, et kui Eesti kodanikul on näiteks ukrainlasest ehk siis mitte Euroopa Liidu kodanikust faktiline kooselupartner, kes on temaga samast soost, siis temal ei ole võimalik kvoodivabalt seda inimest Eestisse elama kutsuda," selgitas Madise.

Tema sõnul peaks aga samasoolisele kaaslasele elamisloa saamine Euroopa Liidu õiguse ja meie põhiseaduse järgi võimalik olema, kui inimene pole ohtlik Eesti julgeolekule.

"Eriti kummaliseks teeb selle olukorra asjaolu, et kui tegemist on Euroopa Liidu kodanikuga, kes Eesti kodanik ei ole, näiteks on Eestis üks Soome kodanik, siis tema samasuguse, näiteks ukrainlasest samasoolise partneri saab Eestisse elama kutsuda," lisas õiguskantsler.

Üks nüanss on asjal veel - kui Eesti kodanik elab näiteks Prantsusmaal koos oma ukrainlasest kooselupartneriga, siis aktsepteeritaks nende kooselu ka Eestis. Ehk seaduste vastuolu tõttu on kehvalt koheldud just Eestis elavad Eesti kodanikud.

Madise lisas, et just taolistest juhtumitest sai alguse tema ettepanek viia välismaalaste seadus kooskõlla põhiseadusega.

Õiguskomisjon pooldas seda ettepanekut üksmeelselt, põhiseaduskomisjon tahab enne otsustamist koguda täiendavat informatsiooni.

Riigikogus on jaanuaris tulemas ka kooseluseaduse rakendusosa teine lugemine.

"Kui oli hääletamine, siis Vabaerakond ja EKRE olid seljad kokku pannud ja Vabaerakond toetas EKRE muudatusettepanekuid nii, et jäi mulje, et nad on ühes paadis venitamistaktika ja ka ööistungite osas," rääkis sotsiaaldemokraadist õiguskomisjoni esimees Heljo Pikhof.

Koalitsioonipartneritest on ka Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) enamus olnud vastu.

"Oleme kooseluseadust arutanud varasemalt, kui see teise lugemise otsus vastu võeti ja siis meie seisukoht oli, et IRL-i liikmetel on see otsustus vaba, nii et me ei kehtesta hääletusdistsipliini," selgitas põhiseaduskomisjoni liige Mart Nutt (IRL).

Samal ajal on parlamendi menetluses veel üks kooseluseadust puudutav eelnõu, mille mõte on kooseluseadus üldse tühistada. Selle osas pole IRL veel otsust langetanud.

Õiguskomisjoni liige, reformierakondlane Valdo Randpere ütles, et kui IRL hääletab poolt, võib sellest hinnangut koalitsiooni toimimisele otsida küll.

"Öelda, et ta ei toimi täiel määral, võib kindlasti. Kas see tähendab nüüd ka seda, et see koalitsioon laguneb, ma ei julge ennustada, aga kindlasti, kui üks valitsuskoalitsioon töötab, siis ta peaks töötama koos," rääkis Randpere.

Riigikogu varasem praktika on näidanud, et nii mõnigi eelnõu läbib küll esimese lugemise, kuid jääb siis igavesti riiulile ega jõua järgmiste lugemiste ja lõpphääletuseni. Ka nii võib minna.

Toimetaja: Merili NaelLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema