NATO asepeasekretär: "roheliste mehikeste" saabumisele järgneb vastupanu kohalikelt, Euroopa ja Põhja-Ameerika vägedelt ({{commentsTotal}})

Alexander Vershbow Autor: Reuters/Scanpix
{{1452934315000 | amCalendar}}

NATO asepeasekretäri Alexander Vershbow hinnangul peab allianss Varssavi tippkohtumiseni jääva poole aasta jooksul kaasajastama alliansi heidutusdoktriini 21. sajandiks.

"NATO vajab samaaegselt mobiilseid ja kiireid abivägesid ning ettenihutatud kohalolekut," lausus Vershbow reedel Leedus Trakais julgeolekukonverentsil.

USA kaitseministeeriumi endise ametniku sõnul on see kaheosaline lähenemine kohustuslik, kui NATO soovib tõhusalt heidutada lühiajalise etteteatamisega konventsionaalseid ohte või hübriidrünnakuid, üritades samal ajal vältida juhuslikke konflikte.

"Me peame tegema selgeks, et NATO piiride ületamine ei ole valikuvõimalus, ei tankide ega eraldusmärkideta "väikeste roheliste mehikeste" kasutamise korral. Ei tohiks olla mingit kahtlust, et sellisele tegevusele järgneb viivitamatu vastupanu ja seda ei osuta mitte ainult kohalikud väed, vaid Euroopa ja Põhja-Ameerika väed samuti," lausus Vershbow.

Venemaa käitumine ei ole tema sõnul aasta jooksul muutunud. "Uued ja üha autoritaarsemad seadused on veelgi piiranud põhivabadusi Vene kodanikuühiskonna jaoks. Venemaa jätkab Ukraina destabiliseerimist poliitiliselt, majanduslikult ja sõjaliselt. Venemaa ei ole seni täitnud endale Minski lepetega võetud kohustusi, ehkki sõjategevuses on esinenud pause." 

"Venemaa agressiivne sõjalise võimekuse kasvatamine jätkub, mida õigustatakse Lääne-poolse ümberpiiramise ja reetmise võltsnarratiiviga. Euroopa julgeoleku nurgakiviks kuulutatakse Helsingi asemel Jalta," ütles NATO asepeasekretär.

Vershbow sõnul on aastataguse ajaga võrreldes ka uus areng. "Venemaa sekkumine Süürias oma liitlase president Assadi positsiooni tugevdamiseks ning sõjalise tugipunkti rajamiseks Vahemere idaosas." 

NATO huvides on rääkida Venemaaga selleks, et pingeid vähendada ja hoida ära riskide väljumine kontrolli alt, ent mingit tagasipöördumist tavapärase lävimise juurde ei saa Ukraina-vastase agressiooni jätkudes olla, sõnas NATO tsiviilstruktuuride tähtsuselt teine mees.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNSVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.