Kaja Kallas: Euroopa ei tohi maha magada järgmist innovatsioonilainet ({{commentsTotal}})

Kaja Kallas, Yana Toom ja Tunne Kelam. Autor: Postimees/Scanpix
{{1453210428000 | amCalendar}}

Vastu võetud resolutsioonis nõuavad saadikud, et lõppeks põhjendamatu ligipääsu piiramine interneti vahendusel pakutavatele kaupadele ja teenustele IP-aadressi, postiaadressi või krediitkaardi väljastanud riigi põhjal.

Saadikud soovivad, et Euroopa haaraks kinni võimalustest, mida pakuvad uued tehnoloogiad, nagu suurandmed, pilvandmetöötlus, asjade internet ja 3D-printimine. 16 algatust digitaalse ühtse turu saavutamiseks, mida komisjon eelmise aasta mais tutvustas, tuleb viivitamata esitada ja vastu võtta, rõhutavad saadikud resolutsioonis.

"Tagasime, et selles ELi majanduse, ühiskonna ja avaliku sektori digitaliseerimise resolutsioonis pöörataks tähelepanu nii seadusandlikele kui ka mitteseadusandlikele algatustele, mis kaitseksid tarbijate huve ja säilitaks ELi majanduse konkurentsivõime”, ütles Evelyne Gebhard, raportöör EP siseturukomisjonist.

Eesti europarlamendi saadiku Kaja Kallas, kelle sõnul on vastu võetud raporti keskmes innovatsioonisõbralikud poliitikad, nentis, et EL on maha maganud juba kaks innovatsioonilainet. "Esimene laine oli seotud sotsiaalvõrgustike tulemisega ning nüüd on maha magatud laine, mis on seotud jagamismajandusega," selgitas Kallas.

"Kui me ei taha järgmist digilainet maha magada, siis peame seadusloomes arvestama ka järgmiste uuendustega nagu asjade internet, suurandmed ja masinatevaheline kommunikatsioon," lisas Kallas, kes täitis ühtlasi raportööri rolli europarlamendi tööstuskomisjonis.

Parlamendi soovitused digitaalse ühtse turu elluviimiseks kiideti heaks häältega 551 poolt, 88 vastu, 39 erapooletut.

Saadikud soovivad, et Euroopa Komisjoni ettepanekutes oleksid kajastatud põhjendamatu asukohapõhise piiramise tavade ehk geoblokeerimise lõpetamine, samaväärse kaitse tagamine kõigile digitaalse sisu tarbijatele, innovatiivsete lahenduste leidmine, kuidas parandada piiriüleste pakkide kättetoimetamist ja postiteenuseid ning vajadus turutakistuste eemaldamise järele, mis piirab väike-ettevõtete tegevust.

Murekohaks on jagamismajandus

Ühtlasi olid saadikud mures, et liikmesriigid reguleerivad erinevalt interneti ja ühistarbimise ehk jagamismajanduse valdkondi, mis pakuvad uusi ärimudeleid, et müüa veebi vahendusel tooteid ja teenuseid (nt Uber, eBay või Airbnb).

Seetõttu palusid Euroopa Komisjonil analüüsida, kuidas leida tasakaal tarbijatele suurema mõjuvõimu andmise ja samas nende kaitsmise vahel. Lisaks tuleb tagada vajadusel tarbijatega seotud õigusraamistiku asjakohasus ka digimaailmas.

Täna heaks kiidetud resolutsioon on sisendiks Euroopa Komisjoni pool esitatavatele algatustele digitaalse ühtse turu strateegia raames. Ettepanekud läbivad seadusandliku tavamenetluse, kus Euroopa Parlament ja EL-i Nõukogu osalevad võrdsetel alustel.

Tarand: parlamendi raport on veidi hilinenud

Europarlamendi saadik Indrek Tarand nentis, et raport on parlamentaarse kukepoksi tõttu veidi hilinenud, mistõttu on jõudnud Euroopa Komisjon juba oma plaanid töösse rakendada.

"Samuti on raporti fookus väga lai, sestap on komisjonil lihtne endale ebameeldivaid ettepanekuid ignoreerida," lisas Tarand.

Saadik märkis, et tema hoolitses variraportöörina selle eest, et puudega inimesi taaskord raportis ei ignoreeritaks. "Ükspäinis nägemispuudega inimeste hulk EL-s on suurem kui Poola rahvaarv," toonitas Tarand.

 

Toimetaja: Allan RajaveeVikerraadio tähistab 50. sünnipäeva

1967 oli hea aasta, sest siis sündis Vikerraadio. 3. aprillil tähistab Eesti populaarseim raadiojaam oma 50. sünnipäeva.

Vikerraadio 50
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid. Selleks oodatakse tervitusi kogu maailmast tekstis, videos või fotos aadressile viker@err.ee.

BLOGI
Paastupäevik | kirjutab Allan: patuga pooleks paastudes

Novaatori paastueksperiment on jõudnud 22. päevani. Selles paastupäeviku sissekandes jagab katsealune Allan oma viimase kahe nädala paastukogemust, mis tema hinnangul on olnud äärmiselt valgustav ning kogemuste rohke.

BLOGI
Ela kaasa! Kukerpillid otsivad kolme nädala jooksul Ameerikast oma juuri

Aprilli alguses tähistab ansambel Kukerpillid 45. sünnipäeva ning selleks puhuks võtavad nad ette kolmenädalase reisi Ameerikasse, et uurida cajun-muusika juuri. Menu hoiab õpperetkel pidevalt silma peal ning vahendab videosid, pilte ja reisiteekonda.