Kaja Kallas: Euroopa ei tohi maha magada järgmist innovatsioonilainet ({{commentsTotal}})

Kaja Kallas, Yana Toom ja Tunne Kelam.
Kaja Kallas, Yana Toom ja Tunne Kelam. Autor/allikas: Postimees/Scanpix
{{1453210428000 | amCalendar}}

Vastu võetud resolutsioonis nõuavad saadikud, et lõppeks põhjendamatu ligipääsu piiramine interneti vahendusel pakutavatele kaupadele ja teenustele IP-aadressi, postiaadressi või krediitkaardi väljastanud riigi põhjal.

Saadikud soovivad, et Euroopa haaraks kinni võimalustest, mida pakuvad uued tehnoloogiad, nagu suurandmed, pilvandmetöötlus, asjade internet ja 3D-printimine. 16 algatust digitaalse ühtse turu saavutamiseks, mida komisjon eelmise aasta mais tutvustas, tuleb viivitamata esitada ja vastu võtta, rõhutavad saadikud resolutsioonis.

"Tagasime, et selles ELi majanduse, ühiskonna ja avaliku sektori digitaliseerimise resolutsioonis pöörataks tähelepanu nii seadusandlikele kui ka mitteseadusandlikele algatustele, mis kaitseksid tarbijate huve ja säilitaks ELi majanduse konkurentsivõime”, ütles Evelyne Gebhard, raportöör EP siseturukomisjonist.

Eesti europarlamendi saadiku Kaja Kallas, kelle sõnul on vastu võetud raporti keskmes innovatsioonisõbralikud poliitikad, nentis, et EL on maha maganud juba kaks innovatsioonilainet. "Esimene laine oli seotud sotsiaalvõrgustike tulemisega ning nüüd on maha magatud laine, mis on seotud jagamismajandusega," selgitas Kallas.

"Kui me ei taha järgmist digilainet maha magada, siis peame seadusloomes arvestama ka järgmiste uuendustega nagu asjade internet, suurandmed ja masinatevaheline kommunikatsioon," lisas Kallas, kes täitis ühtlasi raportööri rolli europarlamendi tööstuskomisjonis.

Parlamendi soovitused digitaalse ühtse turu elluviimiseks kiideti heaks häältega 551 poolt, 88 vastu, 39 erapooletut.

Saadikud soovivad, et Euroopa Komisjoni ettepanekutes oleksid kajastatud põhjendamatu asukohapõhise piiramise tavade ehk geoblokeerimise lõpetamine, samaväärse kaitse tagamine kõigile digitaalse sisu tarbijatele, innovatiivsete lahenduste leidmine, kuidas parandada piiriüleste pakkide kättetoimetamist ja postiteenuseid ning vajadus turutakistuste eemaldamise järele, mis piirab väike-ettevõtete tegevust.

Murekohaks on jagamismajandus

Ühtlasi olid saadikud mures, et liikmesriigid reguleerivad erinevalt interneti ja ühistarbimise ehk jagamismajanduse valdkondi, mis pakuvad uusi ärimudeleid, et müüa veebi vahendusel tooteid ja teenuseid (nt Uber, eBay või Airbnb).

Seetõttu palusid Euroopa Komisjonil analüüsida, kuidas leida tasakaal tarbijatele suurema mõjuvõimu andmise ja samas nende kaitsmise vahel. Lisaks tuleb tagada vajadusel tarbijatega seotud õigusraamistiku asjakohasus ka digimaailmas.

Täna heaks kiidetud resolutsioon on sisendiks Euroopa Komisjoni pool esitatavatele algatustele digitaalse ühtse turu strateegia raames. Ettepanekud läbivad seadusandliku tavamenetluse, kus Euroopa Parlament ja EL-i Nõukogu osalevad võrdsetel alustel.

Tarand: parlamendi raport on veidi hilinenud

Europarlamendi saadik Indrek Tarand nentis, et raport on parlamentaarse kukepoksi tõttu veidi hilinenud, mistõttu on jõudnud Euroopa Komisjon juba oma plaanid töösse rakendada.

"Samuti on raporti fookus väga lai, sestap on komisjonil lihtne endale ebameeldivaid ettepanekuid ignoreerida," lisas Tarand.

Saadik märkis, et tema hoolitses variraportöörina selle eest, et puudega inimesi taaskord raportis ei ignoreeritaks. "Ükspäinis nägemispuudega inimeste hulk EL-s on suurem kui Poola rahvaarv," toonitas Tarand.

 

Toimetaja: Allan RajaveeLõke ja ilm
Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?Kas jaaniõhtul on mõeldav ka ujuma minna?

Võidupüha ilm interaktiivsel kaardil: jahedavõitu, pilvine, kuid vihmata

Ükski lõke ei jää võidupüha õhtul vihmast märgade puude tõttu süütamata. Küll aga tasuks hilisemateks õhtutundideks varuda soojemaid riideid, sest õhutemperatuur jääb üle Eesti vaid kümmekonna kraadi juurde. Alati võib muidugi lõkkele lähemale pugeda, aga sealjuures tulevad päästjad meelde, et viimane kustutab tule - nii jääb õnnetus tulemata.

Jogurtid.Jogurtid.
Magusamaks tõstab jogurti hinda üle 40 protsendi

Kuigi algul oli plaanis suhkrumaks panna peale vaid limonaadidele, siis esmaspäeval riigikogus vastu võetud magustatud jookide seaduses on kirjas ka piimatooted ja täismahlad.

Uuendatud: 19:03 
Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.Kelly Sildaru Tallinna lennujaamas, teel Skopjesse Euroopa olümpiakomiteede foorumile, kus valitakse Piotr Nurowski auhinna laureaat.
Kelly Sildaru kandideerib järjekordsele spordiauhinnale

Kelly Sildaru kandideerib tänavu USA telekanalil ABC mainekale ESPY (Excellence in Sports Performance Yearly Award) auhinnale.

PIKK JA HUVITAV LUGEMINE
Intervjuu | Eesistumise korraldamine on kui suure sünnipäeva plaanimine

Toomas Tirs on Eesti eesistumise korraldusmeeskonna logistikajuht, ta teab, kuidas hakkab välja nägema Kultuurikatel, mis juhtub, kui Tallinna suunduv lennuk hoopis Tartus peab maanduma ning sedagi, millised on VIP-e sõidutavate autode turvanõuded. Kümme päeva enne suure avalöögi andmist oli ERR.ee-l võimalus veeta pärastlõuna Tirsiga.

Politsei paigaldas pealinna taskuvaraste eest hoiatavad märgised

Kolmapäeva hommikul paigaldasid Kesklinna politseijaoskonna konstaablid koos Tallinna Kesklinna valitsuse esindajaga vanalinna tänavatele märgised, mis hoiatavad taskuvaraste eest.

"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga"Naabrist parem" produtsent Jaanus Saar koos sisearhitekti Aljonaga
TV3 tõsielusaates osalenu süüdistab produtsenti hämarates tehingutes

Üle mitme aasta tõi TV3 eelmisel kevadhooajal tagasi eetrisse tõsielusaate "Naabrist parem", kus saates osalejad panid end proovile korteriehituses ning püüdsid võita televaatajate südamed. Saate osalise väitel oli kaadri taga toimuv isegi põnevam ja konfliktsem kui see, mis saatesse jõudis.

Karen Handel võitu tähistamas.Karen Handel võitu tähistamas.
Georgia osariigi valimistel võitis vabariiklane Karen Handel

Ühendriikides võitis teisipäeval Georgia osariigi kongressivalimistel vabariiklane Karen Handel.

Keila raudteejaam.Keila raudteejaam.
Haldusreformi komisjon: valitsus peaks kaaluma Keilale erandi tegemist

Haldusreformi Põhja- ja Lõuna-Eesti piirkondlik komisjon leidsid teisipäevastel koosolekutel, et valitsusel tuleks kaaluda Keilale erandi andmist ning ehkki eelistatud oleks Luunja ühinemine Tartu linnaga ja Nõo ühinemine Elvaga, peaks teise variandina kaaluma ka nende ühinemise lõpetamist.

Uuendatud: 22:08 
On lõpetamiste hooaeg. Sel puhul portreteeris ERR.ee kaheksat lõpetajat üle Eesti, põhikoolist magistrantuurini välja. Millised on noorte plaanid, soovid ja mõtted? Edasi lugema