NATO asepeasekretär: "roheliste mehikeste" saabumisele järgneb vastupanu kohalikelt, Euroopa ja Põhja-Ameerika vägedelt ({{commentsTotal}})

Alexander Vershbow
Alexander Vershbow Autor/allikas: Reuters/Scanpix
{{1452934315000 | amCalendar}}

NATO asepeasekretäri Alexander Vershbow hinnangul peab allianss Varssavi tippkohtumiseni jääva poole aasta jooksul kaasajastama alliansi heidutusdoktriini 21. sajandiks.

"NATO vajab samaaegselt mobiilseid ja kiireid abivägesid ning ettenihutatud kohalolekut," lausus Vershbow reedel Leedus Trakais julgeolekukonverentsil.

USA kaitseministeeriumi endise ametniku sõnul on see kaheosaline lähenemine kohustuslik, kui NATO soovib tõhusalt heidutada lühiajalise etteteatamisega konventsionaalseid ohte või hübriidrünnakuid, üritades samal ajal vältida juhuslikke konflikte.

"Me peame tegema selgeks, et NATO piiride ületamine ei ole valikuvõimalus, ei tankide ega eraldusmärkideta "väikeste roheliste mehikeste" kasutamise korral. Ei tohiks olla mingit kahtlust, et sellisele tegevusele järgneb viivitamatu vastupanu ja seda ei osuta mitte ainult kohalikud väed, vaid Euroopa ja Põhja-Ameerika väed samuti," lausus Vershbow.

Venemaa käitumine ei ole tema sõnul aasta jooksul muutunud. "Uued ja üha autoritaarsemad seadused on veelgi piiranud põhivabadusi Vene kodanikuühiskonna jaoks. Venemaa jätkab Ukraina destabiliseerimist poliitiliselt, majanduslikult ja sõjaliselt. Venemaa ei ole seni täitnud endale Minski lepetega võetud kohustusi, ehkki sõjategevuses on esinenud pause." 

"Venemaa agressiivne sõjalise võimekuse kasvatamine jätkub, mida õigustatakse Lääne-poolse ümberpiiramise ja reetmise võltsnarratiiviga. Euroopa julgeoleku nurgakiviks kuulutatakse Helsingi asemel Jalta," ütles NATO asepeasekretär.

Vershbow sõnul on aastataguse ajaga võrreldes ka uus areng. "Venemaa sekkumine Süürias oma liitlase president Assadi positsiooni tugevdamiseks ning sõjalise tugipunkti rajamiseks Vahemere idaosas." 

NATO huvides on rääkida Venemaaga selleks, et pingeid vähendada ja hoida ära riskide väljumine kontrolli alt, ent mingit tagasipöördumist tavapärase lävimise juurde ei saa Ukraina-vastase agressiooni jätkudes olla, sõnas NATO tsiviilstruktuuride tähtsuselt teine mees.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNSVenemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.Venemaa koondislased 2014. aasta MM-il enne mängu Alžeeriaga.

2014. aasta MM-il mänginud Venemaa jalgpallikoondisel lasub dopingukahtlus

Venemaa sporti on tabanud järjekordne dopinguskandaal, nüüd on kahtluse all kogu 2014. aasta MM-il mänginud jalgpallikoondis.

85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.85% teadusrahast kulutatakse prioriteetsetes valdkondades.

Eesti teadlased on EL-i raha taotlemisel Euroopas 3. kohal

Euroopa Liit jagab teadlastele raha programmi kaudu, mis kannab nime Horisont 2020 ning Eesti teadlased on selles viimasel kolmel aastal olnud väga edukad: ühtekokku on Eesti teadusprojektid saanud üle 72,6 miljoni euro.

ERR Multimeedia reportaaž
Kanepi sigareti keeramineKanepi sigareti keeramine
Cannabistrood ja tüütud libadiilerid ehk hoiatus turistilt turistile

Lääne-Euroopa riikide kanepipoliitika on olnud laveeriv, mistõttu valitsevad õhtumaades kanepitarbimist tolereerivad, kuid taimekasvatust keelavad hallid seadused, millest lõikab kasu otseselt või kaudselt organiseeritud kuritegevus. Oma kogemust Euroopa praeguse kanepikultuuriga jagab ERR Multimeedia reporter Allan Rajavee.

Viljandimaal hukkus maastikusõidukiga ümber läinud nooruk

Viljandimaal hukkus laupäeval maastikusõidukiga ümber läinud nooruk.

Ott TänakOtt Tänak

Tänak eesootavast Poola etapist: see on sõitjate ralli

Autoralli MM-sari jätkub järgmisel nädalavahetusel Poolas, millele Sardiinias võiduarve avanud Fordi piloot Ott Tänak läheb vastu lootusrikkalt.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Meeleavaldajad Haaberstis.Meeleavaldajad Haaberstis.
Muinsuskaitseamet riigikogule: Haabersti paju pole püha puu

Muinsuskaitseamet teatas ametlikus vastuses Haabersti paju kaitsele asunud riigikogu liikmetele, et puu ei vaja riikliku kaitse alla võtmist ning Õismäe elamurajooni pole põhjust miljööväärtusliku alana käsitleda.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

Mohamed SalahMohamed Salah
Liverpool ostis 39 miljoni euro eest ründetalendi

Eesti jalgpallikoondise kapteni Ragnar Klavani meeskond Liverpool ostis täna 39 miljoni euro eest AS Romalt egiptlasest ääreründaja Mohamed Salah', kes sõlmis viie aasta pikkuse lepingu.

On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema